دلیل سیاه شدن ناخن پا و روش های علاج اون 

دانلود پایان نامه

 

شاید شمام تابه حال دچار کبودی ناخن شست پا شدین. سیاه شدن ناخن پا ممکنه بد و توأم با درد باشه. فکر می کنین دلیل تغییر رنگ ناخن شست پا چیه؟ دلایل زیادی در به وجود اومدن این مشکل نقش دارن و خیلی از اونا خیلی راحت درمون می شن یا حتی به خودیِ خود بهبود پیدا می کنن. همراه ما باشین، در این مقاله شما رو با ۶ مورد از عادی ترین عوامل سیاه شدن ناخن پا و راه های درمون اون آشنا می کنیم.

 

عادی ترین عوامل سیاه شدن ناخن پا

دلایل ایجاد این مشکل در ناخن پا می تونه جزئی یا بسیار جدی باشه. پس کسی که به کبودی ناخن پا دچار می شه باید با تعدادی از این عوامل و دلایل پنهون ی اون آشنایی داشته باشه. اگه در تشخیص دلیل و عامل کبودی ناخن خود به نتیجه ای قطعی نرسیدید، بهتره از فردی متخصص کمک بگیرین.

۱. ضربه های همیشگی در اثر کفش نامناسب

وقتی کفشی که به پا می کنین، مناسب و اندازه نباشه، احتمال فشار اومدن به پا زیاد میشه. تحت فشار قرار گرفتن تکراری پا ممکنه باعث ایجاد آسیبایی مثل: تاولای کوچیک یا خونی زیر ناخن بشه. در بعضی موارد که مشکل خیلی جدی نیس، ناخن سیاه می شه و کم کم هم بدون هیچ گونه درمانی بهبود پیدا میکنه. اما در موارد شدید، یعنی زمانی که ناخن از بستر انگشت جدا می شه، ضرورت مراجعه به دکتر و پیگیری درمون جدی زیاد می شه.

۲. جراحت و ضربه های یهویی

در بعضی موارد هم تروما یا ضربه ای یهویی به پا وارد می شه و این ضربه باعث جمع شدن خون در اون ناحیه می شه. بی معطلی انگشت آسیب می بینه و خون زیر پوست ناخن جمع می شه. وجود خون باعث ایجاد درد و وَرَم می شه. در این جور موارد، دکتر خیلی راحت می تونه مشکل رو درمون کنه و با سوزنی خون رو از زیر ناخن بیرون بکشه.

مطلب مشابه :  مالیات بر درآمد و شخصیت حقوقی

۳. عفونتای قارچی

عفونتای قارچی هم ازجمله عواملی هستن که در سیاه شدن ناخن پا نقش دارن. به طور عادی، عفونتای قارچی باعث تغییر رنگ ناخنا به زرد یا سفید می شن. ممکنه در دور عفونت، زوایدی ایجاد شه و باعث سیاه به نظر رسیدن رنگ ناخن بشن. ناخنای پا بسیار در خطر دچار شدن به قارچ هستن چون جوراب و کفش، محیطی گرم و مرطوب واسه رشد قارچا و عفونت ایجاد می کنن. با رعایت بهداشت و نظافت، احتمال دچار شدن به قارچ تا حد زیادی کاهش پیدا می کنه.

۴. ملانوما

در مواردی نادر، سیاه شدن ناخن پا در اثر ملانوما شکل میگیره. ملانوما یکی از آزاردهنده ترین شکلای مختلف سرطانای پوستیه. ملانوما باعث به وجود اومدن تکه یا تکهایی سیاه، تیره و غیرعادی روی پوست می شه. در بعضی از موارد هم، بخشای سیاه پوستی به زیر ناخنا هم انتقال می کنن. ملانوما به آرامی رشد می کنه و با نشونه ای خاص همراه نیس بخاطر این، در مراحل ساده قابل تشخیص نیس به ویژه زمانی که از زیر ناخن شروع می شه.

۵. تغییرات در رنگدانها

رنگ پوست افراد می تونه کم کم عوض بشه. در افرادی که پوست تیره تری دارن، ممکنه بخشای پوستی تیره در زیر ناخنا گسترش پیدا کنه. تغییرات رنگدانها معمولا به شکل کامل صورت میگیره. یعنی اگه یکی از انگشتان پا دچار این مشکل بشه، انگشت مثل در پای دیگر هم درگیر میشه. این موضوع واسه ناخنای دست هم صادقه.

۶. موارد اساسی و ایجاد کننده

موارد کمی از وضعیتای پزشکی خاص باعث سیاه شدن ناخن پا می شن، مثلا:

  • شکلای مختلف دیابت؛
  • مریضیای کبدی؛
  • مریضیای قلبی؛
  • کم خونی (اونِمی).

در بیشتر موارد نام برده شده، درمون مریضیا به بازگشت رنگ اصلی ناخن کمک می کنه.

درمون سیاه شدن ناخن پا چیجوریه؟

درمون این مشکل بنا به دلیل ایجاد اون متفاوت هستش.

۱. درمون سیاه شدن ناخن پا در اثر ضربه

مطلب مشابه :  مقاله رایگان درباره رگرسیون گام به گام و موقعیت جغرافیایی

وقتی سیاهی در اثر ضربه ای یهویی و جراحت صورت بگیره، دکتر در ناخن سوراخ کوچیکی ایجاد می کنه و از سوزن کمک میگیره. از راه این سوراخ، خون بیرون کشیده می شه و فشاری که در طول زمان در این ناحیه ایجاد شده، آرامش پیدا می کنه. در موارد حادتری که عفونت بوجود اومده، نیاز به تجویز دارو واسه بهبود فرد احساس می شه.

آرامش

۲. درمون سیاه شدن ناخن پا در اثر کفش نامناسب

اگه سیاه شدن ناخن پا نتیجه استفاده از کفشای نامناسب باشه، دکتر از فرد می خواد که کفشا رو عوض کردن کنه و به پاها استراحت بده.

۳. درمون سیاه شدن ناخن پا در اثر عفونت قارچی و …

در صورت عفونتای قارچی، استفاده از پمادا و کرمای بدون نسخه می تونه به درمون این مسئله کمک کنه اما اگه استفاده از این مواد دارویی درزمان چند روز، جواب و نتیجه ای به همراه نداشته باشه، ضرورت مراجعه به دکتر ظاهر میشه.

در مواردی که کبودی به خاطر وجود مریضیای اساسی ایجاد می شه، لازمه با رعایت نکات درمانیِ ویژه مثلا رعایت رژیم غذایی، مشکل درمون بشه.

در مواردی که این سیاهی مشکوک به سرطانه، باید دقیقا از طرف دکتر با روشای در دسترس، موضوع بررسی و پیگیری بشه.

پیشگیری از سیاه شدن ناخن پا

پیشگیری از کبودی ناخن شست پا همیشه ممکن نیس. اما راهکارهایی واسه جلوگیری از ایجاد سیاهی در ناخن پا هست:

  • استفاده از کرمای ضدآفتاب و پرهیز از قرار گرفتن در خطر اشعه ی فرابنفش؛
  • استفاده از کفشای مناسب؛
  • استفاده از پاپوشای مناسب در محل کار و باشگاه؛
  • استفاده از پاپوش مناسب در جایایی مثل حموم عمومی؛
  • درمون وضعیتای پزشکی خاصی که باعث سیاهی ناخن می شن.این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید