دلیل گرفتگی گوش و علاج خونگی اون 

 

مطمئنا همه شما کمه کم یک بار گرفتگی گوش رو تجربه کردین و میدونید که چقدر ناراحت کننده س؛ ممکنه دچار وزوز گوش شید، میزان شنوایی تون کم بشه، صداها در سرتون بپیچند و … . این وضعیت ممکنه واسه هرکسی اتفاق بیفته اما معمولا در کودکان، شناگران و مسافران هواپیما شایع تره. خوشبختانه راه های زیادی واسه برطرف کردن این مشکل هست اما مسئله مهم تر اینه که دلیل کیپ شدن گوش تون رو پیدا کنین تا همیشه به این وضعیت دچار نشید. همراه ما باشین، در این مطلب به بررسی علل مختلف گرفتگی گوش و علاجای خونگی اون می پردازیم.

 

حتی اگه گرفتگی گوش باعث درد و ناراحتی نشه، صداهای مبهم و تقلا واسه شنیدن می تونه واقعا آزاردهنده باشه. گوش شما ممکنه به خودی خود در عرض چند ساعت یا چند روز باز شه اما چندین دارو و درمون خونگی هم می تونن گرفتگی گوش رو فورا آرامش بدن.

آرامش

همونجوریکه گرفتگی گوش خود رو درمون می کنین، بد نیس که علل احتمالی اونو هم شناسایی کنین. با انجام این کار، شما و دکتر تون می تونین بهترین راه رو واسه درمون گرفتگی گوش و جلوگیری از مشکلات بعدی پیدا کنین.

دلیل گرفتگی گوش

۱. انسداد شیپور استاش

انسداد شیپور استاش، یکی از علل احتمالی گرفتگی گوشه. شیپور استاش، لوله ایه که گوش میانی رو به حلق وصل می کنه. مخاط و مایع از راه این لوله از گوش به طرف پشت حلق حرکت می کنن و در اونجا بلعیده می شن.

اما بعضی وقتا مایع و موکوس به جای پایین رفتن از حلق، در گوش میانی گیر می کنن و باعث گرفتگی گوش می شن. این گرفتگی معمولا با یک نوع عفونت مثل سرماخوردگی، آنفولانزا یا سینوزیت همراهه. رینیت آلرژیک (نا آرومی مخاط بینی) هم می تونه باعث گرفتگی لوله ی استاش شه.

بقیه علائم گرفتگی به دلیل عفونت یا آلرژی عبارتند از:

 • آبریزش بینی؛
 • سرفه؛
 • عطسه؛
 • گلودرد.

رفع گرفتگی شیپور استاش، بسیار مهمه چون مایع گیرافتاده می تونه باعث عفونت گوش شه؛ عفونت گوش هنگامی اتفاق میفته که یک باکتری یا عفونت ویروسی وارد گوش میانی شه.

شنا کردن هم می تونه باعث عفونت گوش شه. این وضعیت هنگامی اتفاق میفته که آب پس از شناکردن در گوش باقی می مونه. به دلیل اونکه این عفونت بیشتر در شناگران دیده می شه، به گوش شناگر (swimmer’s ear) معروفه؛ این محیط مرطوب باعث رشد باکتریا یا قارچا می شه. علائم یک عفونت گوش عبارتند از:

 • گوش درد؛
 • قرمزی؛
 • ترشح مایع؛
 • تب.

۲. ارتفاع بالا

بعضی از افراد در بین غواصی اسکوبا (یه جور غواصی که در اون غواص می تونه زیر آب نفس بکشه)، رانندگی در جادهای کوهستانی یا پرواز کردن با هواپیما به طور موقت دچار گرفتگی گوش می شن. یک تغییر سریع در فشار هوای بیرون بدن باعث این گرفتگی می شه.

لوله ی استاش مسئول برابر سازی فشار در گوش میانیه. اما این لوله در ارتفاعای بالاتر نمیتونه همیشه فشار رو به درستی متعادل کنه. درنتیجه، تغییر فشار هوا در گوشا احساس می شه. بعضی وقتا گرفتگی گوش، تنها اثر جانبی تغییر ارتفاعه. اگه دچار ارتفاع زدگی (مریضی ارتفاع بالا) شید، ممکنه سردرد، حالت تهوع یا تنگی نفس هم داشته باشین.

۳. جرم گوش

جرم گوش با پاکسازی کانال گوش و جلوگیری از ورود آلودگی و آشغال به داخل گوش از اون محافظت می کنه. جرم معمولا نرمه اما می تونه سفت و باعث گرفتگی گوش شه. اگه جرم گوش باعث گرفتگی گوش شه، بقیه علائم ممکنه از این قرار باشن:

 • گوش درد؛
 • زنگ زدن گوشا؛
 • سرگیجه.

بعضی وقتا استفاده از گوش پاک کن واسه تمیزکردن داخل گوش، دلیل این گرفتگی هاست. گوش پاک کنا نباید در داخل گوش وارد شن. این روش تمیزکاری می تونه جرم گوش رو فشرده کنه، اونو در قسمتای عمیق تر گوش جمع کنه و باعث انسداد شه.

