مرداد ۱۷, ۱۳۹۹

علائم پوکی استخوان رو بشناسین "

 

پیش از دچار شدن به پوکی استخوان با علائم و نشونه های اون آشنا شید. افرادی که خطر بالایی واسه دچار شدن به مریضی پوکی استخوان دارن مثل خانومای یائسه، کسائی که بیشتر از ٣ ماه گلوکوکورتیکوئید(glucocorticoids) رو مصرف کردن یا کمبود ویتامین D یا کلسیم دارن، باید قبل از ظهور علائم پوکی استخوان به فکر انجام تست غربال گری استخوان باشن.

 

دکتر گوپال کریشنان (Geetha Gopalakrishnan) متخصص غدد و استادیار بخش غدد، دیابت و متابولیسم در دانشگاه پزشکی براون (Brown) می گه: «پوکی استخوان یک مریضی خاموشه و تا زمانی که شکستگی یا ترکی در استخوان ایجاد نشه، خودشو نشون نمی ده.»

اگه به پوکی استخوان گرفتار باشین، با یک ضربه یا زمین خوردن ممکنه دچار شکستگیِ مُچ، رانا یا ستون فقرات شید، درحالی که در جوونی با اتفاق اینجور حوادثی معمولا استخوانا آسیبی نمی دیدند. طبق بررسی داده های مربوط به پژوهشی در دانشکده ی پزشکی ویرجینیای شرقی در سال ۲۰۱۶ درباره جهانی شدن پوکی استخوان، درمون شکستگیای به دلیل پوکی استخوان بسیار گرون و زمان بره و این مریضی به طور جدی سلامت افراد رو تهدید می کنه. معمولا این شکستگیا نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارن و هزینه های درمون اونا بسیار زیاده. اگه بتونین علائم ضعیف شدن استخوانا رو زودتر تشخیص بدین، خطر کمتری واسه دچار شدن به این مریضی دارین.

چه کسائی کاندید تست غربا ل گری استخوان هستن؟

افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارن باید درباره پوکی استخوان با دکتر خود مشورت کنن تا در صورت ضرورت تست غربال گری استخوان واسه اونا انجام شه. کلا، با توجه به استانداردهای اشاره شده در سال ۲۰۱۴ درباره جهانی شدن پوکی استخوان، افرادی که شرایط زیر رو دارن باید مورد تست غربال گری قرار گیرند:

 • زنان بالای ۶۵ سال؛
 • مردها بالای ۷۰ سال؛
 • افرادی که بعد از ۵۰ سالگی دچار شکستگی استخوان می شن؛
 • خانومایی که بیشتر از یک عامل خطرآفرین دارن مثل خانومای سفیدپوست یا خانومایی که یائسه شدن (مثلا داشتن زمینه خانوادگی پوکی استخوان یا کمبود وزن)؛
 • افراد بزرگ سال گرفتار به مریضیایی که خطر دچار شدن به پوکی استخوان رو افزایش میدن؛
 • افراد بزرگ سالی که داروهایی مثل استروئیدا (steroids)، داروهای ضدبارداری تزریقی یا داروهای درمون سرطان مصرف می کنن.

از آنجایی که روند ضعیف شدن استخوانا بدون علامته، غربال گری باید قبل اینکه دلیلی واسه نگرانی داشته باشین، انجام شه.

شکستگی: شایع ترین علامت زودرس پوکی استخوان

ممکنه پیش از تشخیص پوکی استخوان دچار شکستگی به دلیل شکنندگی استخوانا شید. به این معنا که مُچ دست، کمر، ران یا بقیه اعضا در اثر یک ضربه آهسته یا متوسط مثل افتادن روی زمین، دچار شکستگی شن. ضربات ملایمی مثل سکندری خوردن، افتادن، برخورد با اشیا یا سابقه شکستگی در گذشته در افرادی که پوکی استخوان دارن می تونه به شکستگی استخوان منجر شه. اگه اینجور اتفاقی واسه شما اتفاق افتاده و بالای ۵۰ سال سن دارین، مؤسسه ملی سلامت (NIH) به شما پیشنهاد می کنه که پیش از دچار شدن به پوکی استخوان با دکتر خود در مورد تست غربال گری استخوان مشورت کنین. با توجه به نتیجه غربال گری شما باید مورد درمون قرار بگیرین تا پوکی استخوان کم بشه.

