منابع تحقیق درمورد بیمه های اجتماعی

نیروهای مسلح مشغول بکار میباشد بتواند بیمه تامین اجتماعی را برای بهره مندی از مزایای آن انتخاب نماید.
در نهایت در این رساله با در نظر گرفتن اصول 19 و 20 و 29 قانون اساسى و نیاز جامعه سعى بر آن مى شود که با توجه به تمامى جوانب طرح، بهترین راهکار براى اجرایى یا متوقف کردن این طرح ارائه گردد.

ب: ضرورت و اهداف تحقیق
سازمانهای بیمه گر مختلفی در کشور وجود دارد که خدمات درمانی متفاوتی را در قالب صندوقهای بیمه ای به مردم ارائه می کنند. که خواه نا خواه باعث سردرگمى مردم مى شوند. وجود سازمان‌های بیمه گر متفاوت در کشور موجب بروز معضلات متعددی همچون هم پوشانی بیمه‌ها در کشور، چندگانگی در مراکز ارائه کننده خدمات درمانی، تفاوت در نوع خدمات و فرانشیز پرداختی به بیمه شدگان می‌شود. بالاخره مسئولین ذیربط، نیاز جامعه مبنى بر تجمیع صندوق هاى بیمه اى را احساس کرده و با تصویب قانون برنامه پنجم توسعه، نگاهى عدالت گونه به تمامی آحاد مردم برای بهره مندی از مزایای بیمه اعمال داشته اند. در این راه از آنجا که صندوقهاى متفاوتى، وجود دارند؛ بنابراین باید ساز وکارهاى این طرح بزرگ اجتماعى که تمامى اقشار جامعه با آن ارتباط دارند، با در نظرگرفتن اینکه موافقین مهمترین پیامد اجرا این طرح را ارائه خدمات یکسان به بیمه شدگان و جلوگیری از به هدر رفتن منابع در نظام بیمه ای کشور می دانندو مخالفین طرح، معتقدند تجمیع، عرصه رقابت را به ضرر خدمات گیرندگان از بین خواهد برد، ضمن اینکه با واحد شدن مدیریت، بیمه‌ها دیگر در خدمات دهی به خصوص در بحث درمان مردم خیلی سود نخواهند برد لذا باید موضوع دقیقاً بررسى و سنجیده شود .

د: سوالات و فرضیه ها
آیا تجمیع صندوقهای بیمه ای و یکسان سازی انواع بیمه می تواند در راستای اجرای اصول 19 و 20 قانون اساسی بوده و عدالت حداکثری را فراهم سازد؟
در صورت تصویب چنین طرحی توسط مجلس شورای اسلامی و تبدیل آن به قانون چه مزایایی را بدنبال خواهد داشت؟
آیا یکسان سازی باعث بر هم خوردن نظام بیمه ای کشور و سر درگمی بیمه شدگان نخواهد شد؟
آیا عملی شدن چنین طرحی عرصه رقابت را به ضرر بیمه شدگان و خدمات گیرندگان بر هم نخواهد زد؟

ی- فرضیه‏های تحقیق:

1-تجمیع صندوقهای بیمه ای و یکسان سازی انواع بیمه در راستای اجرای اصول 19، 20 و 29 قانون اساسی بوده و باعث برقراری عدالت گسترده تری در زمینه بیمه و برابری حقوق شهروندان خواهد شد.
یکسان سازی می تواند مزایایی از جمله رفع تبعیض، رفع هم پوشانی در بین صندوقهای بیمه ای، تجمیع منابع مالی، ارائه خدمات بهتر، سیاستگزاری واحد، کاهش هزینه های اضافی و در نتیجه صرفه جوئی بیشتر، برقراری عدالت فراگیر بیمه ای، شفافیت مالی بیشتر، بهره وری بالاتر، افزایش رضایتمندی و… را بدنبال داشته باشد.
یکسان سازی ضمن حفظ استقلال برای صندوقهای بیمه ای مشکل عدم امکان انتخاب نوع بیمه برای بیمه شدگان را که در حال حاضر وجود دارد را از بین برده و زمینه استفاده یکسان و حداکثری از مزایا را برای همگان ایجاد مینماید.
اجرای این طرح با جلوگیری از به هدر رفتن منابع و مدیریت یکسان حداقل میتواند حداکثر خدماتی را که بهترین صندوق بیمه ای ارائه می نماید به بیمه شدگان عرضه داشته و نفع خدمات گیرندگان را بدنبال داشته باشد.

