دلیل خارش سر و ۶ راه حل طبیعی واسه علاج اون 

 

شمام سرتون رو می خارانید؟ بعضیا وقتی می خوان به موضوعی جدی فکر کنن، سرشون رو می خارانند، میگن: «بذار درباره اش فکر کنم!»؛ که یک جور فرصت خواستنه. اما واسه خیلیای دیگر، خاراندن سر، جدیه چون سرشون، به ویژه پوست سرشون، واقعا و همیشه می خارد.

بیشتر تصور می کنیم دلیل خارش سر، مشکل شایع شوره ی سره، اما مریضیای زیادی می تونن باعث خشکی و خارش پوست سر شن، مثل عفونت قارچی و یا حتی عفونت باکتریایی به دلیل یک مریضی خودایمنی.

 

راه کارای طبیعی درمون خارش سر

۱. روغن درخت چای

روغن درخت چای با نام علمی «ملالوکا» (melaleuca)، عصاره مفیدیه که خواص آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی داره، یعنی می تونه با باکتریا، ویروسا و قارچا جنگ کنه. طبق تحقیقاتی که نتایج اون در «ژورنال بین المللی مریضیای پوستی» (International Journal of Dermatology) منتشر شده، تحقیقات زیادی نشون دادن روغن درخت چای، واسه درمون علائم التهابی مختلفی مثل درماتیت سبوره ای مفیده، و در آخر به مراحل درمون و درمون کمک می کنه.

در مطالعه دیگری هم که نتایج اون در «ژورنال آکادمی مریضیای پوستی آمریکا» (Journal of the American Academy of Dermatology) منتشر شد، تاثیرات روغن درخت چای رو روی افرادی دچار شوره ی سر که از شامپوی شامل ۵ درصد روغن درخت چای استفاده کرده بودن، بررسی کردن و به این نتیجه رسیدن که خارش و شوره ی سر در این افراد به میزان ۴۱ درصد بهبود پیدا کرده.

۲. یوگا، تای چی و دیگر ورزشا

شاید عجیب به نظر برسه اما می دونستین علم نشون داده ورزش می تونه به کاهش نا آرومی به دلیل خارش سر کمک کنه؟ بله درسته، طبق گزارش «مؤسسه ی ملی پسوریازیس» (The National Psoriasis Foundation)، بیماران گرفتار به پسوریازیس، با کمک یوگا، تای چی، چی کونگ (qigong) و کلا ورزش، نتایج مثبتی گرفته بودن، چون که ورزش مناسب، نیازمند کنترل تنفسه. تمرینای کششی و قدرتی، همراه با مدیتیشن و مراقبه هم می تونن باعث بهتر شدن جریان خون شن، چون استرس رو کاهش میدن.

۳. موها، شونِه و بُرس تون رو تمیز نگه دارین

البته همه دلایل خارش سر مربوط به مریضیای مُسری نیستن، اما مثلا «تینئا کاپیتیس» (tinea capitis) یا کچلی، واگیرداره. رعایت بهداشت فردی اهمیت زیادی داره و نباید شونِه و برس تون رو با کسی شریک شید. از آنجایی که کچلی یا عفونت قارچی در بین کودکان بیشتر شایعه، حتما الگوهای مناسب بهداشتی رو با دقت به اونا آموزش بدین.

۴. از ماسک موی مؤثر در کاهش خارش سر استفاده کنین

تا به حال ماسک مو موز، آووکادو و عسل رو امتحان کردین؟ خوردن شون که عالی به نظر می رسه! اما این سه می تونن بر پوست سر هم اثر شگفت انگیزی داشته باشن. مثلا سالیان درازیه که عسل به عنوان مرهمی واسه زخم معروفیت داره. طبق گزارشای علمی زیاد، میکروارگانیسمای موجود در عسل، با باکتریا و قارچا جنگ می کنن.

اگه چند بار در هفته از ماسک موی مناسب استفاده کنین، می تونین باکتریا رو نابود کنین و به شکل ای طبیعی و سالم، فرقای زیادی در وضعیت موهاتون بسازین. خیلی راحت می تونین یک موز کوچیک له شده رو با دو قاشق غذاخوری عسل و نصف یک آووکادو خوب ترکیب کنین و ماسک حاصل رو به پوست سرتون بمالید. اجازه بدین ۲۰ تا نیم ساعت بمونه و بعد با یک شامپوی مناسب بشورید.

