علائم وجود کیست سینه یا سینه فیبروکیستیک و روش علاج اون 

 

آمار مبتلایان به مریضیای سینه که بعضی از اونا واقعا کشنده و خطرناک هستن، روزبه روز در حال افزایشه، پس لازمه که به عنوان یک خانوم، به سلامت سینه هاتون بیشتر توجه کنین. یکی از شایع ترین مریضیای سینه، سینه فیبروکیستیکه که به شکل کیستا یا توده های خوش خیم در سینه ظاهر می شه. مطلب زیر شما رو به طور کامل با کیست سینه و علائم اون آشنا می کنه. فقط به یاد داشته باشین که هر توده ای در سینه به بررسی نیاز داره، چون احتمال سرطانی بودن این توده ها ۱ در ۸ه.

 

مریضی سینه فیبروکیستیک یا کیست سینه چیه؟

 • مریضی سینه فیبروکیستیک، وضعیتی غیرسرطانیه که در اون، زن توده های دردناکی در سینه هاش داره.
 • بیشتر از ۵۰ درصد از زنان، در برهه ای از زندگی شون به مریضی سینه فیبروکیستیک یا کیست سینه دچار می شن.
 • ممکنه که قرمزیِ روی سینه، صاف شدن یا تورفتگی نوک پستانا و بعضی از ترشحات، از نشونه های سرطان سینه باشن.

مریضی سینه فیبروکیستیک که معمولا سینهای فیبروکیستیک یا تغییر فیبروکیستیک نامیده می شه، یه جور مریضی خوش خیم و غیرسرطانیه که در اون سینها درهنگام لمس، توده ای و ناصاف به نظر می رسن. مریضی سینه فیبروکیستیک مضر یا خطرناک نیس، اما ممکنه که واسه بعضی از خانوما آزاردهنده یا ناراحت کننده باشه. به گفته مایوکلینیک، بیشتر از نصف زنان، در برهه ای از زندگی خود به مریضی سینه فیبروکیستیک دچار می شن. خیلی از زنانِ گرفتار به سینهای فیبروکیستیک، هیچگونه علائم مرتبطی ندارن. گرچه داشتن سینهای فیبروکیستیک خطرناک نیس، اما می تونه تشخیص سرطان سینه رو سخت تر کنه.

چی باعث مریضی سینه فیبروکیستیک می شه؟

بافت پستان شما، در واکنش به هورمونای تولیدشده به وسیله تخمدانا، تغییر می کنه. اگه سینهای فیبروکیستیک دارین، ممکنه در واکنش به این هورمونا، تغییرات قابل توجه تری داشته باشین. این می تونه به ایجاد توده هایی متورم، حساس یا دردناک در سینه منجر شه. علائم این مریضی، درست قبل از پریود و درطول اون شایع تر هستن. ممکنه که جدا از اینکه توده هایی که به وسیله کیستا یا تورم لوبولای سینه (غدد تولیدکننده ی شیر) ایجاد می شن، به دلیل رشد بیشتر از حد بافت فیبری، سفتی توده مانندی هم در سینه هاتون احساس کنین.

چه کسائی به مریضی سینه فیبروکیستیک یا کیست سینه دچار می شن؟

هر زنی ممکنه به مریضی سینه فیبروکیستیک دچار شه، اما این مریضی بیشتر در زنانی اتفاق میفته که در سنای بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی خود هستن. قرصای ضدبارداری می تونن علائم شما رو کم کنن و هورمون درمانی می تونه موجب افزایش این علائم شه. علائم معمولا پس از یائسگی بهتر یا برطرف می شن.

مریضی سینه فیبروکیستیک و سرطان

مریضی سینه فیبروکیستیک، خطر ابتلای شما به سرطان رو افزایش نمی ده، اما ایجاد اینجور تغییراتی در سینه ی شما، می تونه باعث سختی در تشخیص توده های پنهون ی سرطانی درطول معاینات سینه و تستای ماموگرافی واسه شما و دکتر تون شه.

کارگروه خدمات پیشگیرانه در آمریکا (USPSTF) پیشنهاد می کنه که زنان ۵۰ تا ۷۴ ساله، هر دو سال یک بار ماموگرافی بکنن. مؤسسه ی ملی سرطان (NCI) هم خاطرنشان می کنه که معاینات منظم سینه به وسیله خود فرد می تونه بسیار مفید باشه. شما با معاینه ی منظم سینه هاتون با ظاهر و حالت طبیعی اونا آشنا میشید، پس می تونین فورا هرگونه تغییر یا مورد غیرمعمول رو در سینه هاتون تشخیص بدین.

علائم مریضی سینه فیبروکیستیک چیه؟

اگه به مریضی سینه فیبروکیستیک گرفتار باشین، ممکنه علائم زیر رو تجربه کنین:

 • تورم؛
 • حساس شدن سینها؛
 • درد؛
 • کلفت شدن بافت؛
 • وجود توده در یک یا هر دو سینه.

