جولای 5, 2020

علائم کمبود اعتماد به نفس چیه؟ 

 

۱. در جمع خود رو با تلفن و… سرگرم می کنن

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارن، در جمع راحت نیستن. به ویژه وقتی دوست و آشنایی واسه همراهی ندارن، صحبت کردن در جمع واسه شون بسیار سخته. این افراد سعی می کنن خود رو به روشای مختلف سرگرم کنن تا از رابطه با بقیه دوری کنن و این روزها چی بهتر از گوشی موبایل واسه فرار از جمع؟! اگه شمام این طور هستین، قدم اول رو وردارین و با خود عهد کنین که در جمع با تلفن تون کار نکنین یا الکی خود رو مشغول به کاری نشون ندین. فقط به فکر این باشین که چه جوری سر صحبت رو باز کنین و با اعتماد به نفس حرف بزنین. به خود بگید: «من هم مثل بقیه ی افراد قدرت حرف زدن و رابطه برقرار کردن رو دارم و اگه با کسی سر صحبت رو باز کنم، حتما گفت و گوی خوبی داریم.»

۲. بیهوده موافقت می کنن

افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارن، در بحثا خیلی سریع عقب نشینی می کنن. اونا توان قانع کردن بقیه رو در خود نمی بینن. حتی وقتی که واقعا حق با بقیه نباشه، بیهوده با اونا موافقت می کنن تا احتیاجی به ادامه بحث پیش نیاد. دوستان عزیز! بدونین و آشنایی که هر کسی نظری داره و نظر هرکی زاییده ی افکار، سواد و خواسته هایشه. با بیان نکردن و دفاع نکردن از عقاید و ایده های خود، به افکار، سواد و خواسته هاتون توهین می کنین. شما درست به اندازه فردی که مخالفش هستین، حق دارین دیدگاه خود رو بگید و چه بسا که حق با شما باشه! ساکت نشینین و با آرامش، نظر واقعی خود رو مطرح کنین. روشای قانع کردن زیاد هستن، مثلا می تونین از مهارت داستان گویی واسه قانع کردن بقیه استفاده کنین.

آرامش

۳. بیشتر از حد به سر و وضع شون می رسن

منظم بودن، آرایش و پیرایش بسیار پسندیدهه. اما اگه اهمیت دادن به سر و وضع بیشتر از حد طبیعی باشه، یعنی شما از کمبود اعتماد به نفس رنج می برین. یادتون باشه اعتماد به نفس از درون سرچشمه میگیره و ربطی به عوامل بیرونی نداره. با خود بگید من قشنگ هستم و جدا از اینکه رعایت نکات بهداشتی و پیراستگی، خود رو بیشتر از حد درگیر سر و وضع و لباس تون نکنین. باور کنین اگه ساعتا جلوی آینه نایستید و وقت خود رو صرف طراحی تابلویی از رنگ روغن نکنین، هیچ اتفاقی نمی افته.

۴. انتقادپذیر نیستن

انتقاد پذیر باشین. اگه دوست تون در مورد مسئله ای از شما انتقاد کرده، از اون نرنجید ( البته ما اینجا فرض کردیم دوست شما اصول انتقاد سازنده رو به درستی رعایت کرده!). سعی کنین بهش فکر کنین و در صورت منطقی بودن، عیب خود رو رفع کنین. از علائم کمبود اعتماد به نفس، اینه که فرد نامبرده از شنیدن نقد بقیه آزرده می شه و در خود می شکنه. این افراد با شنیدن نقد عصبانی می شن و ناراحتی شون روی بقیه ی کاراشون هم اثر می ذاره. مثلا نقدی که همکارش بهش وارد کرده، باعث بدخلقی اون با دوستان و خونواده اش می شه.

خونواده

۵. از بیان نظر و باور شون می ترسن

اول فکر کنین و بعد حرف بزنین. این راه حل کلید موفقیت شما در گفت و گو هاست. بی محابا و بی تفکر حرف زدن، نتایج مخربی داره. اول حرف خود رو مزه مزه کنین و بعد بیان باور کنین. در این صورت ترس و پشیمانی واسه تون به بار نخواد اومد. بعد از اینکه فکر کردین و حولوحوش حرف خود رو سبک و سنگین کردین، نظر خود رو شجاعانه بیان کنین و آروم و شمرده سخن بگید تا تأثیرگذار بشین.

