پایان نامه با موضوع رفتارهای پرخطر

بسیاری جنبه های مادی و غیر مادی فرد معتاداطرافیان و یا جامعه دارد.هر شخص با تزریق حتی یکبار موادمخدر و نیز هر فرد معتاد به مواد مخدر تزریقی برای همیشه از اهدای خون معاف است.
حجامت-اهدای خون و حجامت با هم تفاوت دارد.حجامت در طب سنتی دارای جایگاه ویژه ای است.حجامت روشی است که مستقیما با خون و بافتهای زنده در ارتباط بوده است.با کمترین بی احتیاطی و عدم رعایت بهداشت وسابل و…امکان انتقال آلودگی میکروبی وجوددارد.با توجه به گسترش روز افزون مراکز انجام حجامت وعدم نظارت مستمر و مناسب مسئولان بر اقدامات و فعالیتهای این مراکز می توان حجامت را یکی از رفتارهای پرخطرو غیر بهداشتی دانست.انجام حجامت موجب معافیت موقت از اهدای خون می شود.مراکزانتقال خون به اشخاصی که مایل به انتقال خون هستند درخواست می کند که حجامت ننمایند و اگر نمودند تا یک سال از آخرین اهدای خون مراجعه نکنند و خون اهدا ننمایند.سازمان انتقال خون مکلف است برای بالابردن سلامت محصولات خونی حجامت را یک رفتار مخاطره آمیز محسوب نماید.از مصادیق خون های آلوده می توان به موارد زیراشاره کرد:
2-1-1:ایدز
زمانی که جهانیان مخصوصاَ جامعه پزشکى ریشه کنی آبله و کنترل بسیارى از بیماریهاى واگیر را جشن
می گرفتند و در حالی که علم پزشکی بیشتر بیماریهاى مسرى را مغلوب خود ساخته بود، ناگهان بروز بیمارى ناشناخته اى درآمریکا،اروپا و سپس در افریقا و نهایتاَ آسیا جهان را با مهلکترین و جنجال برانگیزترین فاجعه قرن مواجه ساخت. این بیمارى بدون شک بزرگترین بلاى جامعه بشرى پس از جنگ دوم جهانی در قرن بیستم می باشد.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

امروزه کمتر کشورى در دنیا وجود دارد که موارد جدید آلودگی به ویروس ایدز را گزارش نکرده باشد.موارد اولیه ایدز در سال 1981 در بین همجنسبازان آمریکا مشاهده شد.در آنزمان رسانه های گروهی مردم را از بیمارى مهلکی که در بین همجنسبازان ظهور کرده،آگاه نمودند. علی رغم شناخت سایر راههاى انتقال متأسفانه هنوز هم بسیارى از مردم بویژه در جهان سوم تصور می کنندایدز بیمارى همجنسبازان است در صورتی که طبق تخمین هاى علمی فقط 10 % از آلوده شدگان را گروههاى همجنسباز تشکیل می دهند.
در ابتدا به غلط تصور میشد این بیماری مخصوص کشورهای غربی است ولی با شیوع سریع آن در آفریقا وامریکای جنوبی و آسیا مشخص شد که این بیماری هیچ نژاد و کشور و سنی را در امان نخواهد گذاشت.اولین مورد آلودگی در ایران مربوط به یک کودک هموفیلی بود که با درگیری میزبانان اصلی(معتادان تزریقی)به یک اپیدمی متمرکز تبدیل شد.از زمان الوده شدن فرد به این ویروس تا زمان مرگ ناشی از ان،ممکن است بین 5 تا 20 سال طول بکشد.

این ویروس مقاومت و پایدارى کمی در محیط خارج از بدن دارد و این امر سبب میشود تا با اطلاع درست از راههاى انتقال بیمارى و رعایت نکات بهداشتی از گسترش بیشتر بیمارى جلوگیرى نمود.
ایدز مخفف این کلمات میباشد:
A(acquired)اکتسابی
D(deficiency)ایمنی
S(syndrome)علائم
ایدز به معنی سندرم نقص ایمنی اکتسابی می باشد.براساس علائم آزمایشگاهی،زمان ورود ویروس ایدز به بدن دو دوره دارد:
الف)دوره آلودگی:در این دوره علی رغم وارد شدن ویروس به بدن هیچ علامت بالینی مشهود نیست این دوره به طور کلی شامل دو مرحله اساسی است:
1.مرحله پنجره که در این دوره علی رغم ورود ویروس به بدن هیچ علامت بالینی وجود ندارد و ممکن است از دو هفته تا 16 ماه ادامه یابد و به همین خاطر به ان دوره پنجره گفته می شود.
2.مرحله الودگی که این دوره ممکن است 5 تا 20سال طول بکشد به عبارتی الودگی فرد از نظر آزمایشگاهی قابل تشخیص است اما علائم بالینی ندارد.
