مرداد ۲۵, ۱۳۹۹

دلیل تپش قلب چیه؛ از نشونه ها تا راه های علاج تپش قلب 

 

تا حالا شده که قلب تون یهویی و بدون دلیل واسه چند ثانیه سریع و محکم بزنه یا حس کنین که بعضی ضربانا جا افتادن؟ به این حس تپش قلب میگن. واسه بعضیا این اتفاق سالی یک بار میفته اما بعضی افراد درزمان روز بارها اونو تجربه می کنن و بعضی وقتا این قدر قویه که به حمله قلبی مثل می شه. با ما همراه باشین تا با دلیل تپش قلب و راه های درمون تپش قلب بیشتر آشنا شید.

 

عامل ایجاد تپش قلب در بیشتر موارد پیش اومدنِ مشکلی جزئی و موقتی در ضربان قلبه که خطری هم نداره، اما در موارد نادری ممکنه نشون دهنده ی مشکلی در قلب یا قسمت دیگری از بدن باشه. پزشکان خیلی راحت تپش قلبی رو که بر اثر خشم، اضطراب، افسردگی و دیگر مشکلات روحی به وجود اومده باشه، تشخیص میدن.

نشونه های تپش قلب چیه

افراد مختلف تپش قلب رو به صورتای مختلفی تجربه می کنن. تپش قلب می تونه حس لرزش قلب، خفگی یا مور مور شدن رو به شما منتقل کنه. بعضی وقتا ممکنه حس کنین که قلب تون یک ضربان رو جا میندازه یا به سختی می تپد. بعضی افراد تپش قلب رو به شکل ضربانایی در گردن و قفسه ی سینه حس می کنن و بعضی هم فقط احساس ناراحتی کلی دارن.

محرکای تپش قلب چیه

تپش قلب ممکنه خیلی یهویی رخ بده و همون قدر هم یهویی پنهون بشه و بیشتر به فعالیتا، اتفاقات و احساسات مهم رابطه داره. ورزش، فعالیت بدنی، خشم و اضطراب هم می تونن باعث تپش قلب شن. بعضی افراد هنگامی که می خوان دراز بکشن یا بعد از مدت زیادی خم شدن، راست بایستند حس می کنن قلب شون واسه یک لحظه میگیره. محرکای تپش قلب عبارتند از:

 • استرس، خشم یا وحشت؛
 • کم آبی؛
 • کمبود پتاسیم؛
 • قند خون پایین؛
 • مصرف زیاد کافئین، الکل یا شکلات؛
 • نیکوتین؛
 • ورزش؛
 • ایستادن به مدت طولانی؛
 • بلعیدن؛
 • تب؛
 • افتادگی دریچه ی میترال؛
 • کم خونی؛
 • تیروئید پرکار؛
 • بارداری؛
 • یائسگی؛
 • سوزش سردل (رفلاکس اسید)؛
 • مواد مخدر و داروهایی مثل کوکائین، آمفتامین، قرصای لاغری، بعضی داروای سرفه و سرماخوردگی، بعضی آنتی بیوتیکا، هورمون تیروئید، دیگوکسین و داروهای درمون آسم؛
 • مکملای رژیمی مثل افدرا، جینسینگ، نارنج، والرین یا زالزالک.

به چه دلیل به تپش قلب دچار میشیم؟

دلیلای زیادی واسه تپش قلب هست. بعضی مواردِ تپش قلب به انقباض زودهنگام دهلیزهای بالایی قلب برمی گردند. وقتی دهلیزها به اندازه کسری از ثانیه زودتر از زمان مقرر منقبض بشن، واسه اینکه به آهنگ معمولی و درست خود برگردن لحظه ای بیشتر استراحت می کنن. پس فرد احساس می کنه که ضربان قلبش دچار جهش شده که معمولا انقباض سریع و شدیدی رو به دنبال داره؛ این در حالیه که دهلیزهای پایینی سعی می کنن تا خون اضافی ای رو که در زمان استراحت جمع شده به بیرون بفرستند. ضربانای زودهنگام معمولا سلامتی تون رو تهدید نمی کنن و نشونه حمله قلبی نیستن.

