منابع مقاله درمورد اختیاراتی

خدمت به پول رایج ملی وصول می شود.» و در تبصره 2 آن ماده، صاحب کالا مسئول پرداخت کلیه هزینه های مربوطه شده است اما بایستی به این نکته توجه داشت که در بسیاری از موارد، حقوق گمرکی به طریق معمول برای گمرک قابل وصول نمی باشد زیرا با بدحسابی مؤدیان روبرو می شود. بر همین اساس، گمرک باید واجد اختیاراتی باشد تا بتواند مطالبات خود را دریافت نماید.
همه اختیاراتی که گمرک در مرحله وصول دارد را در دو دسته می توان تقسیم نمود؛ اول امتیازاتی که قانون امور گمرکی بطور ویژه به گمرک اعطا نموده است تا درقبال وصول مطالبات، موفق عمل نماید و دوم اختیاراتی که به موجب احاله ماده 8 ق.ا.گ بدست می آید و درواقع از طریق اقتدارات دستگاه مالیاتی اعمال می شود.
مبحث اول: اختیارات مندرج در قانون امور گمرکی

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

قانون امور گمرکی برای وصول سریع تر و راحت تر مطالبات گمرک از مؤدیان و همچنین تعیین تکلیف کالاهایی که بیش از مهلت قانونی در اماکن گمرکی مانده است و حقوق گمرکی آن پرداخت‌نشده، تمهیداتی را درنظر گرفته است. درواقع این قانون با اعطای برخی اختیارات درصدد آن است که ابزار لازم برای وصول حقوق گمرکی از مؤدیان بدحساب را به گمرک واگذار نماید. این اختیارات ویژه در سه بند شامل حق متروکه نمودن کالا، حق اخذ ضمانت نامه، وثیقه، سپرده و وصول مطالبات از محل آن ها و حق اخذ دیرکرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
گفتار اول: اختیار متروکه نمودن کالا

قاعدتا پس از ورود کالا به اماکن گمرکی، ظرف مهلت مشخصی باید تشریفات گمرکی آن انجام و کالا ترخیص شود تا هم گمرک بتواند مطالبات گمرکی را وصول نماید و هم آنکه مؤدی بتواند به موقع اجناس خود را تحویل بگیرد. به همین منظور ماده 24 ق.ا.گ بیان داشته است که؛ «مدت مجاز نگهداری کالا در انبارهای گمرکی از تاریخ تحویل کالا به این اماکن سه ماه است. درصورت تقاضای کتبی صاحبان کالا یا شرکت های حمل و نقل در مورد کالای عبوری و وجود علل موجه به تشخیص گمرک و با پرداخت هزینه انبارداری تا تاریخ موافقت گمرک، این مدت حداکثر تا دو ماه دیگر قابل تمدید است. درصورتیکه ظرف مهلت مقرر صاحب کالا برای انجام تشریفات گمرکی و پرداخت وجوه متعلقه اقدام نکند، کالا مشمول مقررات متروکه می شود. چنانچه کالا به انبارهای گمرکی متعدد منتقل و نگهداری شود، مدت توقف از زمان ورود کالا به نخستین انبار گمرکی محاسبه می شود…» و در تبصره های این ماده نیز مصادیق دیگری از متروکه شدن کالاهای موجود در اماکن گمرکی قید شده است. برای مثال در

تبصره 1 کالاهای فاسدشدنی و کالاهایی که نگهداری آن، هزینه اضافی برای گمرک ایجاد نماید و در تبصره 2 کالاهایی که سند ترخیص برای آن ها صادر شده اما ظرف یک ماه از انبار خارج نشود، متروکه تلقی می شود.
درواقع گرچه می توان تسریع در انجام تشریفات گمرکی را تکلیفی دوجانبه برای مؤدی و گمرک قلمداد نمود اما با توجه به اینکه در بیشتر موارد، تأخیر در انجام تشریفات در نتیجه سهل انگاری مؤدیان است، قانون امور گمرکی در این زمینه چاره اندیشی نموده است. بنابراین برای تعیین تکلیف اینگونه کالاها و وصول سریع تر درآمدهای گمرکی، «کالای متروکه موضوع ماده 24 این قانون و کالای ضبطی و واگذاری به گمرک، توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی بعنوان مسئول فروش کالای متروکه و ضبطی با رعایت مقررات مربوط به فروش می‌رسد.» و این سازمان نیز حداکثر ظرف یک سال پس از تحویل کالا، مکلف به فروش اموال است و وجوه حاصل از فروش کالای متروکه را پس از کسر هزینه ها و حقوق گمرکی مسترد می‌نماید. البته «تا زمانیکه کالا توسط سازمان یاد شده به فروش نرسیده است، صاحب کالا حق دارد پس از اعلام گمرک به سازمان مذکور برای انجام تشریفات قطعی گمرکی و … پرداخت کلیه وجوه متعلقه و سایر هزینه های انجام شده، اقدام نماید.» در غیر اینصورت گمرک پس از آنکه برای کالای متروکه اظهارنامه گمرکی تنظیم نمود و کالا را با حضور نماینده مرجع تحویل گیرنده مورد ارزیابی قرار داد، حقوق گمرکی که باید برای آن کالا اخذ شود را تعیین می نماید و فهرست این کالاها را به همراه اظهارنامه های مربوطه به سازمان جمع آوری و فروش اموال تمیکی ارسال می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *