پایان نامه با موضوع پسران نوجوان و خانواده ها

دانلود پایان نامه

الف) شب چله در گنجان:
شب چله یا یلدا، آخرین شب پاییز و تمام شبهای سال بلندتر است مراسم شب چله به گذشته‌های بسیار دور قوم ایرانی برمی‌گردد و مربوط است به آخرین روز پاییز که تقریبا کشاورزان و کشت و زرع آنان پایان یافته است. در این شب اقوام و خویشان در منزل بزرگ خانواده جمع شده با خوردن میوه و شیرینی و اجیل و گفت و شنود خود را سرگرم می‌کنند. سابقا در این شب در اجاق هیزم زیادی می‌افروختند و میوه‌هایی مانند هندوانه، انار،ا نگور و گلابی که از پاییز در پستوهای خانه نگهداری کرده بودند تناول می‌کردند. تنقلات آنان عبارت بود از بادام، پسته، گردو، خرمای پیاران، کنگ، تخمه، هندوانه و خربزه و کدو، نخود و کنجد برشته، انجیر، قهوه کوبیده شده با شکرقوتو، مغز(مغز بادام کوهی=MAGHZ) شیرینی و حلوای ارده، تمام آنها را در سینی‌های مسی و روی سفره‌های که در وسط اتاق پهن کرده بودند می‌گذاشتند. در شب چله هندوانه از تمام میوه‌ها مهمتر و با ارزشتر بود، امروزه هم هندوانه میوه اصلی شب چله است.

 • ب) مراسم سده در میان مردم گنجان
  سده از جشنهایی است که از زمانهای بسیار دور و از قبل اسلام در میان ایرانیان باقی مانده است گویند سده جشن، پیدایش آتش است ایرانیان معتقد بودند که ارواح پلید، مانع ریزش باران می‌شود آتش نابود کننده پلیدی‌ها و مظهر روشنایی است جشن سده را به هوشنگ پیشدادی نسبت میدهند و روایت است که روزی با عده‌ای از همراهان به کوه رفته بود، در آنجا ماری بسیار بزرگ و تنومند دید، سنگی به سوی او پرتاب کرد. سنگ به سنگ دیگری برخورد کرده جرقه زد، خار و خاشاکی که در آن جا بود آتش گرفت شاه و همراهان که تا آن روز آتش ندیده بودند بسیار در شگفت شدند دستور داده جشنی برپا کنند و نام آن را سده بگذارند.
  بگفتا فروغی است ای ایزدی پرستید باید اگر بخردی
  مطلب مشابه :  مقاله حضرت خدیجه س و حضرت ابراهیم

 • شب آمد بر افروخت آتش چون کوه همان شاه در گرد او با گروه
  یکی جشن کرد انشب و باده خورد سده نام آن جشن فرخنده کرد
  زهوشنگ ماند این سده یادگار بسی باد چون او دگرشهریار
  با ظهور دین مقدس اسلام و آگاهی بر وجود پیامبران از جمله خضرنبی(ع) این عقیده در عشایر بهم آمیخت و اعتقاداتی را بوجود آورده است. جشن سده که امروزه در میان مردم شهداد انجام میشود به این صورت است که در این شب آتش بزرگی افروخته و با اردی که هر کس مقداری از آن آورده خمیر می‌کنند و در آن مهره‌ای قرار می‌دهند. خمیر را روی خاکستر گوشه‌ای آتش می‌پزند و به هر کس تکه‌ای از آن را می‌دهند، هر کس که مهره نصیبش شود، همگی بر سرش ریخته و او را کتک می‌زنند و او را وادار می‌کنند تا زمان ریختن باران را بگوید، اعتقاد دارند که آن شخص هر زمانی را بگوید در آن موقع باران خواهد بارید. پس از مراسم در کنار آتش می‌نیشینند و با خوردن آجیل و گفتن قصه، تا پاسی از شب بیدار می‌مانند.
  مراسم ماه مبارک رمضان
  مقدمات ماه مبارک رمضان وخانواده ها درصدد تامین مایحتاج بر می آمدند سعی میکردن وسایل مورد نیاز را خریداری نمایند تا در طول ماه مبارک رمضان وقتشان را بیهوده نگذرانند یکی از کارهای مهم که قبل از ماه مبارک رمضان انجام شد پختن نان شیرین ونان بربری است ویکی دیگر از کارهای حتمی وضروری ماه مبارک رمضان درست کردن قهوه وقوتو بوده و چون مردم عقیده داشتند که به علت روزه گرفتن وبی خوابی سر وچشم دچار ضعف می شوند وباید تقویت گردند وبه همین منظور مقدار دانه ی قهوه دانه ی گشنیز بود را با حل وشکر پودر میکردند ودر سحر افطار ماه مبارک رمضان می خوردند معمولا قهوه وقوتو را در دست ریخته واز کف دست به دهان می ریختند ودم کرده قهوه را در شبهای قدر به عنوان نذر وخیرات به مساجد واماکنی که مردم جهت احیا جمع می شدند توزیع می نمودند.
  پیشواز ماه مبارک رمضان
  یک روز قبل از ماه مبارک رمضان به پیشواز ماه می رفتند وروزه می گرفتند وسعی داشتند بیدار شوند.
  طریقه بیدار کردن افراد در سحر های ماه مبارک رمضان
  افراد خودرا موظف می دانستند که بدون دریافت حق وپاداشی این امر مهم را انجام دهند بنابراین طبل بزرگی را بر پشت گذاشته ودر کوچه وپس کوچه های شهر می گشتند وضربه های محکم ویکنواختی را بر طبل می کوبیدند که صد در صد باعث بیداری مردم می شد.
  عده ای از چراغ دستی (فانوس)به دست گرفته ودر کوچه ها راه می افتادند درب منازل را می زدند وصدای بلند به صاحب خانه می گفتند .
  رمضون اومد مهمونش کنین گاو و گوساله به قربونش کنین
  گاو و گوساله نباشه خروس یک ساله به قربونش کنین
  الا رمضونی
  همزمان با افطار از پسران نوجوان به در منزل می آمدند وبا آهنگ خاص اشعاری را می خواندند به این افراد(الا رمضونی)می گفتند (الا رمضونیا)ارادی مستحق و فقیر نبودند زیرا برای گرفتن غذا وپول سماجت نمی نمودند اگر صاحب خانه به آنها چیزی می گرفتند واگرنمی دادند اصرار نمی کردند.
  کلی زنی(کلید زنی)
  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.