۶. سریع تغییر باور میدن

از علائم کمبود اعتماد به نفس، نداشتن نظرات ثابته. افرادی که در اونا علائم کمبود اعتماد به نفس دیده می شه، خیلی سریع و تحت اثر عوامل و افراد مختلف نظرشون عوض می شه. واقعا این افراد، جرئت روشنی و کنترل زندگی خود رو ندارن. دمدمی مزاج هستن، همیشه شک می کنن و از این شاخه بهش شاخه می پرند. روشن باشین، فکر کنین، تصمیم تون رو بگیرین و تغییرش ندین.

۷. در قبال تشویق، واکنش نامناسب نشون میدن

یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفس، واکنشای نامناسب در برابر تشویق شدنه. وقتی اعتماد به نفس کافی ندارین، همیشه سعی می کنین تعریفی رو که از شما می شه رد کنین. مثلا وقتی شخصی از لباس خوب شما تعریف می کنه، شروع می کنین به توجیه کردن دلایل مثبتی که قید کرده، طوری که فرد بیچاره رو از گفته خود پشیمون می کنین. این یعنی شما یکی از علائم کمبود اعتماد به نفس رو دارین. مثلا می گین: «نه این لباس رو از حراجی خریدم» یا «اتفاقا این تنها لباسیه که بهم میاد. من معمولا بدقواره و ناجورم». این چه کاریه که می کنین؟! قبول کنین که از نظر اون فرد، شما برازنده بودین و با تشکر کردن نشون بدین که لیاقت تشویق رو داشته اید.

۸. زود تسلیم می شن

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارن، قبل از رسیدن به اهداف و رؤیاهای خود تسلیم می شن. اون قدر انرژیای منفی دارن که رمقی واسه شون باقی نمی موند. همیشه باید خود رو باور داشت و به دنبال آرزوها رفت و از شکست نهراسید.

۹. همیشه خود رو با بقیه مقایسه می کنن

از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس، مقایسه خود با دیگرونه، به ویژه مقایسه با افرادی که موفق تر هستن. افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارن، به جای اینکه روی راه خود تمرکز کنن، همیشه نگاه شون به دیگرونه. مقایسه کردن با بقیه مسخره ترین کار ممکنه. همونجوریکه بعضی از افراد از شما موفق تر هستن، دسته ای دیگر هم وجود دارن که شما از اونا برتر هستین و این روند تا انتهای دنیا ادامه داره. پس خودتون رو فقط و فقط با شخص شخیص خودتون مقایسه کنین. مهم ترین حریف شما خودتون هستین.

۱۰. خمیده و بی انگیزه راه می رن

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارن، خمیده هستن و صاف راه نمی رن. اونا طوری حرکت می کنن که انگار از خودشون شرمنده و خجل هستن. سعی کنین صاف راه برید. سرتون رو بالا بگیرین و واسه تنظیم حرکات بدن خود وقت بذارین.

۱۱. اشتباهات شون رو توجیه می کنن

هر کسی اشتباه می کنه. اما کسی که کمبود اعتماد به نفس داره، همیشه دلیل تراشی می کنه و واسه بقیه توضیح می ده. این افراد حتی اگه به موفقیت دست پیدا کنن بازم خود رو مجبور به توضیح دادن به بقیه می بینن.

۱۲. تقصیرات رو به گردن بقیه میندازن

این افراد بقیه رو بانی همه چیز میدونن، چه خوب و چه بد، البته بیشتر بدیا رو نتیجه اعمال بقیه میدونن. با این کار مسئولیت رو از خود سلب می کنن و از بار پذیرش اون شونِه خالی می کنن.

۱۳. بهونه تراشی می کنن

از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس بهونه تراشی و دلیل آوردن در برابر انتقاد سایرینه. فردی که اعتماد به نفس کافی داره، به آرامی به نقد و نظر بقیه گوش می کنه و سر فرصت با بررسی و بررسی اون نقد، تصمیم لازم رو واسه تغییر یا بی توجهی میگیره. اما اگه در مقابل انتقاد بقیه خیلی سریع شروع به دلیل و بهونه آوردن می کنین، یعنی یکی از علائم کمبود اعتماد به نفس در شما رو شده. می خواید به بقیه ثابت کنین که مهم هستین و هیچ وقت اشتباه نمی کنین. در حالی که همه افراد ممکنه اشتباه کنن.

