دلیل خواب رفتن دست و راه علاج اون 

 

خواب رفتگی اعضای بدن (Paresthesia)، به احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست یا اندامای دیگر گفته می شه. این احساس می تونه به دلیل فشار موقت روی اعصاب بازو ایجاد شه. اگه خواب رفتن دست ادامه پیدا کنه یا با علائم دیگری همراه شه، نشون دهنده ی مشکلات جدی تر مثل سندرم تونل کارپال (carpal tunnel syndrome) است. احساس خواب رفتگی دست معمولا بدون درده و می تونه در هر زمانی از شبونه روز اتفاق بیفته. بیشتر مردم کمه کم یک بار خواب رفتگی دست رو تجربه می کنن.

در این مطلب، دلیل خواب رفتن دست و روشای ساده ی درمون اون گفته شده. با ما همراه باشین.

دلیل خواب رفتن دست

بیشتر اوقات، رفتارهای ساده ای مثل خوابیدن روی دست، باعث خواب رفتگی دست تون می شه. یعنی اگه فشاری به دست بدین، این کار از رسیدن مستقیم خون به عصب هاتون جلوگیری می کنه. پس، باعث خواب رفتن دست می شه.

قرار دادن دست در وضعیت نامناسب هم باعث واردشدن فشار به اعصاب می شه و عصب در جواب به نبود جریان خون یا تکون خوردن «مورمور» می شه.

درصورتی که صبحا با این حالت از خواب بیدار میشید، سعی کنین فشار رو از روی دست تون وردارین. کم کم حالت خواب رفتگی از بین میره و مورمورشدن متوقف می شه.

با این حال، خواب رفتگی شدید رو باید جدی بگیرین. عوامل زیر می تونه باعث خواب رفتگی شدید شه:

کمبود ویتامین ب (B)

همه شکلای مختلف مختلف ویتامین ب، به سلامت سلولا کمک می کنن و انرژی بدن رو تأمین می کنن. خیلی از افراد در رژیم غذایی خود به اندازه کافی ویتامین ب دریافت می کنن، اما بعضی افراد به دلیل شرایط خاص بدن شون واسه تأمین مقدار روزانه ویتامین ب باید از مکمل استفاده کنن.

خواب رفتگی شدید دست که به دلیل کمبود ویتامین B باشه بیشتر در یکی از گروه های زیر اتفاق میفته:

  • سالخوردگان؛
  • کسائی که رژیم گیاه خواری دارن؛
  • افرادی که کم خونی به دلیل فقر آهن دارن.

تجمع (احتباس) مایعات

عوامل مختلف مثل دریافت بیشتر از اندازه نمک یا تغییر سطح هورمونی در زمان قاعدگی می تونه باعث تجمع مایعات شه. این اتفاق می تونه باعث تورم بخشای مختلف بدن شه. بعضی وقتا این ورم در جریان خون مشکل ایجاد می کنه و باعث احساس مور مورشدن در بعضی مناطق بدن می شه.

سندرم تونل کارپال

اگه بی حسی و مورمورشدن بیشتر در دست تون رخ می ده، احتمال دچار شدن به سندرم تونل کارپال هست. این حالت در وقتیه که عصب میانی (Median nerve) که از استخوان مچ دست میگذره، تحت فشار قرار بگیره و آسیب ببینه.

انجام کارایی مثل تایپ با صفحه کلید کامپیوتر یا کار با ماشین آلات به طور دائمی، می تونه باعث این مریضی باشه.

نوروپاتی (آسیب) اعصاب محیطی

اگه گرفتار به دیابت هستین و دائم دچار خواب رفتگی میشید، احتمال آسیب دیدگی اعصاب تون هست. این مریضی «نوروپاتی اعصاب محیطی» نامیده می شه که دلیل اون افزایش همیشگی سطح قند خونه.

بقیه عوامل

عوامل تأثیرگذار روی دستگاه اعصاب مرکزی مثل مریضی اسکلروزیس چندگانه و سکته ی مغزی باعث خواب رفتگی می شه. وجود و رشد تومورها به ویژه اونایی که در مغز و نخاع وجود دارن هم باعث خواب رفتن دست می شه.

زمان مراجعه به دکتر

زمانی که احساس خواب رفتگی دست در فاصله های زمانی کوتاه مدت اتفاق میفته یا همراه با درد و ناراحتیه، حتما باید با دکتر خود مشورت کنین. اگه علائم دیگری در کنار خواب رفتگی وجود داشته باشه، شاید نشون دهنده ی یک مریضی جدی تره.

درصورتی که خواب رفتگی با هرکدام از علائم زیر همراه باشه، فورا نیازمند رسیدگی پزشکیه:

  • ضعف عضلات؛
  • درد شدید؛
  • مشکلات بینایی یا کاهش دید؛
  • اشکال در صحبت؛
  • اشکال در حفظ تعادل؛
  • سرگیجه شدید.

چه جوری میشه خواب رفتگی رو درمون کرد؟

اگه همیشگی دچار خواب رفتگی نمی شین، احتیاجی به درمون نیس. فقط وضعیت خود رو تغییر بدین تا فشار رو از روی اعصاب تون وردارین. پس از مدت کوتاهی، دیگر احساس مورمورشدن و بی حسی نخواهید داشت. داروهای خونه یا کمپرس سرد هم می تونه دردهای موقتی و خواب رفتگی رو از بین ببره.

اگه دائم احساس درد و بی حسی دارین، ممکنه درگیر مریضی دیگری باشین. دکتر می تونه با معاینه ی شما وضعیت خواب رفتگی تون رو بررسی کنه و روشای درمانی لازم رو استفاده کنه.

مثلا، اگه گرفتار به سندرم تونل کارپال باشین، ممکنه دکتر پیشنهاد کنه از مچ بند واسه مراقبت از دست تون استفاده کنین و تمرینای مخصوص مچ دست رو واسه آرامش اعصاب اون تجویز کنه. در موارد دیگر، ممکنه از تزریق کورتیزول یا عمل جراحی استفاده شه.

آرامش