ه: تاریخچه موضوع مورد تحقیق

تا کنون مقاله ای تحت عنوان یکسان سازی انواع بیمه در راستای برابری حقوق شهروندان بصورت مستقل به منصه تحریر در نیامده است ولی مقالات و کتابهایی در مورد انواع بیمه و مسائل مربوط به آن وجود دارد که در آنها تنها چند خط یا صفحاتی در این مورد بررسی شده است که مثالهایی در این مورد که در قوانین ما وجود دارد آورده شده است . بیشتر بخش های این مقالات و کتابهای مورد نظر به بحث قوانین و مقررات انواع بیمه پرداخته اند و چگونگی برخورداری افراد از مزایای آن نوع بیمه را بررسی کرده اند بنابراین کتاب یا مقاله ای که بتواند مستقیما در این خصوص مورد استفاده قرار گیرد موجود نمی باشد و به علت خاص بودن موضوع به نظر می رسد تحقیقات خارجی چندانی که بتواند مورد استفاده قرار گیرد نیز وجود ندارد
و: متدولوژی و روش تحقیق:
نوع تحقیق کتابخانه ای به صورت تحلیلی و توصیفی است. در انجام این پایان نامه روش تحقیق به صورت تجزیه و تحلیل انجام می شود و همچنین نظرات و اقوال اختلافی یا بی طرفی کامل که از اصول اولیه تحقیق است بیان شده و در صورت لزوم، نظر نگارنده نیز بیان شده که ممکن است در تایید یکی از نظرات ابراز شده باشد و یا پیشنهادی ابتکاری تلقی گردد که در راستای موضوع باشد.
شیوه و روش تحقیق بر اساس تکنیک کتابخانه ای با استفاده از منابع فارسی و عربی می باشد. همچنین علاوه بر استفاده کتب معتبر علمی و حقوقی به برخی فصلنامه ها و دست نوشته ها و مقالات حقوقی منتشر شده در مجلات معتبر علمی و وب سایت های حقوقی نیز توجه شده است.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

بخش اول: مفهوم و مبانی بیمه ، یکسان سازی و حقوق شهروندان

تامین امنیت، عدالت اجتماعی و اطمینان به آینده از نیازهای اساسی و فطری بشر است و خود می تواند موجب پویایی و تکامل انسان در جریان رشد زندگی با حفظ آزادگی و اصالت انسان شود، و لذا عدالت زمانی به معنای واقعی محقق میشود که نیازمندی های اولیه برطرف شود، بیمه می تواند موجب ارتقای سطح زندگی افراد و موجب آرامش خاطر اعضای جامعه شود.
آرمانی‌ترین هدف می‌تواند توانمند‌سازی یکایک افراد برای دستیابی به یک بیمه کامل بالقوه بدون در نظر گرفتن سن، جنس، وضعیت اقتصادی و اجتماعی باشد.
در حال حاضر صندوقهای عمومی و اختصاصی مختلفی در نظام بیمه ای و درمان فعالیت می کنند ما باید سعی کنیم شرایطی را ایجاد کنیم که شرکت‌های بیمه به رقابت با یکدیگر بپردازند و حق انتخاب را به مردم بدهیم در این صورت است که می‌توانیم موفق‌تر باشیم، لذا بهتر است که مدیریت بیمه را برعهده بگیریم نه اجرای بیمه را، تا بتوانیم گامهایی را در راستای اجرای عدالت بر داریم.
لذا باید شرایطی فراهم شود که بیمه‌گذاران نیازها و مشکلات خود را بیان کنند بنابراین باید فضا را واقعی و نظارت‌های صنفی را تقویت کنیم. چراکه هیچ نظارتی بهتر از نظارت صنفی در حوزه بیمه جواب نمی‌دهد و ما باید این موضوع را آسیب‌شناسی نماییم.
در این بخش، با دو فصل، به مطالعه کلیات یکسان سازی بیمه (فصل اول) و تاثیر بیمه های اجتماعی در عرصه اجتماعی و اقتصادی (فصل دوم) می پردازیم.

فصل اول:کلیات
یکی از مشکلات کشور در خصوص پراکندگی نظامات بیمه ای از دیرباز فقدان یک نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی بوده است و به همین دلیل منجر به پراکندگی کارها، دوباره کاری و تشکیل صندوق های متنوع پیری و بازنشستگی شده اند. براساس این آسیب شناسی تقریباً از سال 1376 اراده ای در دولت شکل گرفت تا برای ثبت و تدوین یک نظام جامع تامین اجتماعی اقدامات قانونی انجام گیرد که خوشبختانه این فرآیند قانونی در سال 1383 به تصویب و ابلاغ قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی منجر شد. لذا دولت می بایستی در چارچوب این قانون وزارت رفاه و تامین اجتماعی را موظف به یکپارچگی و تدوین یک نظام بیمه ای پایه کند. متاسفانه باید اذعان داشت تغییر و تحولات پیش آمده در این وزارتخانه منجر به این شده است که هیچ اقدام موثر و ملموسی انجام نشود.
باید عرض شود صندوق های مختلف بیمه ای در ایران وجود دارد که برای اطلاع از وضعیت صندوق های بازنشستگی در قانون خدمات کشوری مصوت 8/7/1386 لازم است به مواد مربوط به تامین اجتماعی در این قانون مراجعه شود. در این فصل بعد از بررسی مفهومی موضوع، به بیان انواع صندوق های بیمه ای پرداخته ایم و در ادامه به تحلیل بیمه های اجتماعی و تفاوت آن با بیمه های تجاری و به تاثیر بیمه های اجتماعی در عرصه اجتماعی و اقتصادی نیز توجه شده است.
1- مفاهیم:
1-1: تعریف بیمه
برخی از کارشناسان فن، این لغت را از ریشه عربی و به معنای”تامین وآسایش” ترجمه کرده اند .
لیکن عده ای از واژه شناسان معتقدند که بیمه دارای ریشه فارسی بوده و از کلمه ”بیم” باضافه پسوند ”ه” تشکیل گردیده و بمعنی ”آنچه مربوط به هراس و نگرانی است” میباشد، که البته اعتقاد اخیر منطقی تر و برای ما فارسی زبانان، قابل قبولتر به نظر می رسد .
اصطلاح “بیمه” در قانون بیمه (مصوب 7/2/1316 ه.ش ) چنین تعریف شده است:
“بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد. متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه گزار، وجهی را که بیمه گزار به بیمه گر می پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می شود موضوع بیمه نامند.”برخی انواع بیمه را می توان چنین بر شمرد: بیمه عمر، بیمه حوادث، بیمه آتش سوزی،بیمه دزدی، بیمه اتومبیل، بیمه باربری و …در اواخر سده نوزدهم و اوایل سده بیستم میلادی، همراه با افزایش قدرت سیاسی کارگران و اتحادیه های کارگری و همچنین افزایش و گسترش بیماریهای حرفه ای، “بیمه های اجتماعی” (در مقابل بیمه های بازرگانی) پدیدار شد مانند: بیمه بیکاری، بیمه بازنشستگی، بیمه از کارافتادگی، …
ایرادی که در تعریف عقد بیمه به نظر می رسد این است که در تعریف عقد بیمه به مسائل فن بیمه گری که همانا شخصیت حقوقی بیمه گر و اجتماع عظیم بیمه گزاران که برای امر بیمه گری لازم است به دقت توجه نشده و فقط به تعریف عقد بین دو طرف بسنده گردیده که نمی توان به آن بیمه اطلاق نمود، مگر اینکه یک طرف (بیمه گر) به صورت شخص حقوقی و بر اساس قانون تشکیل شده باشد و طرف دیگر متشکل از تعداد زیادی بیمه گزار باشد ضمنا به یکی از انواع بیمه ها که همانا بیمه مسئولیت می باشد، به صراحت اشاره نشده است.

2- یکسان سازی و تجمیع صندوقهای بیمه ای
صندوق در معنی عام به شعبه ای از بانک، ادارات، سازمانها و موسسات گفته می شود که دریافت و پرداخت وجوهی را بر عهده دارد. در اصطلاح حقوق تامین اجتماعی صندوق به تشکیلاتی گفته می شود که دارای منابع مالی مشخص و تعهداتی است که باید از محل اداره و سرمایه گزاری این منابع انجام شود و هر چند از لحاظ مالی دارای استقلال است اما به دلیل اینکه متولی انجام خدمتی عمومی است دولت کم و بیش بر آن نظارت دارد.
در هر حال پنج صندوق عمومی و هیجده صندوق اختصاصی، مهمترین صندوق هایی هستند که در حال حاضر در نظام بیمه ای و درمان فعالیت می نمایند که به تفصیل در گفتار اول از
مبحث سوم در همین فصل به آن پرداخته خواهد شد.
دولت در ماده 113 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 مکلف شده بود تا پایان برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تجمیع کلیه صندوقهای بیمه ای اعم از کشوری و تامین اجتماعی در سازمان تامین اجتماعی اقدامات قانونی لازم را به عمل آورد.
به نظر می رسد قانون گذار میخواهد به آن برسد که بدون خدشه به شخصیت حقوقی صندوق ها و با حفظ استقلال مالی و ماهیت حقوقی فعلی آنها برنامه تجمیع صندوقهای بیمه ای را به نتیجه برساند این رویه در قوانین متعددی هم وجود داشته است مانند تجمیع امور بنیاد شهید، جانبازان و آزادگان در بنیاد شهید و امور ایثارگران یا تجمیع صندوقهای سه گانه آجا، ناجا و سپاه در سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح.

3- حقوق شهروندی
حقوق شهروندی در واقع، مجموعه حقوقی است که افراد به اعتبار موقعیت شهروندی خود دارا میشوند. به سخن دیگر حقوق شهروندی بر مجموعه امتیازات مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *