مرداد ۱۷, ۱۳۹۹

دلیل جوش صورت چیه؟ 

 

نخونده بین، روی صورت شما جا خوش می کنن و هر وقت صحبت از عروسی و مهمانی باشه بی دعوت شما رو همراهی می کنن؛ بله صحبت از جوشای صورته.

واسه آشنایی با درمون جوش صورت اول باید بدونیم دلیل اون چیه؟ جوش صورت از چند عامل اصلی ناشی می شه : تولید بیشتر از حد چربی در پوست، فولیکولای بسته شده که منافذ پوست رو می بندند و مانع خروج چربی می شن و رشد باکتریا درون فولیکولای مو که جوش نامیده می شه.

۱. مصرف غذاهای سریع

غذاهای سریع معمولا با گوجه و فلفل درست می شن. گوجه و فلفل شامل ماده ای به نام «لیکوپن» است که واسه بعضی افراد محرکه و با پایین آوردن سطح pH پوست باعث جوش صورت می شه. تنها مواد سریع و ادویها باعث و بانی و دلیل جوش صورت نیستن. بعضی افراد با لبنیات یا اقسام مواد غذایی دیگر هم موافقت ندارن. واکنش پوست و در کل بدن شما نسبت به مواد غذایی مختلف متفاوته.

چیکار باید کرد؟

به مدت ۱ ماه از خوردن غذاهای سریع یا هر ماده دیگری که باعث تحریک پوست تون می شه، پرهیز کنین. اگه پوست شما با ماده غذایی خاصی تحریک شه، با ظهور جوشای سرسفید یا حتی لَک در دور دهن و چانه ی خود روبرو میشید.

۲. استفاده از اجناس بسته کننده ی منافذ پوست

چربی معدنی ای که در بعضی از لوسیونا موجوده، دلیلی قوی در مرطوب سازی پوسته، اما باعث انسداد منافذ پوست و پس به وجود اومدن جوش صورت می شه. سیلیکون موجود در اجناس بهداشتی و آرایشی ماده دیگریه که باعث بسته شدن منافذ پوست می شه.

چیکار باید کرد؟

قبل از استفاده از اجناس آرایشی و بهداشتی مطمئن بشین که بدون ماده کامدوژنیک باشن؛ یعنی مواد به کار رفته در این اجناس موجب انسداد منافذ پوستی نشن. در بعضی مواقع حتی استفاده از اجناس آرایشی و بهداشتی بدون کامدوژنیک هم باعث ایجاد جوش صورت می شه؛ در این صورت باید به متخصص پوست مراجعه کنین چون ممکنه به ماده دیگری در اون اجناس حساسیت داشته باشین.

۳. زیاده روی در استفاده از داروهای بدون نسخه

استفاده ی بیشتر از حد از داروهای بدون نسخه ای که شامل موادی چون اسید سالیسیلیک، بنزویل پرواکسید یا سولفور هستن موجب خشکی پوست و ایجاد لک و چربی می شه. این مواد ظاهر جوشاتون رو تغییر میدن و اونا رو ناخوشایندتر می کنن. اگه این مواد بیشتر از حد استفاده شن، اجزای سازنده فعال موجود در اونا کم کم لایه بیرونی پوست رو می سوزونن، جوشا رو قرمزتر و مخفی کردن اونا رو سخت تر می کنن.

چیکار باید کرد؟

واسه کاهش نا آرومی و قرمزی پوست، به جای زیاد کردن دُز داروهای مختلف، بهتره ۲ تا ۳ بار در روز مقدار کمی کرم هیدروکورتیزونِ یک درصد استفاده کنین و بعد با استفاده از کانسیلر اونا رو بپوشونین. کانسیلرها شامل مواد آنتی باکتریال هستن و پوست شما رو شفاف و روشن می کنن.

۴. استفاده از شامپوها و نرم کنندهای نامناسب

سولفاتا (مواد پاک کننده)، مواد رطوبت زای غلیظ و سنگین و سیلیکونای موجود در شامپو و حالت دهندهای مو منافذ پوست رو می بندن و باعث ایجاد جوش و جوشای آزاردهنده در سینه، پشت گردن، کتفا و ناحیه خط رویش مو می شن.

چیکار باید کرد؟

پس از شست و شی موهاتون با شامپو یا نرم کننده، سر خود رو زیر دوش کمی کج کنین تا باقی مونده ی مواد شوینده شسته شه. بقیه قسمتای بدن مثل سینه و پشت رو هم خوب آب کشی کنین. قبل از خروج از حموم صورت تون رو دوباره با آب بشورید تا مطمئن شید که هیچ گونه ماده بهداشتی ای روی پوست تون باقی نمونده.

۵. سیگار کشیدن

هر بار که سیگارتان رو روشن می کنین، درصد اکسیژنی که به پوست تون می رسه، کاهش پیدا میکنه. سیگار کشیدن فقط موجب سرطان و از بین رفتن کلاژن و الاستین و پس چروک شدن پوست نمی شه، بلکه به خاطر وجود ماده کارسینوژن در دود اون آثار تخریب کننده دیگری چون انسداد منافذ پوستی و تحریک پوست رو هم داره.

سیگار باعث می شه پوست شما خشک و تحریک پذیر شه و چربی بیشتری تولید کنه که نتیجه اون ایجاد جوشای بیشتره.

چیکار باید کرد؟

کار این بخش خیلی خیلی ساده س!: سیگار نکشید؛ هم عمرتون زیادتر می شه و هم پوست تون بهتر و قشنگ تر.

۶. شست وشوی زیاد

بیشتر افرادی که پوست شون جوش داره، فکر می کنن با شست و شی بیشتر صورت و استفاده از لایه بردارها یا برسای پاکسازی پوست شون صاف می شه اما این کار مشکل رو حادتر و شدیدتر می کنه. چیزی که در واقعیت رخ می ده پخش شدن باکتریا روی سطح وسیع تری از پوست و بدتر شدن شرایطه.

چیکار باید کرد؟

پوست خود رو با مواد پاک کننده ی ملایم (صابون، لایه بردار، تونر یا اجناس مراقبت از پوست و …) بشورید و از مرطوب کنندها استفاده کنین. از کالاهایی استفاده کنین که به باز شدن منافذ پوست کمک می کنن و در اونا لاکتیک اسید، گلیکولیک یا اسیدهای هیدروکسی آلفا به کار رفته.

۷. فشار دادن جوشا

درسته که فشار دادن جوشا و دست کاری کردن اونا تا حدی خوب و وسوسه برانگیزه اما وقتی به زخم و قرمزی به جامانده از فشار دادن فکر کنین، شک نداشته باشین پشیمون میشید. با فشار دادن جوش و تخلیه کردن چربیا احتمال نفوذ میکروب در عمق پوست رو بیشتر می کنین، میکروبا رو در زیر پوست پخش می کنین و پس باعث افزایش جوشا میشید.

چیکار باید کرد؟

اصلا با جوشا بازی نکنین. اونا رو لمس نکنین و فشار ندین. اجازه بدین این مهمانان بد خودشون کم کم بهبود پیدا کنن. با فشار دادن و تحریک جوشا نه تنها از شرِّ اونا خلاص نمی شین بلکه مشکلات جدیدی به مشکلات تون اضافه می شه و شما می مانید و پوستی که ناصاف شده و زخم و قرمزی روی اون به جا مونده.

۸. درگیری با استرسا

استرس یکی از عوامل ایجاد جوش و جوش هم عامل ایجاد استرسه؛ واقعا این دو در یک چرخه معیوب با هم در رابطه هستن. وقتی تحت فشارید پوست شما هورمونای استرس (مثل کورتیزول) تولید می کنه. این هورمون غدد چربی رو به ساختن تستوسترون تحریک می کنه، میزان تولید چربی رو افزایش می ده و در آخر جوشا یکی پس از دیگری ظاهر می شن.

چیکار باید کرد؟

منظم ورزش کنین، مدیتیشن و اختصاص دادن زمانی واسه تمرکز و کسب آرامش رو فراموش نکنین. این کار شما رو از نا آرومی و استرس آزاد می کنه و بدن تون از ترشح هورمونایی که به پوست آسیب می زنه، جلوگیری می کنه.

آرامش

۹. استفاده از پودر لباس شویی نامناسب

بعضی مواد شیمیایی موجود در پودر لباس شویی واسه پوست مضر هستن و تماس پوست بدن و صورت شما با بالش یا لباسی که با اون شسته شده، باعث تحریک پوست می شه. بعضی وقتا این مواد شیمیایی دلیل جوش صورت، سینه، باسن و … هستن.

چیکار باید کرد؟

واسه شست وشوی لباسا از پودری استفاده کنین که بدون رنگ و بو باشه و به وسیله متخصصین پوست واسه پوستای حساس تأیید شده و مورد آزمایش قرار گرفته باشه.

۱۰. لمس همیشگی پوست و استفاده از کلاه

هر چیزی که منافذ پوست شما رو بسته کنه و موجب تعریق و به دام انداختن باکتریا روی پوست تون شه، دلیل جوش صورت و بقیه نواحی میشه. مثلا تماس پوست با دست هاتون وقتی اونا رو موقع تکیه دادن به میز زیر چانه می ذارین، می تونه موجب انتقال باکتریا از دست به پوست صورت شه.

چیکار باید کرد؟

درسته که کلاه بعضی وقتا شما رو خوش تیپ و شیک می کنه اما اگه دلیل جوشای صورت تون باشه بهتر نیس عطایش رو به لقایش ببخشین؟ و دیگر اینکه دست هاتون رو به پوست صورت تون نزنید تا از آلوده شدن اون با باکتریای محیطی جلوگیری کنین.

۱۱. نشستن پوست صورت و بدن بعد از ورزش

نشُستن صورت بی معطلی پس از ورزش باعث می شه باکتری، آلودگیا، چربی و حتی مواد آرایشی روی پوست تون با عرق ترکیب شه، در منافذ پوست تون جا خوش کنه و در آخر باعث ایجاد جوش شه.

چیکار باید کرد؟

صورت، سینه، ناحیه پشت گردن و کتفا رو بشورید. آرایش صورت تون رو حتما پاک کنین. اگه بعد از ورزش و برگشت از باشگاه، زمان کافی واسه دوش گرفتن ندارین از دستمالای پاک کننده ی صورت واسه پاک کردن عرق و میکروب از روی سطح پوست تون کمک بگیرین تا از ظهور جوشای بدترکیب جلوگیری کنین.

۱۲. قرار گرفتن در خطر آفتاب

شاید شمام شنیده باشین که آفتاب گرفتن و در خطر نور خورشید بودن سرطان زاست. واقعیت همینه؛ قرار گرفتن در خطر تابش مستقیم نور خورشید بدون محافظ پوست و کرمای ضد آفتاب خطرات زیادی داره. برخلاف تصور عموم، آفتاب به رفع جوش کمکی نمی کنه و حتی باعث زیاد اونم می شه چون پوست در خطر خورشید خشک می شه و چربی بیشتری تولید می کنه.

چیکار باید کرد؟

آفتاب نگیرید و اگه در خطر تابش نور خورشید هستین از کرمایی که شامل موادی چون روی (زینک) یا تیتانیوم دی اکسید هستن، استفاده کنین. بیشتر مواد تشکیل دهنده ی این کرما طبیعیه و فقط مقدار کمی مواد شیمیایی در اونا به کار رفته. استفاده از کلاهای آفتابی و لبه دار هم از پوست تون در برابر اشعه ی خورشید محافظت می کنه.

منبع : cosmopolitan.com