شهریور ۳۱, ۱۳۹۹

دلیل تلخی دهن و پیشنهاد هایی واسه علاج اون 

 

خیلی از ما بعضی وقتا صبحا درحالی از خواب بیدار میشیم که احساس می کنیم دهن مون تلخ مزه یا ترش مزه (اسیدی) است. این حالت بیشتر وقتایی پیش میاد که هَله هوله یا خوراکیای اسیدی می خوریم. مزه ی تلخِ دهن نشونه افزایش باکتریا در دهانه که شاید به دلیل رژیم غذایی نامناسب باشه. البته تلخ دهانی دلیلای مختلفی داره. در این مطلب با بعضی از این دلیلا آشنا میشیم و روشایی رو واسه درمون این مشکل معرفی می کنیم.

 

دلیل تلخی دهن چیه؟

۱. رعایت نکردن بهداشت دهن ودندان

یکی از مهم ترین دلایل تلخی دهانه. رعایت نکردن بهداشت دهن باعث افزایش احتمال عفونت و بروز مریضیای لثه و مشکلاتی مثل عفونت دندان و ورم لثه می شه که همه موجب تلخی دهن هستن.

۲. مصرف دارو

مصرف بعضی داروها ممکنه باعث تلخی دهن شه. این داروها بیشتر شامل داروهایی هستن که واسه درمون مریضیای قلبی عروقی و مریضیای با ریشه ی روان شناختی تجویز می شن. بعضی از آنتی بیوتیکا مثل آلوپورینول و بعضی داروهای ضدافسردگی هم ممکنه تلخی دهن به همراه داشته باشن.

مولتی ویتامینا و مکملا: شکلای مختلف خاصی از مولتی ویتامینا و مکملا هم ممکنه باعث تلخی دهن شن. این مکملا بیشتر دارای مقدار زیادی روی و مس هستن. مکملای آهن هم منجربه تلخی دهن می شن. خوشبختانه با پایان مصرف مکمل یا مولتی ویتامین مشکل تلخی مزه ی دهن هم از بین میره.

۴. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن بر غدهای چشایی اثر می ذاره که نتیجه اون تلخی دهانه. تنفس بعضی مواد شیمیایی مثل مواد نفتی و بنزین احتمال بروز تلخی دهن رو افزایش می ده.

۵. رفلاکس معده (واشاریدگی معده ای-مروی)

بازگشت اسید معده به مری و ورود اون به دهن، مزه ای تلخ در دهن به جا می ذاره.

۶. بارداری

دروان بارداری با تغییرات هورمونی همراهه. بعضی از این تغییرات هورمونی باعث تلخی دهن می شن. این مشکل که در زنان باردار رایجه، با خوردن آب نبات یا تکه ای لیمو خیلی راحت از بین میره.

یه سریای دیگه از دلایل بروز تلخی دهن عبارتند از:

 • کم آبی بدن؛
 • خشکی دهن؛
 • حساسیت؛
 • پولیپ بینی؛
 • پول-نام-تصویر

 • ترومای دهن یا بینی؛
 • براکتای ارتودنسی.

پیشنهادایی واسه درمون تلخی دهن

۱. مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین یک درمون عادی واسه تلخی دهانه. مقداری جوش شیرین روی مسواک بریزین و دندانا و زبون تون رو به مدت ۳ دقیقه مسواک بزنین. روزانه ۲ بار این کار رو بکنین تا نتیجه خوبی بگیرین.

۲. مسواک زبون شور

استفاده از مسواک زبون شور می تونه در رفع تلخی دهن مؤثر باشه. این مسواک رو به آرامی روی زبون از جلو به عقب بکشین. این کار رو ۲ تا ۳ بار تکرار کنین.

۳. شست وشوی دهن

شست وشوی دهن یکی از راه های مؤثر واسه مقابله با تلخی دهانه. دهن رو با یک قاشق غذا خوری دهانشویه به مدت ۱ دقیقه بشورید. این کار رو ۲ بار در روز تکرار کنین.

۴. داروی کاهنده ی اسید

واسه رفع تلخی دهن به دلیل رفلاکس معده بهتره از داروهای ضد اسید که احتیاجی به تجویز دکتر ندارن استفاده کنین. مصرف دارو با رفع مشکل رفلاکس معده، آسیب ی جانبی اونو هم که همون تلخ دهانیه، از بین می بره. اگه تلخ دهانی با مصرف دارو از بین نرفت بهتره به دکتر مراجعه کنین.

۵. مرکبات ترش مزه

خوردن مرکبات اثر زیادی در رفع تلخی دهن داره. این میوه ها موجب افزایش تولید بزاق می شن که دهن رو پاک می کنه و مزه ی تلخ اونو از بین می بره. آب لیمو یا آب پرتقال هم به همون اندازه در از بین بردن تلخی دهن مؤثره.

۶. بهداشت دهن و دندان

رعایت بهداشت دهن و دندان نه تنها واسه رفع تلخی دهن بلکه واسه جلوگیری از بروز اون در آینده هم ضروریه. هنگام مسواک زدن و پاک کردن دهن باید زبون و لثها رو هم خوب تمیز کنین تا امکان بروز عفونت و به دنبال اون تلخی دهن به کلی از بین برود.

۷. بعضی پیشنهادای سودمند دیگر

 • نوشیدن آب (با کم شدن سطح اسید معده از بروز رفلاکس جلوگیری می کنه)؛
 • استفاده از نعناع یا خوش بوکننده ی دهن پس از میل کردن غذاای پرادویه؛
 • جویدن دارچین (دست کم ۱ قاشق چای خوری)؛
 • کاهش مصرف غذاهای چرب و سریع (از بروز رفلاکس معده جلوگیری می کنه).

منبع : epainassist