دلیل خشکی لب و ۱۰ روش علاج خونگی اون 

 

 

پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی لب، ممکنه چندین دلیل داشته باشه: کم آبی، حساسیت یا کمبود ویتامین. البته، عامل ترک خوردگی لبا می تونه زبون زدن به اونا هم باشه (استفاده از بزاق واسه خیس و مرطوب کردن پوست) ولی همیشه هم این طور نیس. اگه به خشکی لب طولانی گرفتار هستین یعنی در بیشتر فصول این مشکل رو دارین و ترک خوردگی اون برطرف نمی شه و حتی دردناک هم هست، بهتره مشکل از نظر پزشکی بررسی شه.

اگه فکر می کنین ممکنه دلیل خشکی لب شما چیزی جدی تر از هوای سرد و خشک زمستانه، این هفت علامت شایع، اما هشداردهنده، رو بررسی کنین.

۱. عفونت قارچی

میدونید ترک خوردگی و خشکی لب ممکنه علامتی از عفونت قارچی باشه؟ به ویژه اگه ترک در گوشه های دهن باشن، این احتمال قوی تر می شه. دکتر «شاون آلن» (Shawn Allen)، متخصص پوست در شهر بولدر ایالت کلرادو، می گه: همه ما در پوست خود قارچایی داریم و ترک خوردگی لبا می تونه نشون دهنده ی این باشه که پوست بیشتر از اندازه قارچ تولید می کنه. این قارچا می تونن در اثر گرما و رطوبت یا بزاقی که با اون لبای خود رو تر می کنین، رشد کنن. بهترین درمون، نوشیدن آب زیاد و پرهیز از زبون زدن به لب هاست.

۲. واکنش آلرژیک

اگه لب تون طوری برآمده شده که گویی همین الان فیلر تزریق کردین، ترک خوردگی لب تون می تونه یک واکنش آلرژیک باشه. ممکنه به مواد موجود در مواد آرایشی که واسه لب تون استفاده می کنین، حساسیت داشته باشین. مثلا به «شی باتر» یا «روغن درخت شی» (shea butter)، موم زنبورعسل یا روغن کرچک حساس باشین. ممکنه به غذاهای خاصی حساسیت داشته باشین. هر ماده غذایی که می خورید، یادداشت و بررسی کنین تا فهمیده باشین چه چیزایی واسه شما مناسب هستن.

۳. کم آبی بدن

خشکی لبا، دهن و چشما همه از نشونه های کم آبی بدنه. پیشنهاد می شه روزانه هشت تا دوازده لیوان آب بخورین تا دچار کم آبی نشید. اگه دیابت دارین یا ورزشکار هستین، بیشتر از این مقدار باید آب بخورین! کم آبی بدن موجب مشکل در تعادل املاح بدن شده و اثرات بسیار مخربی واسه پوست داره.

۴. آسیب نور خورشید

در خطر بودن نور خورشید و باد ، به ویژه در فصل زمستون، می تونه باعث ترک خوردگی دردناک لب شه. اگه در یک روز سرد و خشک زمستونی از خونه بیرون می روید، حتما از اجناس مناسب واسه لب که خاصیت ضدآفتاب دارن، استفاده کنین.

۵. کمبود ویتامین B2

ویتامین B2 یا «ریبوفلاوین» واسه فعالیتایی مثل کارکرد سلولی، متابولیسم چربیا و حفظ سطح نرمالی از «اسیدآمینه ی هموسیستئین» در خون ضروریه. اگه لب تون ترک خورده و متورم شده، ممکنه به دلیل کمبود «ریبوفلاوین» باشه. بهتره از غذاهای پر از ویتامین B2 مثل تخم مرغ و گوشت کم چرب بیشتر استفاده کنین.

۶. مصرف بیشتر از حد ویتامین A

از طرفی دیگر، خشکی لبا ممکنه به دلیل مصرف بیشتر از اندازه ویتامین A باشه. مسمومیت با ویتامین A زمانی روی می ده که مکملای زیادی استفاده کنین. شما باید در مصرف مکمل ویتامین A بسیار با احتیاط باشین چون بخش کلی ای از نیاز بدن به ویتامین A از راه تغذیه تأمین می شه. اگه مقدار ویتامین A در سیستم بدن شما زیاد باشه، باعث ترک خوردگی پوست و لبا میشه.

۷. مشکلات جانبی دارو

اگه واسه درمون کم کاری تیروئید، جوش یا فشار خون دارو مصرف می کنین، ممکنه واکنش آلرژیک نسبت به این داروها داشته باشین که باعث می شه لب تون خشک و متورم شه. اگه فکر می کنین دلیل خشکی لب تون این داروها هستن، با دکتر خود مشورت کنین.

علاجای خونگی واسه خشکی لب

اجناس تجاری زیادی واسه درمون ترک خوردگی و خشکی لب موجوده، اما شما می تونین با چند راه حل درمانی ساده و خونگی، با کمترین هزینه و خیلی راحت، خشکی لب تون رو برطرف کنین.

۱. شکر

سابیدن سلولای مرده ی پوست از روی لبای پوسته شده و ترک خورده کمک می کنه تا نرمی و لطافت طبیعی لبا سریع تر برگردد.

