پایان نامه درباره موزه ملی ایران و هنر اسلامی

دانلود پایان نامه

قطر دهانه:                      22 سانتیمتر
محل اکتشاف:                 اردبیل (اصفهان)
وضعیت اثر:                     زنگ زده، سوراخ، شکسته، ناقص فرورفتگی
محل نگهداری:                موزه ملی ایران (گنجینه هنر اسلامی)
شکل 5 -1. قندیل مسی دسته­دار (شماره 1)
 
شکل 5-1-1. آنالیز خطی قندیل مسی دسته دار، شماره 1
این قندیل مسی از دو بخش گردن و بدنه تشکیل شده و فاقد پایه می­باشد. در بدنه این شیء سه برآمدگی دیده می­شود که سه حلقه جهت آویزان نمودن در این دسته های بر آمده دیده می­شود.
در بدنه این شیء در سه قاب افقی که در فاصله قسمت­های برآمده متعلق به حلقه­های شیء است این جملات خوانده می­شود که بین آنها با سه شمسه­ی دایره ای شکل و منقوش اسلیمی تزئیناتی با گل و بوته است: ((لحضره المولی العالم العابد السالک المجاهد الراکع الساجد الصائم القائم المسبح المقدس المکبر المهلل المظم الآمر الله و المشفق علی کافه خلق الله)).
همچنین در بخش میانی گردن بلند قندیل یک باند کتیبه به خط ثلث وجود دارد که در فاصله­هایی مساوی با سه دایره که مزین به نقوش اسلیمی تزئین است به سه قسمت تقسیم شده است و متن کتیبه­ها نوشته شده درآن چنین است: ((قطب السالکین و قدوه العارفین و مجا الفقرا و المساکین و برهان اهل الیقین شیخ صفی الحق و المله و الدین قدس الله سره و امره)).
نقوش وکتیبه­ها روی این قندیل قلم زنی شده است، هم چنین لازم به ذکر است که در برگه­دان معرفی این قندیل در موزه، محل اصفهان ذکر شده است، حال آن که می­توان گفت این قندیل متعلق به اردبیل است؛ گفته شده است که در بقعه شیخ صفی در اردبیل محلی به نام قندیل خانه یا دارالحفاظ وجود داشته که در آن قندیل­های گوناگونی نگهداری می­شده است اما متاسفانه اکنون چیزی از این قندیل­ها باقی نمانده است و این مکان خالی از قندیل می­باشد از روی کتیبه این شیء مشخص می­شود که این اثر برای شیخ صفی سفارش شده است و احتمالاً در آرامگاه شیخ صفی بوده است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
شماره ثبت در موزه:           9822
محل اکتشاف:                     اصفهان
دوره:                                  11 هجری قمری (1023 میلادی
این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.