ممکنه تورم یا توده ها در یکی از سینها بیشتر از دیگری باشه. علائم شما شاید درست قبل از پریودتان و به دلیل تغییرات هورمونی، شدیدتر میشه اما ممکنه که در تموم ماه شاهد این علائم باشین.

توده های سینه فیبروکیستیک معمولا درطول ماه تغییر اندازه میدن و عموما متحرک هستن. اما بعضی وقتا، درصورتی که مقدار زیادی بافت فیبری وجود داشته باشه، این توده ها ممکنه در یک جای، ثابت باشن. ممکنه که شما در زیر بازوان تون احساس درد کنین. بعضی از زنان هم شاهد ترشحات سبز یا قهوه ای تیره از نوک پستان شون هستن. اگه مایعی شفاف، قرمز یا خونی از نوک پستان تون خارج شد، فورا به دکتر مراجعه کنین، چون می تونه نشونه سرطان سینه باشه.

مریضی سینه فیبروکیستیک چیجوری تشخیص داده می شه؟

دکتر شما می تونه با انجام معاینه ی سینه، مریضی سینه فیبروکیستیک رو تشخیص بده. ممکنه که واسه بررسی دقیق تر تغییرات سینه ی شما، سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI تجویز کنه. دانشگاه جون هاپکینز، ماموگرافی دیجیتال رو واسه خانومای گرفتار به سینه فیبروکیستیک پیشنهاد می کنه، چون که این تکنولوژی می تونه تصاویر دقیق تری از سینه ارائه بده. در بعضی از موارد، سونوگرافی می تونه به تشخیص بافت نرمال پستان از ناهنجاریا کمک کنه. اگه دکتر تون درباره ظاهر کیست یا مورد دیگری در سینه تون نگران باشه، ممکنه که واسه تشخیص سرطانی یا غیرسرطانی بودن اون از بیوپسی کمک بگیره. این بیوپسی معمولا به وسیله آسپیراسیون سوزنی ظریف انجام می شه. بیوپسی، یه جور روش جراحیه که در اون با استفاده از یک سوزن کوچیک از مایع یا بافت مشکوک نمونه ورداری می شه.

مریضی سینه فیبروکیستیک چیجوری درمون می شه؟

بیشتر زنان گرفتار به مریضی سینه فیبروکیستیک احتیاجی به درمون تهاجمی نیاز ندارن و معمولا درمون خونگی واسه کاهش درد و ناراحتی مربوط به این مریضی کافیه. معمولا داروهای خونه بدون نیاز به نسخه، مثل ایبوپروفن (ادویل) و استامینوفن (تیلنول)، می تونن هرگونه درد و ناراحتی رو به طور مؤثری آرامش دهند. می تونین واسه کاهش درد و حساسیت سینها، یک سوتین ساپورتیو (پشتیبان) اندازه، بپوشید. قرار دادن کمپرس سرد یا گرم هم در بعضی از خانوما باعث کاهش درد و ناراحتی می شه. حوله ای رو گرم کنین و روی سینه ی خود بذارین یا مقداری یخ رو در پارچه ای بریزین و روی سینه تون بذارین. هر دو روش رو امتحان کنین تا ببینین که کدوم یک واسه شما مؤثرتره.

تغییرات غذایی

بعضی از مردم متوجه شدن که محدود کردن مصرف کافئین، داشتن رژیم غذایی کم چرب یا مصرف مکملای غذایی اسید چربِ لازم، علائم مریضی کیست سینه رو کم می کنه. با این حال، هیچگونه مطالعه تصادفی کنترل شده ای که نشون بده این کارا یا بقیه تغییرات رژیمی در کاهش علائم مؤثر هستن، وجود نداره.

چه زمانی باید با دکتر تون تماس بگیرین

اگه هر یک از علائم زیر رو داشتین، بی معطلی با دکتر تون تماس بگیرین، چون که ممکنه از نشونه های سرطان سینه باشن:

 • توده های جدید یا غیرعادی در سینها؛
 • قرمزی یا چروک شدن پوست روی سینها؛
 • ترشح از نوک سینه، به ویژه اگه روشن، قرمز یا خونی باشه؛
 • تورفتگی یا صاف شدن نوک سینها.

چشم انداز بلندمدت

به گفته مایوکلینیک، دلیل اصلی مریضی سینه فیبروکیستیک مشخص نیس. با این حال پزشکان فکر می کنن که استروژن و بقیه هورمونای تولیدمثل در بروز کیست سینه نقش دارن. درنتیجه، علائم شما شاید پس از رسیدن به دوره یائسگی پنهون می شن، چون نوسان و تولید این هورمونا پس از یائسگی کاهش پیدا میکنه.