محققان پس از بررسی آزمایشات ۴۷۱۷۱ نفر از زنان بالای ۶۰ سال که دارای شکستگی استخوان بودن، به این نتیجه رسیدن که از هر ۵ نفر تنها یک نفر می دانسته که پوکی استخوان داره و بیشتر اونا پس از شکستگی استخوان واسه بررسی سلامت استخوانا به دکتر مراجعه کرده بودن. با توجه به گزارش سال ۲۰۱۴ درباره جهانی شدن پوکی استخوان، تعداد بسیار کمی از زنان اقدامات درمانی رو واسه پیشگیری از تکرار شکستگی استخوان شروع کردن.

چه جوری میشه فهمید که شکستگی استخوان به دلیل شکنندگی استخوانا بوده؟ بعضی وقتا روشنه. شما بی معطلی پس از سقوط یا ضربه ای که حتی فکرش رو نمی کردین به شما آسیبی برسونه، دچار درد و تورم میشید. آکادمی جراحی ارتوپد در آمریکا به این مطلب اشاره کرد که ممکنه ناحیه آسیب دیده در اثر شکستگی کج شه. در بقیه موارد ممکنه افراد در پشت خود احساس درد داشته باشن اما حتی متوجه نشن که در اثر چه چیز دچار درد شدن. درد در ناحیه پشت می تونه به دلیل شکستگی یا تَرَک در مهرها باشه و درمون اون ممکنه ۶ هفته طول بکشه. اگه اینجور مواردی واسه تون اتفاق افتاد به دکتر مراجعه کنین.

بقیه علائم ساده پوکی استخوان

تغییرات جسمی خاص می تونه نشونه پوکی استخوان باشه. طبق گزارش مؤسسه ملی سلامت، خم شدن قامت یا تغییر در حالات مثل دولا شدن بیشتر از حد می تونه نشونه دچار شدن به پوکی استخوان باشه. پزشکان باید به طور منظم قد بیماران رو اندازه بگیرن تا بر تغییرات حاصل از کهولت سن نظارت داشته باشن. پس از هر دوره آزمایش چکاپ کامل در مورد قدتون از دکتر سؤال کنین.

دکتر گوپال کریشنان می گه: «اگه بیشتر از ۵ سانتی متر کاهش قد داشتین یا دچار انحنای ستون فقرات شدید، باید به این علائم توجه کنین. این تغییرات نشون می ده که پوکی استخوان بر مهرهاتون اثر گذاشته».

بقیه نشونه ها یا شرایطی که به معنای خطر بالای دچار شدن به پوکی استخوانه شامل موارد زیره:

 • بالا بودن میزان سرم کلسیم یا آلکالین فسفات در آزمایش خون؛
 • نتیجه تراکم مواد معدنی استخوان با نشونه تی ۲.۵- یا کمتر (نشون گر تی نشون دهنده ی اینه که تراکم استخوان بالاتر یا پایین تر از حد متوسطه و امتیاز کمتر از منفی ۲.۵ نشونه پوکی استخوانه.)؛
 • کمبود ویتامین D؛
 • بدون کمک بازوها به سختی از روی صندلی بلند شدن؛
 • درد مفاصل و عضلات.

این علائم می تونه نشون دهنده ی بقیه مریضیا هم باشه، پس باید با دکتر تون صحبت کنین تا بتونه مشکل شما رو دقیقا تشخیص بده. به یاد داشته باشین با بالا رفتن سن، درد مفاصل چیزی طبیعیه و همه دردها نشونه دچار شدن به پوکی استخوان نیس؛ اما تا وقتی مطمئن نشده اید هر درد قابل توجه ای رو جدی بگیرین.

برگرفته از : everydayhealth.com