ب)دوره بیماری:کاهش تدریجی نیروی دفاعی و ایمنی سلولی در فرد آلوده باعث می شود تا فرد آلوده وارد مرحله ظهور علائم بالینی و بیماری ایدز گردد.بعضی از مهمترین بیماریهای مرتبط با ایدز عبارتند از عفونتهای فرصت طلب،بعضی از انواع سرطانها مانند سرطان گردن،رحم و اختلالات سیستم عصبی که ممکن است باعث زوال عقل،گیجی و از دست دادن حافظه گردند(مایکل،1382:14).این ویروس در مبتلایان به ایدز و افرادی که دچار کاهش ایمنی بدن هستند میتواند موجب التهاب سلولهای حساس به نور در پشت چشم و در نتیجه کوری شود(دزفولی،179:1379).
ایدز در ایران که در سالهاى آغاز همه گیرى فقط از طریق دریافت خون و فرآورده الگوى انتقالهاى خونى آلوده بوده،در طول پانزده سال اخیر دچار تغییرات شده است بطورى که بتدریجمیزان آلودگى از طریق آمیزش جنسى افزایش یافته است. این الگو از سال 75 که اپیدمى آلودگىدر میان زندانیان کشور شروع شد و عمدتاَ آن دسته از معتادان تزریقى که براى مصرف موادمخدراز سرنگ مشترک استفاده نموده اند موجد آن بودند،علاوه بر زنگ خطر آمیزش،زنگ خطراعتیاد تزریقى را نیز به صدا درآورد.
سه راه اصلى انتقال این ویروس عبارتست از:
1.تماس جنسى چه به صورت هتروسکچوال (تماس جنسى مرد-زن) و چه به صورت هموسکچوال(همجنس بازی) سبب انتقال بیمارى مى شود.رابطه جنسی یکی از غرایز اصلی برای بقاء بشر است ولی می تواند راهی برای ورود عوامل بیماری زا باشد.تا کنون حدود بیست نوع بیماری شناخته شده اند که می توانند از طریق تماس جنسی سرایت کنند. از این میان می توان ایدز، سوزاک، سیفلیس، تبخال تناسلی و … را نام برد.
2.تماس با خون و وسایل آلوده به ویروس ایدز
3.انتقال از مادر به کودک
2-1-2:هپاتیت
هپاتیت به التهاب نسج کبد اطلاق میشود.که در اثر عوامل متعددی چون داروها،ویروسهاو …ایجادمیگردد.از مهمترین ویروس های مسبب هپاتیت می توان به انواع
اشاره کرد. E وD و C و B و A
2-1-2-1:هپاتیت A
هپاتیت A یک بیماری خوشخیم است که معمولا خود به خود بهبود می یابد.این نوع از هپاتیت بیشتر در اطفال دیده میشود.علائم آن عمدتا خفیف بوده و شامل بی اشتهایی،تهوع و استفراغ،درد در قسمت بالا و راست شکم،ادرار تیره رنگ و زردی می باشد.این بیماری عمدتا از طریق آب و غذا و موادخوراکی منتقل می شود به همین دلیل اهمیت چندانی در انتقال خون ندارد.
2-1-2-2:هپاتیت B
مورد بعدی،خون الوده به ویروس هپاتیت B است.هپاتیت B از نطر علائم بالینی شبیه هپاتیت E است.ولی می تواند مزمن شده و به عوارض وخیم و کشنده ای منجر شود.هپاتیت بی مجموعه ای از بیماری های کبدی با علل و شدت مختلف است که با التهاب هایی که حداقل 6ماه تداوم داشته باشد،مشخص می شود.این ویروس تقریبا در تمام مایعات بدن انسان وجود دارد یکى از مهمترین راههاى انتقال ویروس تماس غشاهاى مخاطى یا زیر جلدى با خون و سرم ا فراد مبتلا می شود. راه دیگر انتقال از مادر به نوزاد (بویژه در سه ماه سوم باردارى،موقع وضع حمل و دو ماه اول تولد میباشد).خوشبختانه واکسن این نوع از هپاتیت موجوداست.
2-1-2-3:هپاتیت C
از دیگر مصادیق خون های آلوده خون آلوده به هپاتیت C است.لغت هپاتیت به معنى “التهاب کبد “مى باشد. این کلمه یک مفهوم کلى است و در برگیرنده عوامل متعددى از قبیل عوامل ویروسى،سمى،دارویى و.. است که مى توانند سبب ایجاد آسیب در کبد شوند. از این میان هپاتیتى که توسط عوامل ویروسى ایجاد مى شود،در انتقال خون مهم است زیرا این عوامل ویروسى،قابل انتقال از طریق خون و فرآورده هاى آن مى باشد.