دو نوع پریشونیِ دیگرِ ضربان که باعث تپش قلب می شن فیبریلاسیون دهلیزی و تاکی کاردیای فوق بطنی هستن. فیبریلاسیون دهلیزی انقباض بی نظم و معمولا سریع دهلیزهای بالایی قلبه. تاکی کاردیای (سرعت ضربان بالا) فوق بطنی هم وقتی اتفاق میفته که سرعت ضربان قلب بیشتر از حد طبیعی باشه و از بالای دهلیزهای پایینی شروع می شه. هردو مورد می تونن کوتاه یا دراز مدت باشن و تپش قلب بسازن.

انقباض خیلی زود بطن هم باعث تپش قلب می شه. یک یا حتی چند مورد پشت سر هم انقباض زودهنگام بطنی معمولا مشکلی ایجاد نمی کنه، مگه اینکه همراه با غش، تنگی نفس یا نشونه های دیگر باشه. اما تعداد زیاد و پشت سر هم انقباض بطن مشکل سازه و ممکنه به یه جور پریشونی قلبی خطرناک که به فیبریلاسیون بطنی معروفه، منجر بشن.

دلایل دیگر: مشکلاتی که واسه نگهدارنده ی زمان ضربان قلب (گره سینوسی یا ضربان ساز قلب) به وجود میاد هم می تونه باعث تپش قلب شه. این مشکل بین دهلیزهای بالا و پایین ناهماهنگی ایجاد می کنه.

آسیب بافت قلب در اثر حمله قلبی یا جراحتای دیگر و مشکلاتی مثل افتادگی دریچه ی میترال هم می تونه باعث تپش قلب شه.

تشخیص تپش قلب

تپش قلب معمولا گذراست و متأسفانه در بیشتر موارد همین که پاتون به مطب دکتر می رسه دیگر خبری از تپش قلب تون نیس و این باعث می شه که تشخیص دلیل کمی مشکل باشه.

یکی از راه هایی که می تونه در تشخیص به دکتر تون کمک کنه اینه که براش توضیح بدین که ضربان هاتون چیجوری ان و هر چند وقت یک بار و چه موقع ایجاد می شن. قبل اینکه دکتر تون رو ببینین، به جواب این سؤالا فکر کنین:

 • وقتی تپش قلب دارین ضربان تون رو اندازه بگیرین. ریتم ضربان قلب تون کنده یا سریع؟ منظمه یا بی نظم؟
 • وقتی ضربان تون واسه یک لحظه متوقف می شه، احساس سرگیجه یا تنگی نفس دارین؟ قفسه ی سینه تون درد میگیره؟
 • وقتی تپش قلب تون شروع می شه در حال انجام چه کاری هستین؟
 • تپش قلب تون یهویی به وجود میاد و از بین میره یا آهسته ظاهر و کم کم پنهون می شه؟

آزمایش و معاینه ی دکتر می تونه نشونه های روشن تپش قلب رو واسه تون معلوم کنه. اگه دکتر تون هنگام معاینه، صدای مور مور یا صداهای دیگری رو شاید یکی از دریچهای قلب تون مشکل داره. اون ممکنه آثار کم خونی، مشکل تیروئید، کمبود پتاسیم یا مشکلات دیگری رو که به تپش قلب منجر می شن در آزمایش تون ببینه.

الکتروکاردیوگرام وسیله استانداردیه که به تنظیم تپش قلب کمک می کنه. این دستگاه با ثبت فعالیت الکتریکی قلب، ریتم ضربان و هر مشکل رو و ظریفی رو که وجود داشته باشه نشون می ده. اما فقط واسه ۱۲ ثانیه می تونه این کار رو بکنه، در حالی که ممکنه دکتر تون بخواد به مدت بیشتری ضربان تون رو اندازه بگیره تا دلیل تپش قلب تون رو تشخیص بده.

اگه تپش قلب تون همراه با درد قفسه ی سینه باشه شاید دکتر تون آزمایش تمرین استرس از شما خواهد گرفت. اگه سرگیجه داشته باشین یا سرعت ضربان تون بالا باشه شاید لازم باشه که واسه مطالعه و بررسی بیشتر، وسیله کوچیکی در قلب تون جاسازی شه.

ثبت تپش قلب بین انجام فعالیت

اگه در خطر مشکل ضربان قلب هستین یا تپش قلب سلامت جسمی یا روحی تون رو با مشکل روبرو می کنه، ثبت آهنگ ضربان قلب تون واسه ۲۴ ساعت یا کمی بیشتر نشون می ده که مشکل کار کجاست. نمایشگر هالتر می تونه ضربان قلب تون رو واسه ۲۴ ساعت ثبت کنه و شمام زمان می تونین به فعالیتای روزانه تون ادامه بدین. برچسبای کوچیکی به نام الکترود که به یک دستگاه ثبت کننده متصله روی قفسه ی سینه تون چسبونده می شه که می تونین اونو در جیب تون بذارین یا دور گردن یا کمرتون ببندید. در بین آزمایش باید کارایی رو که انجام دادین و احساسات تون رو با زمان شون یادداشت کنین. وقتی نمایشگر رو به دکتر تون نشون میدید اون با بررسی داده های ثبت شده متوجه این بی نظمیا می شه.

معمولا ۲۴ ساعت واسه تشخیص مشکل تپش قلب کافی نیس. یه جور دستگاه ثبت کننده هست که میشه اونو در بدن کاشت تا ضربان قلب تون رو واسه روزها یا هفته ها ثبت کنه.

درمون تپش قلب

روشای خود درمانی

اگه بدون دلیل تپش قلب دارین می تونین با انجام این کارای ساده به درمون خود کمک کنین:

 • مصرف کافئین رو محدود یا متوقف کنین تا مطمئن بشین که مشکل تون به دلیل مصرف کافئین نیس؛
 • سیگار نکشید؛
 • از سلامت رژیم غذایی تون مطمئن شید (قند خون پایین می تونه باعث تپش قلب شه)؛
 • مایعات زیاد بخورین؛
 • خواب کافی داشته باشین؛
 • از دکتر تون بخواهید که داروها و مکمل هاتون رو بررسی کنه تا مطمئن شید که ایراد از اونا نباشه. داروهای غیرمجاز که باعث تپش قلب می شن، معمولا داروهای ضداحتقانی هستن که سودوافدرین و فنیل افرین دارن. استرس و خشم، تپش قلب رو تحریک می کنن. یک راه حلِ دو مرحله ای در این مورد می تونه مفید باشه. واسه خلاص شدن از تپش قلب، مدیتیشن و ریلکسیشن کار کنین؛ یوگا، تایی چی یا دیگر ورزشای آرامش بخش رو امتحان کنین. اگه تپش قلب رو تجربه کردین، تمرینای تنفسی سفت کننده و آزاد کننده ی عضلات بکنین.

اگه تپش قلب به سراغ تون اومد در اول این کارا رو بکنین:

مانور والسالوا: با انگشت هاتون بینی تون رو بگیرین، دهن تون رو ببندید و سعی کنین در همین حالت عمل بازدم رو با فشار انجام بدین.

به خودتون فشار بیارین: درست مثل زمانی که اجابت مزاج می کنین ماهیچه های شکم رو منقبض کنین.

آب سرد: به شکل تون آب سرد بپاشید یا سرتون رو در یک ظرف پر از آب سرد فرو کنین.

ورزش: ورزش شدید قلب رو به کار بیشتر مجبور و به درمون تپش قلب کمک می کنه.

نفس عمیق: آروم بشینین و چشماتون رو ببندید. یکی از دست هاتون رو روی شکم تون بذارین. به آرامی و از راه بینی نفس تون رو به داخل بکشین طوری که شکم تون به طرف داخل حرکت کنه. از راه دهن یا بینی نفس تون رو بیرون بدین و این کار رو تکرار کنین.

حرکت والسالوا (باد کردن لپا و بینی)، فشار آوردن، نوشیدن آب خنک و ورزش، عصب واگ رو تحریک و ضربان قلب تون رو کنترل می کنه. تنفس عمیق به شما کمک می کنه آروم شید و راحت تر بتونین استرس و خشم تون رو که باعث تپش قلب می شه کنترل کنین.

روشای پزشکی

بعضی وقتا برداشتن قسمتی از بافت قلب می تونه تپش قلبی رو که به دلیل سیگنالای الکتریکی منحرف در قلب به وجود اومدند، کنترل کنه.

در این موارد با دکتر تماس بگیرین

اگه تپش قلب تون همراه با تنگی نفس، سرگیجه، درد قفسه ی سینه یا غش کردن باشه باید با دکتر تون یا اورژانس تماس بگیرین، چون ممکنه نشون دهنده ی یک مریضی قلبی جدی باشه.

منبع : health.harvard