۵. از خوردن غذاهایی که باعث نا آرومی و آلودگی می شن، پرهیز کنین

ممکنه از راه غذاهایی که می خورید دچار عفونتای قارچی و نا آرومی شید. خیلی مهمه که از مصرف این نوع غذاها مثل غذاهای فرآوری شده، قند و شکر، گلوتن، لبنیات، سویا، بادام زمینی و الکل که تنها چند نمونه هستن، پرهیز کنین. گنجاندن غذاهای ضد عفونتای قارچی در رژیم غذایی بهترین کاریه که می تونین انجام بدین. سیر، سرکه سیب، موز، آواکادو، روغن کتان، زنجبیل و روغن نارگیل، نمونه هایی از خوراکیای ضد عفونتای قارچی هستن.

۶. از مواد شیمیایی واسه موهای خود استفاده نکنین

بیشتر اجناس آرایشی مو که در بازار وجود دارن، شامل مواد شیمیایی هستن. این مواد شیمیایی می تونن باعث خارش و آسیب پوست سرتون شن. خوشبختانه می تونین با پرهیز از مصرف این اجناس و انتخاب راه های طبیعی و خونگی، از مصرف اجناس شیمیایی و مصنوعی بی نیاز شید.

سعی کنین خودتون نرم کننده یا حالت دهنده بسازین. خیلی از کفا و فومای آرایشی شامل مواد شیمیایی و عوامل ایجاد اگزما هستن و می تونن پوست سر رو تحریک کنن. این تحریک و نا آرومی هم می تونه موجب خارش، قرمزی پوست و حتی بروز واکنشای آلرژیک مثل کهیر و خس خس سینه شن.

دلیل خارش سر چیه؟

۱. شوره ی سر و درماتیت سبوره ای (Seborrhoeic dermatitis)

شوره ی سر و درماتیت سبوره ای، عادی ترین دلایل خارش پوست سر هستن. خارش و پوسته شدن، واکنش بدن ما نسبت به نا آرومی به دلیل عفونت مخمریه. عفونت مخمری معمولا روی پوست سر و بقیه نواحی بدن که موی بیشتری در اونجا رشد می کنه پیدا می شه. هر چند وجود عفونت مخمری، متداوله، اما رشد بیشتر از حد این عفونت مشکل سازه.

شوره و درماتیت سبوره ای، ادامه طیف همون مریضی هستن که بقیه قسمتای بدن رو دچار مشکل درماتیت سبوره ای می کنن و بیشتر، افراد دچار اگزما، شوره هم دارن. شوره روی پوست سر شکل میگیره و معمولا باعث خارش و پوسته شدن می شه، اما ممکنه شما نا آرومی رو نبینید. از طرفی دیگر، درماتیت سبوره ای می تونه همونجوریکه بقیه نواحی بدن رو تحت اثر قرار می ده، روی پوست سر هم بروز کنه، اما جدا از اینکه خارش و پوسته، که می تونه شدید هم باشه، با نا آرومی هم همراهه. عواملی چون سیستم ایمنی، ژنتیک، استرس هیجانی و تغذیه، همه می تونن احتمال بروز و زیاد شوره ی سر و درماتیت سبوره ای رو بیشتر کنن.

۲. واکنشای آلرژیک به دلیل غذا و شامپو

عوامل زیادی می تونن باعث واکنشای آلرژیک شن، اما شایع ترین اونا، غذا و شامپو هستن. غذاهای زیادی، مثل قند تصفیه شده، بادام زمینی و فرآوردهای سویا باعث نا آرومی و عفونتای قارچی می شن، و اگه از نه این خوراکیا نگذرید به احتمال زیاد دچار مشکل میشید.

اگه شامپوی شما شامل مواد شیمیایی زیادی باشه، احتمال اینکه پوست سرتون دچار واکنش آلرژیک به این مواد شه زیاد می شه، که بهش درماتیت تماسی میگن. یکی از اولین کارایی که می تونین انجام بدین کنار گذاشتن شامپو و نرم کننده ی فعلی تونه تا ببینین مشکل برطرف می شه یا نه.

