پایان نامه با موضوع مراسم عروسی و مهر و محبت

دانلود پایان نامه

اولا ادبیات توده مردم عوام یا «خاکساران» و «خاک نشینان» همسنگ و همپایه ادبیات برگزیدگان و خواص یا «قصر نشینان» و دارندگان غلامان و کنیزان است و در میان احساسات و افکار تخیلات و عشقو اشتیاق و تمنیات دست کمی از آنان ندارد.

 • ثانیاً دانشمندان و بزرگان مایه‌ی سخن خود را در اشعار و نوشته‌های خود کم و بیش از فرهنگ بدست آورده‌اند».
  2- مراسم عروسی در روستای گنجان
  الف)خواستگاری
  ابتدا مادر و خواهر داماد به بهانه‌ای به خانه عروس می‌روند، پس از احوالپرسی چند دقیقه می‌نشینند مادر دختر که از صحبت آنان حدس زده است که برای خواستگاری آمده‌اند دختر را به بهانه‌ای فرا می‌خوانند که چای و شیرینی تعارف کند مادر و خواهر داماد با اشتیاق و علاقه لبان او را می‌بوسند تا ببینند دهانش بوی بد میدهد یا نه و دستی به زلفان او میکشند که معلوم نمید موهای او طبیعی است یا مصنوعی و سخن خنده‌آوری گفته تا با خندیدن دختر طرز قرار گرفتن دانها و نحوه خنده او را ببینند. قد و قیافه او را در نظر گرفته تمام آنچه را دیده‌اند در خانه خود برای داماد تعریف می‌کنند و اگر مورد پسند او قرار گرفت بطور رسمی از دختر خواستگاری می‌کنند.
  مادر عروس می‌گوید: قدمتان برچشم چه کار دارید؟
  مادر داماد در پاسخ می‌گوید: اگر کاری نداریم ولی یاری داریم و موضوع خواستگاری را بیان می‌کنند و شمه‌ای از هنر و اخلاق و درآمد داماد را یادآور می‌شوند مادر عروس موکول به در میان گذاردن با پدر عروس می‌نماید. از طرف خانواده و اخلاقی داماد پس از تحقیق جواب مساعد یا خیر داده می‌شود اگر جواب مثبت بود وقتی را برای تعیین مهریه معلوم می‌کنند که پدر و مادر و یا با یک نفر از بستگان طرز اول او به منزل پدر عروس می‌روند پیش از توافق بر سرمهریه یک شب را معین می‌کنند که مهریه بطور رسمی معلوم گردد.
  برای رسمی نمودن مهریه از درجه داماد و عروس دعوت به عمل می‌آید که به آن مهر طی کنان می‌گویند. در آن جلسه بصورت ظاهر گفت و شنود انجام می‌شود پس از توافق سه صلوات میفرستند و مادر داماد یک انگشتر طلا به انگشت عروس و گردنبدی طلا به گردن او می‌اندازند یک جلد قرآن نیز به عروس هدیه می‌دهد مشهور است هر مقدار که مهریه باشد نصف آن باید عروس جهاز همراه بیاورد که کمتر چنین عملی انجام می‌شود پذیرایی شب مهر طی کنان از شیرینی و میوه و شام به عهده پدر عروس است.
  ب) خوانچه بران و حنابندان
  اگر عقد و عروسی در یک جلسه باشد یک روز قبل از عروسی از طرف خانواده عروس وسایلی را که برای داماد خریده‌اند با هدیه‌هایی برای پدر مادر، برادران، خواهران، عمه، خاله، پدربزرگ، به خانه داماد می‌فرستند و از طرف خانواده داماد اقوام و آشنایان از زن و مرد را برای (شب خوانچه) در غروب آن روز به خانه دعوت میکنند پس از پذیرایی با شیرینی و میوه وسایل و هدیه‌ها را تک تک نشان حاضرین میدهند و آنان می‌گویند مبارک است سپس خوانچه که شامل یک جلد قرآن، کاسه نبات، جانماز، روغن زرد، عسل، گردو، پسته، بادام، فندقو هل رنگ شده و کماچ سهن، مرغ بریان شده، سیب، انار شیرین، ماهی زنده و تخم مرغ رنگ شده شیرینی‌های مختلف که در دیس چیده و آنها را در کاغذ زرورق گرفته‌اند وصندوقهای میوه، اینه شمعدان،طلا و ساعت، چمدان و لباس، کفش، پنج کله قند سالم، شکر، چند بسته چای، چندبطری آب لیمو، گلاب، عرق نعنا، عرق بیدمشک، صابون و شامپو، چند بسته حنای خشک و وسایل حمام می‌باشد با نوازنده و شادباش به خانه عروس می‌روند، خانواده عروس بعد از پذیرایی از همراهان داماد، در اتاقی که زنها نشسته‌اند مادر داماد چمدانها را باز میکند و توسط یک نفر دیگر، تک تک وسایل را به سایرین نشان میدهد و در همان جلسه قواره پارچه چادری سفید گل داری را به عنوان چادر بخت روی سرعروس انداخته و آن را اندازه می‌گیرند تا برای موقع عقد آماده کنند در موقع در سفرهفت سین که در پیش روی عروس و داماد چیده شده از طرف مادر عروس نان، پنیر و سبزی می‌گذارند که پس از خواندن خطبه عقد برای میمنت به هر یک از خیلان‌ها داده می‌شود در سابق که در خانه‌ها حمام نبود و از حمام عمومی استفاده می‌کردند روز قبل از عروسی مراسم حنابندان بود. اقوام درجه یک داماد به خانه پدر داماد امده و نهار را در آنجا صرف میکردند و بعد، خوانچه را برداشته به خانه عروس می‌بردند و عروس را با حنا می‌بستند در عشایر و روستاهای گنجان رسم است که روزحنابندان از طرف داماد این وسایل را اقوام درجه یک به خانه عروس می‌برند:
  مطلب مشابه :  دانلود تحقیق با موضوع شرایط آب و هوایی و عربستان سعودی

