جولای 4, 2020

علایم کولیت روده (کولیت اولسراتیو) چیه و چیجوری علاج می شه؟ 

 

کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی) یا کولیت روده یه جور مریضی التهابی رودهه که علائمی مثل مریضی کرون داره. اما فرق این دو مریضی در اینه که کولیت اولسراتیو فقط بر روده ی بزرگ و راست روده اثر می ذاره، اما کرون می تونه هر قسمت از دستگاه گوارش رو درگیر کنه. در این مریضی، دیواره ی داخلی روده ی بزرگ و رکتوم دچار نا آرومی و زخم می شه. کولیت اولسراتیو معمولا درمون نمی شه، اما میشه اونو کنترل کرد. این مریضی جدا از اینکه علائم ناجوری که داره، می تونه در بقیه بخشای بدن هم عوارضی مثل پوکی استخوان، مریضی کبد، آرتریت و… بسازه که بعضی از اونا ممکنه بسیار خطرناک باشن. در مطلب زیر، شما رو با علائم این مریضی، روشای تشخیص و کنترل اون آشنا می کنیم.

 

کولیت روده (کولیت اولسراتیو یا کولیت زخمی) چیه؟

کولیت روده بیماریه که باعث نا آرومی و زخم در پوشش داخلی (دیواره) روده ی بزرگ (کولون) می شه و معمولا بر بخش پایینی روده ی بزرگ (کولون سیگموئید) و راست روده (رکتوم) اثر می ذاره، اما می تونه کل روده ی بزرگ رو هم درگیر کنه. کلا هرچه قسمت بیشتری از کولون تحت اثر این مریضی قرار بگیره، علائم اون شدیدتر هستش. هر شخصی در هر سنی می تونه به کولیت روده گرفتار شه، اما بیشتر افرادی که بهش گرفتار می شن، تا قبل از ۳۰ سالگی مریضی شون تشخیص داده می شه.

چی باعث کولیت روده می شه؟

کارشناسان هنوز مطمئن نیستن که چی باعث این مریضی می شه، اما حدس میزنن که ممکنه به خاطر واکنش بیش ازحد سیستم ایمنی به باکتریای طبیعی در دستگاه گوارش ایجاد شه یا شاید شکلای مختلف دیگری از باکتریا و ویروسا باعث این مریضی شن. اگه افراد دیگری در خونواده شما به کولیت روده (کولیت اولسراتیو) گرفتار باشن، احتمال ابتلای شما به این مریضی بیشتر هستش.

خونواده

علائم کولیت روده

علائم اصلی کولیت اولسراتیو عبارت ان از :

  • گرفتگی یا درد شکم؛
  • اسهال؛
  • خونریزی از رکتوم (راست روده).

بعضی از افراد هم ممکنه تب داشته باشن، اشتهایشان رو ازدست بدن یا وزن کم کنن. در موارد خیلی بد تر ممکنه افراد ۱۰ تا ۲۰ بار در روز اسهال داشته باشن.

این مریضی می تونه باعث مشکلات دیگری مثل درد مفصل، مشکلات چشم یا مریضی کبد شه.

در بیشتر افراد، این علائم دائمی نیستن و بین و می رن. بعضی از افراد ممکنه ماه ها یا حتی چند سال هیچ گونه علائمی نداشته باشن و بعد علائم شون یهویی برگشت کنه. حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد گرفتار به کولیت اولسراتیو در همه اوقات علائم این مریضی رو دارن.

کولیت اولسراتیو چیجوری تشخیص داده می شه؟

دکتر درمورد علائم تون از شما سؤالاتی می کنه، معاینه ی فیزیکی انجام می ده و چندین آزمایش تجویز می کنه. این آزمایشا می تونن در رد احتمال بقیه مریضیایی که علائم مشابهی دارن، ازجمله مریضی کرون، سندروم روده تحریک پذیر و دیورتیکولیت به دکتر کمک کنن.

آزمایشایی که ممکنه انجام شن، عبارت ان از:

  • کولونوسکوپی. در این آزمایش، دکتر از ابزاری باریک که در سر اون یک منبع نور تعبیه شده، واسه معاینه و بررسی داخل روده ی بزرگ شما استفاده می کنه. دکتر می تونه در بین انجام کولونوسکوپی، در صورت نیاز از دیواره ی روده ی بزرگ نمونه ورداری کنه.
  • آزمایشای خون که وجود عفونت یا نا آرومی رو بررسی می کنن.
  • آزمایش مدفوع که وجود خون، عفونت یا گلبولای سفید خون رو در مدفوع بررسی می کنه.

مریضی کولیت روده چیجوری درمون می شه؟

کولیت اولسراتیو روی هرکی به طور متفاوتی اثر می ذاره. دکتر تون به شما کمک می کنن، علاجایی پیدا کنین که علائم تون رو کم می کنه و از خیلی بد ترشدن اونا جلوگیری می کنه.

اگه علائم شما کم هستن، ممکنه لازم باشه فقط از داروهای بدون نسخه اسهال (مثل ایمیدیوم) استفاده کنین. قبل از مصرف این داروها حتما با دکتر تون مشورت کنین.

اما خیلی از مردم به داروهای نسخه ای مثل آمینوسالیسیلاتا، داروهای استروئیدی یا بقیه داروهایی نیاز دارن که جواب ایمنی بدن رو کاهش میدن. این داروها می تونن باعث قطع یا کاهش علائم شن و از وخامت مریضی جلوگیری کنن.

بعضی از افراد پس از یه مدت متوجه می شن که مواد غذایی خاصی، علائم شون رو بدتر می کنه. اگه شمام متوجه ی اینجور مسئله ای شدید، بهتره از مصرف اون مواد غذایی پرهیز کنین، اما واسه داشتن وزنی مناسب و حفظ قوای بدنی تون حتما یک رژیم غذایی سالم و جور واجور داشته باشین.

اگه علائم شدیدی دارین و داروها کمکی به شما نمی کنن، شاید لازم باشه واسه برداشتن روده ی بزرگ تون، عمل جراحی انجام بدین. برداشتن روده ی بزرگ می تونه کولیت اولسراتیو رو درمون و از سرطان روده بزرگ هم جلوگیری کنه.

مریضی کولیت روده چیجوری بر زندگی شما اثر می ذاره؟

افرادی که به مدت ۸ سال یا بیشتر به مریضی کولیت اولسراتیو گرفتار باشن، در خطر خطر بیشتری واسه دچار شدن به سرطان کولون (روده ی بزرگ) قرار دارن. هرچه مدت بیشتری به کولیت اولسراتیو گرفتار باشین، احتمال سرطان کولون هم بیشتر میشه. در این موارد بهتره درباره انجام آزمایشای غربالگری سرطان روده ی بزرگ با دکتر تون صحبت کنین. این آزمایشا به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می کنن؛ همونجوریکه میدونید، تشخیص به موقع سرطان می تونه درمون اونو راحت تر و کم هزینه تر کنه.

زندگی کردن با کولیت اولسراتیو می تونه سخت باشه. ممکنه شما هنگام وخامت این مریضی مجبور شید همیشه به دستشویی برید؛ این وضعیت شاید واسه تون خجالت آور باشه و حس بدی در مورد خودتون پیدا کنین.

اگه به خاطر این مریضی تحت فشار هستین و اوقات سختی رو می گذرونین، سعی کنین از حمایت اعضای خونواده، دوستان یا یک مشاور استفاده کنین. صحبت کردن با بقیه افرادی که با این مریضی دست وپنجه نرم می کنن، می تونه کمک بزرگی به شما کنه.