۳. مریضی خود ایمنی

پسوریازیس، یک مریضی طولانی خود ایمنیه که علائم اون شامل پوستهای قرمز، برآمده و فلس مثل روی پوست یا روی پوست سر می شه. میدونیم پسوریازیس یک مریضی وراثتیه اما کارشناسان هنوز به شناخت دقیقی از دلیل اون نرسیده ان. اگه به این مریضی گرفتار هستین، نباید اونو ندیده بگیرین و درمون نشده آزاد کنین، چون موجب خارش پوست سر و زیاد علائم این مریضی میشه.

۴. تینئا کاپیتیس یا کچلی

تینئا کاپیتیس یک عفونت قارچیه که معمولا اونو به نام کچلی می شناسن و بیشتر موجب عفونت در پوست سر می شه. دلیل این مریضی، رشد عمقی قارچ در فولیکول موه که می تونه باعث ریزش مو به شکل تکهای دایره مثل شه. عفونت بیشتر به شکل کهیر یا اگزمای برآمده ظاهر می شه و ممکنه دانه های سیاه یا ظاهری ته ریش مثل داشته باشه. عفونتای پوستی معمولا در ریش مردها، کشاله ی ران که بهش خارش کشاله ی ران میگن و بین انگشتان پا که معمولا به نام پای ورزشکار معروفیت داره، پیدا می شه.

قارچا می تونن در بافت مرده ی مو، ناخن و یا نواحی بیرونی پوست زندگی کنن. احتمال دچار شدن به تینئا کاپیتیس زمانی بیشتر می شه که آسیبایی در پوست یا پوست سر وجود داشته باشه، موهای تون رو دیر به دیر بشورید، و یا به مدتای طولانی پوست تون مرطوب بمونه که بیشتر به دلیل تعریق زیاد این اتفاق میفته. کچلی، خیلی راحت انتقال می کنه و بیشتر، بچه ها بهش دچار می شن، اما معمولا با شروع سن بلوغ، پنهون می شه. تینئا کاپیتیس یا کچلی، بر خلاف پسوریازیس یا عفونت قارچی می تونه از راه تماس با آدم یا حیوان، شونِه و برس، کلاه یا هر چیز دیگری که با قارچا تماس پیدا کرده باشه منتقل شه.

۵. شپش سر

شاید این تصور وجود داشته باشه که تنها بچه های مدرسه ای به شپش سر دچار می شن اما این موجودات کوچیک می تونن بزرگسالان رو هم گرفتار کنن. شپش، موی تمیز رو ترجیح می ده.

علائم شپش سر معمولا خارش پوست سر، گردن و گوش هاست که واکنشی آلرژیک به بزاق شپش هاست. بعضی وقتا امکان داره دو تا شش هفته بعد مثل شپشا خارشی وجود نداشته باشه، به ویژه واسه کسی که واسه اولین بار دچار شپش می شه. تخم شپش که بهش «قصد» (nit) میگن، بسیار بسیار ریز بوده و به تار موی فرد می چسبد. شپش ممکنه به شکل شوره به نظر برسه، اما بر خلاف شوره که با تکون دادن سر، جدا می شه، شپش به دلیل چسبندگی زیاد به تار مو، خیلی راحت جدا نمی شه.

میدونیم که خیلی بد به نظر می رسه اما بعضی وقتا حتی می تونین شپشا رو ببینین که در حال رفت و اومد روی سر هستن، با این حال پیدا کردن شپشا در این حالت سخت تره.

اقدامات پیشگیرانه و پیشنهادای پایانی

همونجوریکه گفته شد، شونِه و برس تون رو با کسی شریک نشید. اگه با هرگونه واکنش آلرژیک روبه رو شدید و دلیل اونو نمی دونین، عوامل احتمالی رو حذف کنین تا بتونین عامل اصلی رو پیدا کنین. یادآوری می کنیم مواد شیمیایی موجود در شامپوها، نرم کنندها و بقیه اجناس مربوط به مو و هم بعضی از غذاهایی که می خورید می تونن موجب خارش پوست سر و حساسیت اون شن. اگه علائم زیاد شدن یا ادامه پیدا کردن، حتما هرچه زودتر به دکتر مراجعه کنین.

یافتن راه حل واسه خارش سر می تونه ساده باشه. راه های جورواجور رو امتحان کنین تا بتونین عامل اصلی خارش سر رو پیدا کنین و بعد راه حل درمانی مناسب رو در پیش بگیرین. اگه دست دست کنین، تنها نتیجه اش این هستش که خارش سر طولانی، و شدیدتر می شه.

منبع : draxe.com