۴. نوروم آکوستیک (تومور عصب شنوایی)

نوروم آکوستیک یک تومور خوش خیمه که روی عصب جمجمه که مغز رو به گوش داخلی وصل می کنه، ایجاد می شه. این تومورها معمولا به آهستگی رشد می کنن و کوچیک هستن. بااین حال هنگامی که بزرگ تر شن، می تونن روی اعصاب موجود در گوش داخلی فشار وارد کنن. این می تونه باعث گرفتگی گوش، کاهش شنوایی و زنگ زدن گوش شه.

درمون گرفتگی گوش به روش خونگی

با اینکه گرفتگی گوش یک وضعیت آزاردهندهه اما معمولا میشه اونو با روشای خونگی درمون کرد.

۱. از مانور والسالوا (باد کردن لپا و بینی) استفاده کنین

این ترفند ساده به بازکردن لوله ی استاش شما کمک می کنه. واسه انجام این روش، یک نفس عمیق بکشین و نوک بینی تون رو با دو انگشت محکم بگیرین. درحالی که دهن تون بسته، سعی کنین هوا رو به آرامی از راه بینی بیرون بدین. این کار باید فشار کافی واسه رفع گرفتگی یا باز کردن گوش رو بسازه. واسه جلوگیری از آسیب زدن به پرده ی گوش تون سعی کنین هوا رو محکم بیرون ندین. هنگامی که لوله ی استاش شما باز شد، بهتره واسه باز نگه داشتن اون آدامس بجوید یا آب نبات سفت بمکید.

۲. بخار استنشاق کنین

دوش آب داغ رو باز کنین و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در حموم بشینین. بخار آب داغ به شُل کردن مخاط موجود در گوش کمک می کنه. روش دیگر اینه که یک حوله ی کوچیک گرم یا داغ رو روی گوش تون قرار بدین.

۳. مایع گیرافتاده رو بیرون بیارین

انگشت اشاره تون رو در گوش دلخواه فرو کنین و اونو به آرامی بالا و پایین ببرین. این روش به بیرون اومدن مایع گیرافتاده کمک می کنه. نگه داشتن یک سشوار با درجه گرما پایین در فاصله چند سانتی متری از گوش تون هم می تونه به خشک کردن مایع درون گوش کمک کنه.

۴. از داروهای بدون نیاز به نسخه استفاده کنین

داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) می تونن گرفتگی گوش به دلیل تخلیه ی سینوس، سرماخوردگی یا آلرژیا رو برطرف کنن. از داروهای سینوس یا سرماخوردگی شامل ترکیبات ضداحتقان یا یک آنتی هیستامین استفاده کنین. حتما دستورالعمل روی برچسب دارو رو به دقت دنبال کنین.

۵. از قطرهای گوش کمک بگیرین

یک کیت برطرف کننده ی جرم گوش (کیت حذف کننده ی جرم گوش دبراکس یا مورین) می تونه جرم گوش رو نرم کنه و باعث خروج اون از گوش شه. شما می تونین ۲ یا ۳ قطره از روغن معدنی گرم، روغن بچه یا هیدروژن پراکسید رو با استفاده از یک قطره چکان درون گوش تون بریزین. پس از ریختن قطره ، سرتون رو چند ثانیه کج نگه دارین تا قطره از گوش تون خارج نشه و بتونه خوب روی جرما اثر بزاره.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنین؟

اگه نتونستید گرفتگی گوش تون رو با علاجای خونگی برطرف کنین، لازمه به دکتر مراجعه کنین. اگه دلیل مشکل تون تجمع بیش ازحد جرم گوشه، ممکنه لازم باشه یک متخصص گوش، حلق و بینی واسه شما شستشوی گوش بکنه. دکتر در این روش از وسایل مخصوصی واسه ایجاد حالت مکش و جداکردن جرم از گوش استفاده می کنه. اگه دچار انسداد لولهای استاش هستین، ممکنه داروهای نسخه ای زیر واسه شما تجویز شن:

 • آنتی بیوتیک (عفونت گوش، عفونت سینوس)؛
 • داروهای ضدقارچ (گوش شناگر)؛
 • آنتی هیستامین.

گرفتگی گوش ممکنه با درد همراه باشه، به ویژه اگه عفونت گوش داشته باشین. در این صورت می تونین طبق دستور دکتر تون از داروهای مُسکن بدون نیاز به نسخه استفاده کنین، ازجمله:

 • ایبوپروفن (موترین)؛
 • استامینوفن (تیلنول)؛
 • ناپروکسن سدیم (Aleve).

از اونجا که نوروم آکوستیک یک تومور غیرسرطانی و خوش خیمه، ممکنه دکتر تون فقط درصورتی که تومور بسیار بزرگ شده یا بر شنوایی شما اثر بزاره، گزینه جراحی رو پیشنهاد کنه.

ادامه دار شدن گرفتگی گوش

گرفتگی گوش معمولا یک وضعیت موقتیه و بیشتر افراد می تونن این مشکل رو با علاجای خونگی و داروهای بدون نیاز به نسخه برطرف کنن. اگه گرفتگی گوش شما پس از امتحان کردن علاجای مختلف خونگی بازم ادامه داشت و به ویژه اگه با علائم دیگری مثل کاهش شنوایی، زنگ زدن گوشا یا گوش درد همراه بود، با دکتر تون تماس بگیرین. ممکنه شما به قطرهای گوش قوی و نسخه ای یا جرم گیری گوش نیاز داشته باشین.