 1. دو قاشق چای خوری شکر رو با یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کرده و خمیر به دست اومده رو به لبای خود بمالید، اجازه بدین چند دقیقه بمونه.
 2. بعد با انگشتای خود این خمیر رو به لبای خود بسابید تا سلولای مرده از اون جدا شن.
 3. می تونین خمیر حاصل از ترکیب عسل و گلیسیرین رو قبل از رفتن به رختخواب روی لبا بمالید. تا صبح، لب نرم و لطیف می شه.

۳. گلبرگ گل سرخ

گلِ سرخی که در باغچه ی حیاط تون دارین، درمون خشکی لب شماس. این مرهم به لبا کمک می کنه، مرطوب بمونن و اونا رو خوشرنگ تر و قشنگ تر هم می کنه.

 1. مقداری گلبرگ گلِ سرخ رو با آب بشورید. گلبرگا رو چند ساعت در شیر بخیسانید (اگه نسبت به اجناس لبنی حساسیت دارین می تونین گلبرگا رو در گلیسیرین بخوابونین).
 2. گلبرگا رو له کرده و به شکل خمیر درآرین.
 3. خمیر به دست اومده رو روی لبای خشک تون بذارین و این کار رو روزی دو تا سه بار و هر شب قبل از خواب انجام بدین.

۴. روغن نارگیل

روغن نارگیل، یک مرطوب کننده ی طبیعیه که به درمون ترک لباتون که در اثر سرما و خشکی هوا ایجاد شده، کمک می کنه. خیلی راحت می تونین روغن نارگیل خالص رو چند بار در روز به لبای خود بمالید تا مرطوب بمونن. می تونین از روغن زیتون واسه حفظ رطوبت لبا استفاده کنین.

۵. روغن کرچک

روغن کرچک هم یک درمون خوب دیگر واسه خشکی لب و پوسته شدن اینه.

 • روغن کرچک رو چند بار در روز به لبای خود بمالید.
 • می تونین یک قاشق چای خوری روغن کرچک رو با یک قاشق چای خوری گلیسیرین و چند قطره آبلیموی تازه خوب مخلوط کنین و قبل از رفتن به رختخواب به لب تون بمالید. صبح، با پنبه ای که در آب ولرم خیس شده، اونو تمیز کنین. این کار رو هر روز ادامه بدین تا زمانی که خشکی لب تون برطرف شه.

۶. سرشیر

چربی زیاد موجود در سرشیر، اونو به یک مرطوب کننده ی طبیعی قوی تبدیل می کنه.

 1. سرشیر تازه رو به لب خود بمالید و اجازه بدین ۱۰ دقیقه بمونه. بعد با یک پنبه ی توپی آغشته به آب ولرم، لبا رو به آرامی تمیز کنین.
 2. این کار رو هر روز انجام بدین تا خشکی لب سریع تر برطرف شه.

۷. آلوئه ورا

خواص درمانی آلوئه ورا، واسه همه بسیار شناخته شده. هر روز کمی از ژل آلوئه ورا رو روی لب تون بمالید تا درد به دلیل ترک خوردگی و خشکی اون برطرف و درمون شه. ژل آلوئه ورا، مزه ی ناجوری داره، اما خواص درمون بخش و شگفت انگیز اون، ارزش تحمل این طعم بد رو داره.

۸. خیار

یک درمون ساده و طبیعی دیگر واسه لبای خشک شما، خیاره.

 1. یک تکه ی کوچیک از خیار رو به آرامی به لب خود بمالید، جوری که لبا خوب به عصاره اون آغشته شه.
 2. بذارین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بمونه و بعد اونو با آب بشورید.
 3. این کار رو چند بار در روز انجام بدین تا خشکی لب تون زودتر برطرف شه.

۹. وازلین

وازلین هم واسه درمون خشکی لب بسیار سودمند و مؤثره.

 1. چند بار در روز به لب تون وازلین بمالید تا از اون محافظت شه. قبل از خواب هم این کار رو انجام بدین تا در طول شب، لب تون خوب تغذیه شه.
 2. می تونین اول یک لایه نازک از عسل روی لبای خود گذاشته و چند ثانیه اجازه بدین، خشک شه و بعد با یک لایه نازک از وازلین، لب رو پوشش بدین. چند دقیقه صبر کنین و بعد با یک پنبه ی توپی آغشته به آب گرم، لبا رو تمیز کنین. این کار رو دو بار در روز انجام بدین.

۱۰. آب

کم آبی بدن می تونه دلیل مخفی خشکی و ترک لبا باشه. شما باید در طول روز به مقدار کافی آب بخورین تا بدن تون رو هیدراته نگه دارین. روزتون رو با نوشیدن یک تا دو لیوان آب شروع کنین؛ قبل از خوردن یا نوشیدن هر ماده غذایی دیگری آب بخورین. قبل از رفتن به رختخواب هم، کمه کم یک لیوان آب بخورین. نوشیدن آب کافی، نه تنها بدن تون رو هیدراته نگه می داره، بلکه کمک می کنه تا سموم از بدن تون دفع شه.

راه کارای بیان شده واسه درمون خشکی لب مفید و مؤثر هستن، اما واسه پیشگیری از بروز دوباره این مشکل، بهتره لبای خود رو خوب مرطوب نگه دارین و به بدن تون هم آب کافی برسونین، از قرار گرفتن در دمای بسیار زیاد پرهیز کنین و تغذیه مناسب و سالم داشته باشین.

منبع : bustle.com top10homeremedies.com