ویروس هپاتیت Cعمدتا از طریق تماس با خون آلوده قابل انتقال است.این ویروس علاوه بر خون در دیگر مایعات بدن نیز یافت می شود که شامل:ترشحات دستگاه تناسلی،ادرار،بزاق،اشک و …نیز وجود دارد.البته انتقال از طریق این مایعات به ندرت گزارش شده است.تماس جنسی راه دیگر انتقال این ویروس می انتقال ویروس از طریق تماس جنسى حفاظت نشده و در روابط طولانى

مدت (در زوج ثابت جنسى که یکى از آن دو مبتلاست) بیشتر است البته در صورت وجود بیماریهمزمان (مثل سیفلیس،سوزاک) درتماسهاى کوتاه مدت نیز امکان انتقال این ویروس وجوددارد.امکان انتقال از مادر به کودک نیز وجود دارد ولى این خطر اندک است.انتقال ویروس از مادر به کودک در موقع باردارى،وضع حمل و شیردهى صورت مى گیرد. البته خطرانتقال از راه شیر دهى بقدرى کم است که این خطر مختصر دلیلى براى منع بچه دار شدن یا شیر دادن وجود ندارد.انتقال خون که در 10 سال گذشته روش قابل توجهی در سرایت این ویروس است،هم اکنون نقش مهمی در این امر ندارد و به ندرت از طریق تزریق خون فرد به این ویروس آلوده شود.با به کار بردن روشهای بسیار دقیق و حساس شناسایی ویروس،این خطر تقریبا نزدیک به صفر شده است.اغلب افرادی که در اثر انتقال خون،به این ویروس الوده شده(از جمله افراد مبتلا به تالاسمی و هموفیلی که به طور مکرر خون یا فاکتورهای تغلیظ شده دریافت می کنند)مربوط به سالهای قبل از شناسایی این ویروس می باشند.تحقیقات حهت ساختن واکسن این بیماری در حال انجام است که می تواند قدم مثبتی برای کاهش شیوع بیماری باشد.
2-1-2-4:هپاتیت DوE
هپاتیت D عمدتا به دنبال و همزمان با هپاتیت B ظاهر می شود و به عنوان یک عارضه هپاتیت B شناخته می شود.در مورد هپاتیت Eهم باید گفت که این نوع هپاتیت یک عفونت حاد است ولی خوشبختانه به خودی خود برطرف میشود.
2-2: اشخاص مسئول درانتقال خون
بزرگترین منبع حقوق مدنی ایران،فقه اسلامی و حقوق رومی ژرمنی می باشد،که سرچشمه آن در حقوق رم است.علاوه بر آن حقوق فرانسه نیز در حقوق کشور ما تاثیر بسیاری دارد.در پروسه انتقال خون به بیمار عوامل مختلفی دخیل هستند.نخستین عاملی که در این امر دخالت دارد و به طور معمول ممکن است سبب محسوب شود سازمان و یا مراکز انتقال خون است که وظیفه تهیه و توزیع فرآورده های خونی را به عهده دارد.همچنین پزشک و یا مراکز درمانی که بیمار در آنجا بستری بوده و خون آلوده در آنجا به او تزریق شده است.به علاوه هنگامی که فردی به سبب وقوع حادثه ای که در نتیجه تقصیر دیگری ایجاد شده است(مثل حادثه رانندگی)مجروح شده و نیاز به عمل جراحی و متعاقب آن انتقال خون پیدا کند و در اثر این انتقال مبتلا به بیماری می شود، مسئولیت عامل حادثه هم به عنوان یکی از اسباب مطرح می شود.علاوه بر اینها اگر تهیه و ارائه فرآورده های خونی را صورتی از خدمت عمومی بدانیم دولت را نیز می توان مسئول دانست.در علم حقوق اشخاص به دو دسته تقسیم میشوند:
اشخاص حقیقی مسئول و اشخاص حقوقی مسئول.در اینجا شرایط و حدود هرکدام از این عوامل را بررسی می کنیم:
2-2-1:اشخاص حقیقی مسئول
2-2-1-1:مسئولیت پزشک
مسئولیت مدنی پزشکان یکی از مباحث مهم حقوق مسئولیت مدنی است که آرای مختلفی را به خود اختصاص داده است.در خصوص مسئولیت مدنی پزشک قانون مدنی و قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339 ساکت است لیک تا قبل از به تصویب رسیدن قانون دیات در سال 1361،مسئولیت پزشک از قواعد عمومی مسئولیت مدنی پیروی می کرد و مطابق قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339 مبنای تقصیر مورد نظر قرار داده شده بود،در این مورد نیز قابل اعمال بود.باید خاطر نشان کرد که در حقوق تطبیقی مسئولیت مدنی پزشک مبتنی بر نظریه تقصیر است و پزشک را درصورتی مسئول و ملزم به جبران خسارت وارده می دانند که تقصیر او اثبات شده باشد.در قانون مجازات اسلامی 1375 به پیروی از فقهای امامیه ظاهرا مسئولیت محض یا بدون تقصیر پزشک را پذیرفته بودند که به نظر قابل انتقاد می آید.
ماده 319 قانون مجازات اسلامی 1375چنین مقرر میداشت «هرگاه طبیبی،گرچه حادق و متخصص باشد در معالجه هایی که شخصا انجام می دهد یا دستور آن را صادر می کند،هرچند با اذن مریض یا ولی او باشد،باعث تلف جان،نقص عضو یا خسارت مالی شود ضامن است».این ماده هم شامل اتلاف و هم تسبیب می شود به این صورت که عبارت «شخصا انجام می دهد»قاعده اتلاف و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *