مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

دلیل بی اشتهایی چیه؟ 

 

خیلی از افراد، از بی میلی شون به غذا خوردن شکایت دارن. بعضی حتی زمانی هم که گرسنه هستن، نمی تونن به درستی غذا بخورند. در بعضی افراد، این مشکل با حالت تهوع قبل یا بعد از غذا همراهه. از دست دادن اشتها از دید علمی بی اشتهایی نام داره و معمولا یک یا دو روز طول می کشه. اگه بی اشتهایی بیشتر از دو یا سه روز طول بکشه، به مشکلی نگران کننده تبدیل می شه. بی اشتهایی می تونه به دلیل دلیلای زیادی باشه و باعث حالت تهوع، سردرد و تشنگی بیشتر از اندازه شه. با ادامه این مطلب همراه شید تا با چند دلیل بی اشتهایی آشنا شید.

 

دلیل بی اشتهایی چیه؟

مشکلات بی اشتهایی خیلی و مدت زمانی که این مشکل طول می کشه، بستگی داره. حالت تهوع، استفراغ، کاهش وزن، اسهال، سردرد و نبود ثُبات رفتاری از مشکلات بی اشتهایی هستن. ممکنه بی اشتهایی فرد به دلیل نبود علاقه اون به بعضی از غذاها باشه. جدا از اینکه این، دلایل دیگری هم می تونن دلیل بی اشتهایی فرد باشن. دکتر با معاینه ی مریض و بررسی آسیبای جسمی یا ذهنی، ریشه ی بی اشتهایی فرد رو پیدا می کنه تا بتونه اونو مورد درمون بذاره. شایع ترین علل بی اشتهایی عبارتند از:

۱. استرس و فشارهای احساسی

استرس و وضعیت روحی اثر زیادی بر اشتهای فرد دارن. واسه همین شرایط استرس زایی مثل از دست دادن شغل، از دست دادن عزیزان، امتحانات خیلی مهم و افسردگی، بر اشتهای فرد اثر منفی می ذارن. شادی و هیجان زیاد مثل ازدواج، پیدا کردن شغل جدید و ترفیع شغلی هم می تونن به طور موقت اشتها رو کاهش بدن. باید دلیل بی اشتهایی رو شناسایی و با کمک دکتر اونو درمون کنین.

ازدواج

۲. بارداری

خیلی از زنان از بی اشتهایی در زمان بارداری شکایت دارن. این اتفاق بیشتر در سه ماه اول بارداری اتفاق میفته. بی اشتهایی در زمان بارداری معمولا با علائمی مثل استفراغ و حالت تهوع همراهه و در اون زنان دوست دارن فقط غذاهای خاصی رو مصرف کنن. ممکنه در مراحل انتهایی بارداری، فشار رحم بر روده هم باعث یبوست و بی اشتهایی فرد شه. مصرف آب زیاد، صرف تعداد وعدهای غذایی بیشتر ولی سبک تر در طول روز و پرهیز از مصرف غذاهای چرب، بهترین کارایی هستن که زنان باردار و بی اشتها می تونن بکننن. اگه پس از یه مدت این علائم برطرف نشدند، بهتره با دکتر زنان مشورت کنین.

۳. عفونتا

بعضی از عفونتای ویروسی، باکتریایی و قارچی هم می تونن موجب بی اشتهایی فرد شن. عفونتایی مثل آنفولانزا، سینه پهلو، عفونتای کبدی مثل هپاتیت A و B، التهابات کبد، عفونتای ریه مثل سل، عفونتای کلیه مثل پیلونفریت، ایدز و کولیت زخمی می تونن عامل بی اشتهایی در کودکان و بزرگسالان باشن. البته این مریضیا علائم دیگری هم دارن که باعث می شه تشخیص شون کار آسونی شه. بعضی از علائم عادی عفونتا عبارتند از: درد، تب، سرماخوردگی، گرفتگی عضلات شکمی، اسهال و استفراغ.

۴. مریضیای جدی

بی اشتهایی می تونه از علائم مریضیای سختی مثل مشکلای کلیوی، کبدی، قلبی و مشکل طولانی غدد فوق کلیوی باشه. مریضیای قلبی، کلیوی، کبدی، سیروز، پانکراتیت (نا آرومی لوزالمعده)، آپاندیسیت و سندروم روده ی تحریک پذیر هم می تونن موجب بی اشتهایی شن. شکلای مختلف سرطانا مثل سرطان روده بزرگ، سرطان خون، سرطان کلیه، سرطان ریه و سرطان معده هم می تونن دلیل بی اشتهایی فرد باشن. این مریضیا به کم اتفاق می افتن ولی علائمی دارن که نباید از اونا صرف نظر کرد. واسه همین پیشنهاد می شه بی اشتهایی همیشگی رو ندیده نگیرید و به دکتر مراجعه کنین.

۵. مشکلات خودایمنی

مشکلات خودایمنی مختلف مثل دیابت، مریضیای خودایمنی، اسکلرودرمی (یه جور مریضی رماتیسمی) و شکلای مختلف التهابات مفصلی مثل رماتیسم مفصلی هم می تونن دلیل بی اشتهایی افراد باشه. بی اشتهایی ممکنه به دو شکل تدریجی یا یهویی اتفاق بیفته. مشکلات خودایمنی جدا از اینکه بی اشتهایی ممکنه علائمی مثل کاهش وزن، کاهش قند خون، استفراغ و درد مفاصل رو هم در فرد به وجود بیاره. اگه بی اشتهایی تون طولانی شد و در خونواده تون سابقه مشکلات خودایمنی هست، بهتره زودتر به دکتر مراجعه کنین.

خونواده

۶. بقیه دلایل بی اشتهایی

جدا از اینکه دلایلی که اشاره شد، مشکلات روانی مثل اسکیزوفرنی، اضطراب، افسردگی، نابودی عقل، مریضی فراموشی، مشکلات غذا خوردن مثل پرخوری، مشکل غذایی بینگ، بی اشتهایی عصبی و هم داروهای افسردگی، داروهای فشار خون، آنتی بیوتیکا، متفورمین و … هم می تونن باعث بی اشتهایی شن. روشای درمانی مثل شیمی درمانی و پرتودرمانی هم می تونن موجب بی اشتهایی، استفراغ و بقیه علائم روانی شن.

بی اشتهایی همیشگی، دلیل محکمی بر مریض بودن شما نیس، اما ممکنه بی اشتهایی تون نشونه یک مریضی دیگر باشه پس بهتره اونو جدی بگیرین.

منبع : buzzle