کارشناسی ارشد و موارد اختلاف

دانلود پایان نامه

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی

 • پایان نامه کارشناسی ارشد رشته الهیات (فلسفه و حکمت اسلامی)
  بررسی امامت از دیدگاه شیعه اثنی عشری، اسماعیلیه و فرقه اشاعره
  توسط:
  زهرا خانمحمدیان
  استاد راهنما:
  دکتر شمس الله صفر لکی
  بهمن1388

  تقدیم به:
  پیامبر رحمت و هدایت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم.
  و
  تقدیم به مادر عزیزم.
  سپاسگزاری
  ابتدا از وجود بیکرانی سپاسگزاری می کنم که اگر هدایت و یاری و فضل و بخشش او نباشد هیچ امری صورت نمی بندد و هیچ کاری آغاز نمی شود و به سر منزل مقصود نمی رسد.
  اکنون که این پایان نامه به اتمام رسیده است بر خود لازم می دانم که از استاد محترم جناب آقای دکتر صفر لکی به خاطر قبول زحمت و راهنمایی اینجانب در انجام تحقیق و تدوین پایان نامه تشکر و سپاسگزاری نمایم و از همکاری استاد محترم جناب آقای دکتر قربانی به عنوان مشاور در اجرای پایان نامه تشکر می کنم.
  و همچنین از دوستان بزرگواری که با ارائه اطلاعات و فراهم نمودن زمینه لازم، امکان انجام این تحقیق را برای اینجانب فراهم نموده اند صمیمانه سپاسگزارم.
  و در آخر نیز برادر ارجمندم جناب آقای مهندس یاسم خانمحمدیان و همسر گرامیشان خانم فاطمه مصطفایی که مرا به ادامه کار تشویق و ترغیب فرموده و مرا رهین لطف خویش نموده اند سپاس می گویم و سربلندی ایشان را از پروردگار یگانه خواستارم.
  چکیده
  هدف ما در این رساله بررسی مسئله امامت از دیدگاه شیعه اثنی عشری، اسماعیلیه و فرقه اشاعره می باشد. آنچه که در این رساله دارای اهمیت می باشد این است که دو فرقه ی اثنی عشری و اسماعیلیه از نظر اعتقادی بسیار به هم نزدیک و وجوه مشترک آن ها بیش از موارد اختلاف است، نزدیکی فکری آن ها در مسائلی چون وجوب و ضرورت امام، عصمت امام، وظایف و شئون امام و همچنین مسئله ولایت مورد انکار هیچکس نیست. اما اشاعره که فرقه ای از اهل سنت است اختلاف قابل توجهی با این دو فرقه ی شیعی دارد به طوری که رویکرد اشاعره به امامت رویکردی فرع انگارانه است نه اعتقادی و امامت از نگاه آنان واجب کفایی است، در کل اشاعره امامت را به عنوان یک قضیه ی مصلحتی باور دارند و آن را جزء فروع دین دانسته و به افعال مکلفین برگردانده اند، لذا در نظر آنان وجوب امامت شرعی است و شخص واجد الشرایط، از سوی مسلمانان به امامت برگزیده می شود.
  واژه های کلیدی: امامت، شیعه اثنی عشری، اسماعیلیه، اشاعره.
  فهرست مطالب
  عنوان صفحه

  مطلب مشابه :  تحقیق رایگان درمورد موقعیت جغرافیایی و راه های ارتباطی

  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.