مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

دلیل گرفتگی شبونه پا چیه و چه جوری علاج می شه؟ 

 

گرفتگی پا در طول شب و کمی پس از بیدار شدن، بسیار دردناکه و می تونه به یک کابوس واقعی بدل شه. گرفتگی شبونه عضلات، انقباض موقتی و یهویی عضلات در طول شب یا زمان استراحته. به جز ساق پا، انقباضای دیگری هم در کف پا و دیگر عضلات بدن اتفاق می افتن. مدت گرفتگی عضلات می تونه از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشه. این نوع گرفتگی عضلات می تونه واسه هرکسی اتفاق بیفته اما گرفتگی عضلات در سالمندان شایع تره و ممکنه در نوجوانان و افرادی که شبا ورزش می کنن هم اتفاق بیفته. دلیل گرفتگی شبونه پا به طور دقیق، نامشخصه، اما عوامل بسیاری می تونن در بروز این گرفتگیای دردناک تأثیرگذار باشن. همراه ما باشین تا با بعضی از این عوامل آشنا شید.

 

۱. کمبود آب بدن

آب کافی، به سلامت بدن و ذهن کمک می کنه و روی کارکرد عضلات هم اثر می ذاره. ۷۵ درصد بافت عضلانی بدن ما از آب تشکیل شده که به عضلات امکان انقباض و باز شدن می ده. پس نوشیدن آب کم در طول روز، ممکنه یکی از دلایل گرفتگی شبونه پا باشه. همین طور آب واسه گردش مناسب مواد مغذی در بدن هم مهمه. بدون آب، عضلات از مواد مغذی مهم محروم می شن. کمبود آب بدن موجب نبود تعادل الکترولیتا (مثل سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم) می شه. کم آبی حتی به میزان کم، کارکرد عضلات رو تحت اثر قرار می ده و درنتیجه احتمال بروز گرفتگی شبونه پا زیاد می شه.

۲. کمبود بعضی مواد مغذی

نبود تعادل الکترولیتای معدنی، می تونه باعث گرفتگی شبونه عضلات شه. این مواد معدنی عامل انقباض عضلانی هستن و عضلات رو نرم نگه می دارن.

سدیم، یکی از اصلی ترین یونای معدنی با بار مثبت و از الکترولیتای موجود در مایعات بدنه که کمک می کنه تعادل طبیعی مایعات بدن حفظ شه. این عنصر معدنی واسه انقباض عضلانی حیاتیه.

پتاسیم هم یکی از الکترولیتای مهمه که در تموم سلولای بدن مثل سلولای عضلانی و عصبی هست. این عنصر به همراه سدیم و کلرید، وظیفه ی تولید امواج الکتریکی در سلولای عصبی و عضلات رو برعهده داره. کلسیم هم در عمل انقباض عضلانی و تولید مولکولای عصبی نقش مهمی داره.

منیزیم وظیفه ی اثبات آدنوزین تری فسفات (ATP) رو برعهده داره. آدنوزین تری فسفات منبع انرژی انقباض عضلانیه و به عنوان یک الکترولیت در مایعات بدن عمل می کنه.

کمبود هرکدام از این مواد معدنی می تونه باعث گرفتگی یا بقیه مشکلات مربوط به عضلات شه. جدا از اینکه این، بعضی از ویتامینای گروه B به ویژه ویتامین B12 بر کارکرد ماهیچه های بدن اثر می ذارن.

۳. کارِ سخت یا ایستادن به مدت طولانی

ایستادن روی یک سطح سخت به مدت طولانی یا استفاده از کفشای نامناسب و پاشنه بلند، می تونه باعث خستگی عضلانی و درنتیجه گرفتگی شبونه پا شه.

طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، ایستادن طولانی در محل کار، می تونه یکی از عوامل مهم بروز وریدهای واریسی و گرفتگی عضلات ساق پا در بین مردها و زنان باشه. این مطالعه نشون می ده واسه جلوگیری از بروز این مشکلات، باید علاجایی اعمال شه یا از ساعت کاری فرد، کم کرده شه. نشستن یا قرار دادن پاها در موقعیتای نامناسب و ناراحت کننده موقع خواب، می تونه باعث بروز گرفتگی پا شه.

۴. بارداری

زنان باردار بیشتر در طول شب گرفتگی عضلات پا رو تجربه می کنن. این گرفتگی عضلات معمولا از سه ماه دوم شروع و تا سه ماه سوم بارداری ادامه پیدا می کنه. بعضی از این گرفتگیای پا ممکنه کم و بعضی هم ممکنه خیلی دردناک باشن. گرفتگی پا در زمان بارداری ممکنه به دلیل افزایش فشار روی بعضی عصبای رحم، خستگی یا کاهش گردش خون در پاها باشه که به دلیل فشار نوزاد در عروق خونیه. اگه در زمان بارداری، در طول روز یا شب دچار مشکل گرفتگی پا شدید، حتما مشکل خود رو با یک دکتر در بین بذارین.

۵. کم کاری تیروئید

کم کاری هورمونای تیروئیدی می تونه به طور غیرمستقیم موجب ضعف عضلانی و گرفتگی عضلات ساق پا در طول شب شه. هورمونای تیروئیدی روی جذب و مصرف کلسیم بدن اثر می ذارن. کمبود کلسیم با ضعف عضلانی، بی حسی، درد و گرفتگی عضلات همراهه. همین طور کم کاری هورمونای تیروئیدی می تونه باعث کاهش متابولیسم (سوخت وساز بدن) شه. متابولیسم بالا در انرژی و استراحت عضلات پس از انجام تمرینای منظم اهمیت زیادی داره. سطح پایین هورمونای تیروئیدی، بیشتر التهابات رو افزایش می ده و ممکنه باعث گرفتگی عضلات و درد شه.

۶. دیابت کنترل نشده

دیابت هم می تونه موجب گرفتگی عضلانی شه. درواقع، گرفتگی عضلانی یکی از علائم نوروپاتی دیابتیه. نوروپاتی دیابتی یکی از مشکلات شایع دیابت کنترل نشده. بیماران گرفتار به دیابت، جدا از اینکه درد شدید در عضلات پا، ممکنه دچار سوزش و بی حسی هم بشن.

افزایش قند خون باعث افزایش حجم ادرار و درنتیجه کم شدن آب بدن می شه، این شرایط در ایجاد گرفتگی عضلات پا مؤثره. اگه دیابت دارین و دچار گرفتگی عضلات میشید، حتما با دکتر خود مشورت کنین. تشخیص زودهنگام آسیب عصبی واسه جلوگیری از مشکلات بیشتر، بسیار مهمه. مشکلات مربوط به جریان خون مثل «مریضی سرخرگ محیطی» ممکنه باعث گرفتگی عضلات ساق پا شن.

۷. سوءمصرف الکل

همونجوریکه میدونید، مصرف الکل واسه سلامتی مضره. با مصرف بیش ازحد مشروبات الکلی اعصاب محیطی آسیب می بینه و می تونه به نوروپاتی مصرف الکل منتهی شه. گرفتگی عضلانی و درد پا از علائم عادی نوروپاتی مصرف الکله.

الکل ادرارآوره و نوشیدن بیش ازحد اون می تونه باعث کم آبی بیشتر از اندازه بدن، کمبود منیزیم، افزایش اسید لاکتیک بدن و درنتیجه گرفتگی یا درد عضلات شه.

۸. مصرف بعضی داروها

یکی دیگر از دلیلای گرفتگی شبونه پا، مشکلات جانبی بعضی داروهاست. بعضی داروها، به ویژه داروهای کم کننده ی کلسترول خون (استاتینا) و ادرارآورها (دیورتیکا)، با کم شدن مایعات و الکترولیتای بدن، موجب گرفتگی عضلات می شن. داروهای دیگری مثل داروهای ضدروان پریشی، قرصای ضدبارداری و استروئیدها هم می تونن باعث گرفتگی عضلات شن. اگه یه مدت پس از شروع مصرف داروهای جدید، گرفتگی عضلات شما شروع شد، حتما با دکتر خود مشورت کنین.

نکاتی واسه برطرف کردن و پیشگیری از گرفتگی شبونه پا

 • واسه جلوگیری از کمبود آب بدن، میزان زیادی آب و مایعات سالم بخورین.
 • مصرف نوشیدنیای ورزشی شامل الکترولیتا، می تونه به جلوگیری از این مشکل کمک کنه.
 • نوشیدن قهوه و نوشابهای گازدار که آب بدن رو کم می کنن، میزان گرفتگی عضلات رو افزایش می ده.
 • قبل از رفتن به رختخواب، عضلات پا رو شل کنین. این کار به کم شدن نا آرومی عضلانی کمک می کنه و میزان گرفتگی شبونه پا رو کم می کنه. طبق نتایج مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، شل کردن عضلات قبل از خواب، شدت و دفعات گرفتگی پا رو در افراد سن بالا کم می کنه.
 • یکی دیگر از گزینه هایی که واسه کاهش گرفتگی شبونه پا مفیده، استفاده از دوچرخه ثابته. قبل اینکه به رختخواب برید، به مدت ۱۰ دقیقه روی دوچرخه ثابت پدال بزنین.
 • هنگام خواب، دقت کنین که پتو و ملحفه پاهایتان رو اذیت نکنن و انگشت هاتون وضعیتی غیرعادی نداشته باشن.
 • اگه گرفتگی عضلات پا دارین، پاهایتان رو به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماساژ بدین.
 • پیاده روی و دویدن آروم بعد از گرفتگی پا، سرعت بهبود رو کاهش میدن.
 • کمپرس آب داغ می تونه شدت درد عضلات موقع گرفتگی رو کاهش بده و به برطرف کردن اون کمک کنه.
 • به اندازه کافی پتاسیم استفاده کنین. موز، خرما، زردآلو، انگور، کلم، کلم بروکلی، پرتقال، گریپ فروت، ماهی و گوشت منابع خوبی واسه پتاسیم هستن.
 • سعی کنین، منیزیم بیشتری رو به رژیم غذایی تون اضافه کنین. آجیل، میوه های خشک و حبوبات منابع عالی منیزیم هستن. زنان باردار واسه مصرف مکملای منیزیم نیاز به مشاوره ی پزشکی دارن.

منبع : top10homeremedies