 • – قدح پراز حنای خیسانده
  – چند کیسه حنای خشک
  – میوه
  -شیرینی و اجیل
  – برنج، بره، روغن، قند و چای
  شب عروسی را حنا می‌بندند. یک نفر از زنها که از اقوام عروس است از اقوام داماد از خاله، عمه، خواهر… پول(توحنایی) میخواهند که هر یک می‌پردازند که این پول مال مادر عروس می‌باشد.
  صبح روز بعد، داماد به همراه پدر و اقوام به حمام می‌رفت پس از شستشو، در روی رختکن شیرینی و شربت به خیلان داده می‌شود که با کلولو و شادباش و زدن تنبک داماد را از حمام بیرون می‌کردند. عروس نیز با خیلان و مادر خود حمام می‌رفت. مدعوین پس از حنا بستن و شستشو در رختکن شربت و شیرینی خورده و زنه دایره می‌زدند. (اجرت حمام رفتن خیلان‌ها چه مرد و چه زن به عهده داماد بود و نهار خیلان‌های زن به عهده مادر عروس).
  ج) عقد کنان
  در شب عروسی، قبل از صرف شیرینی و میوه عاقد به خانه داماد آمده و مهریه را سوال می‌کند و از طرف داماد وکیل می‌شود که عروس را به عقد داماد در آورد سپس برای گرفتن (بله) به خانه پدر عروس می‌رود. عروس لباس سفید عروسی را پوشیده است عاقد دفترش را نیز حاضر کرده و با صدای بلند سه مرتبه مهریه را اعلام می‌کند و می‌گوید: آیا حاضر به ازدواج با آقای ………. هستید؟ و به من وکالت می‌دهید که شما را به عقد و ازدواج آقای ………… در بیاورم؟
  در اینجا پدر، برادران، دایی و عموی عروس حاضر می‌باشند. عروس از آنان اجازه می‌گیرد و پس از اجازه (بله) را می‌گوید. قبل از آن عاقد، عروس کلیه دکمه‌ها، گره‌ها و سگک که در لباس دارد باز می‌کند. در موقع خواندن خطبه عقد در جلوی عروس قرآن وجا نماز می‌گذارند. عروس در آینه نگاه می‌کند و سوره یاسین را آهسته از روی قران می‌خواند. دو نفر از اقوام عروس پارچه‌ سفیدی در بالای سر او گرفته شخصی دیگر مشغول ساییدن دو کله قند کوچک به هم می‌شود یک نفر از آنها می‌پرسد چی می‌سایی؟ جواب می‌دهد، مهر و محبت می‌سایم.
  – چی می‌سایی؟ قند می‌سایم
  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.