۱۴. حالت دفاعی دارن

دست به سینه بودن یا مورب قرار دادن پاها به شکل ضربدری، از علائم کمبود اعتماد به نفسه. زبون بدن خیلی چیزها از درون و رفتار شما معلوم می کنه. افرادی که اعتماد به نفس کمی دارن، همیشه حالت دفاعی دارن، منقبض و ناراحت هستن. در اینجور مواردی حرکات بدن حالت ناراحت و منقبضی نشون می ده.

۱۵. به تأیید شدن از طرف بقیه نیاز دارن

نمیشه همه رو راضی نگه داشت. اگه کارتون رو به بهترین شکل ممکن بکنین یا حتی درست ترین و منطقی ترین حرف ممکن رو بزنین، بازم فردی پیدا می شه که با شما مخالفه. متأسفانه افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارن، این طور به قضیه نگاه نمی کنن. اونا همیشه به دنبال تأیید و رضایت بقیه هستن.

۱۶. از پیروزی هاشون لذت نمی برند

وقتی کمبود اعتماد به نفس داشته باشین، از پیروزی هاتون هم لذت نمی برین. افرادی که این ویژگی رو دارن، نقش خود رو در تموم وقایع، چه مثبت و چه منفی کم رنگ می بینن. پس قادر نیستن از دستاوردهای خودشون لذت ببرن. همه موفقیتای خود رو به پای شانس می ذارن و مطمئن هستن، دفعه ی دیگری در کار نیس و شانس همین یک بار در خونه شون رو زده.

۱۷. از تغییر می ترسن

ترس از تغییر هم یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفسه. افراد این چنینی، میلی به تغییر ندارن. حتی اگه در وضعیت کاری یا زندگی نامناسبی باشن، از تغییر می ترسن و توان لازم واسه مدیریت رقابتای به دلیل تغییر رو ندارن.

۱۸. منفی بافی می کنن

از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس بدبینیه. افراد بدبین همیشه غر میزنن و همه چیز رو با منفی بافی نقد می کنن. به عبارت خودمونی، زبون خوش ندارن و احساسات منفی شون رو به دوستان، همکاران و خونواده بی نوایشان هم منتقل می کنن. اونا خوش بین نیستن و مثل بمبی بزرگ از نفرت و بدبینی، هر لحظه ممکنه منفجر بشن. واسه داشتن اعتماد به نفس، لازمه خوش بینی رو چاشنی زندگی خود کنین.

۱۹. از آینده می ترسن

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارن، همیشه از آینده می ترسن. نمی تونن از زمان حال بهره ببرن. غصه ی آینده رو می خورن و فراموش می کنن که دنیا دو روزه و این حساب و کتابا راه به جایی جز کوچه ی تاریک بدبینی و بدبختی نمی برد.

۲۰. کمال گرا هستن

این افراد دوست دارن به کمال هر چیز دست پیدا کنن. اما برخلاف این میل، جرئت کافی واسه سعی ندارن. واقعا ترسای آینده موجب می شه فکر کنن واسه بیان نظر و موفق بودن باید کاملِ کامل باشن. پس وقتی به آخر موفقیت دست پیدا نمیکنن، خود رو ناقص می بینن و شرم و خجالت به سراغ شون میاد.

با شناخت علائم کمبود اعتماد به نفس جدا از اینکه اینکه می تونین مشکلات احتمالی خود رو درباره این ویژگی بد شناسایی و رفع کنین، رفتار بقیه رو هم بهتر درک می کنین و اگه با فردی رو به رو بشین که علائم کمبود اعتماد به نفس داره، با اون راحت تر رابطه برقرار می کنین. اعتماد به نفس یکی از اصلی ترین محرکا واسه موفقیته. کسب اون کمی سعی و همت می خواد. روی خودتون کار کنین. اعتماد به نفس بال پروازیه که خدای بزرگ واسه پرواز به طرف شادی و موفقیت در اختیار بشر قرار داده. بال پرواز خود رو نچینید. پرواز کنین و لذت شادی و پیروزی رو تجربه کنین.

منبع : livestrong lifehack