علائم کمبود ویتامین در صورت شما 

 

مشکل کمبود ویتامین در فصل بهار شایع تره. ما بدون ویتامین احساس ضعف داریم و خیلی راحت در برابر ویروسای جورواجور ضعیف میشیم. اما نگران نباشید! واسه اینکه با چند نشونه کمبود ویتامین آشنا شید، کافیه این مقاله رو تا انتها بخونین. کمبود ویتامین به روشای مختلفی در چهره ی شما نمایان می شه. این روزها که همه فست فود می خورن و غذای سالم جایی در بین مردم نداره، باید تا جایی که می تونیم کمبود ویتامین رو جبران کنیم و میوه، سبزی و ماهی رو که پر از ویتامینا هستن، در رژیم غذایی خود بگنجانیم. با ما همراه باشین تا با علائم کمبود ویتامین در چهره آشنا شید.

 

۱. چهره ی رنگ پریده

اگه پوست شما نسبت به گذشته، کم رنگ تر شده، باید بدونین که به کمبود ویتامین B12 دچار هستین. بدون ویتامین B12، احساس خستگی و افسردگی می کنیم. واسه افزایش سطح این ویتامین در بدن، باید گوشت و ماهی بیشتری استفاده کنین.

۲. موی خشک

اگه موی شما خشک و شکننده شده و سرتون پر از شورهه، شاید دچار کمبود بیوتین یا همون ویتامین B7 هستین. معمولا دلیل کمبود این ویتامین، مصرف آنتی بیوتیکه. واسه افزایش سطح این ویتامین در بدن تون، بهتره گوشت، ماهی، میوه، سبزی، نخود و کشمش بیشتری استفاده کنین و حالا حالاا بیخیال رژیم گرفتن بشین.

۳. چشمان پف کرده

اگه تازگیا چشمان تون پف می کنن، شاید به کمبود یُد گرفتار هستین. عادی ترین منبع یُد، نمک یُدداره. یُد در غذاهای دریایی (میگو و جلبک)، فراوردهای لبنی و حتی نون هم پیدا می شه.

۴. لبای رنگ پریده

رنگ پریدگی لبا ممکنه از علائم کمبود آهن باشه. فشار خون پایین و سرماخوردگیای تکراری هم می تونن از نشونه های کمبود آهن باشن. جبران کردن آهن بدن خیلی کار سختی نیس، فقط کافیه گوشت قرمز بیشتری استفاده کنین و تا یه مدت غذاهای پر از کلسیم مصرف نکنین.

۵. خونریزی لثه

خونریزی لثها ممکنه از علائم کمبود ویتامین C باشه. پایین بودن سطح ویتامین C در بدن شما به این معنیه که سیستم ایمنی بدن تون ضعیف شده، دچار دردهای عضلانی میشید و دندان هاتون هم آسیب می بیننن. با مصرف مرکبات و فلفل قرمز که جزو بهترین منابع ویتامین C هستن، می تونین کمبود این ویتامین رو جبران کنین.

توجه داشته باشین که این علائم فقط نشون دهنده ی کمبود ویتامین در بدن شمان. بهتره واسه پیگیریِ دقیق تر وضعیت سلامتی تون با مشاهده ی هر کدوم از این علائم، به دکتر مراجعه کنین.

منبع : brightside.me