پایان نامه با موضوع خانواده و نفر از

دانلود پایان نامه
 • نشاندن بچه ها ،درون حجله ی خانه قاسم و روی اسب ها هم جز، نذورات وسنت مردم بود که این عمل بچه را دخیل و متبرک می نمودند .این اعتقادات هنوز باقیست.
  3- اعتقادات
  درباره ی دعا نویسی
  اهالی گنجان اعتقاد زیادی به دعا دارند و معمولاً برای رفع گرفتاریهایی که برایشان پیش می آید نزد «ملا» می روند ملا با توجه به مشکل آنها برایشان دعا می نویسد و دستورات لازم را می دهد، مثلا برای یک نفر بسته به نوع دعایش می گوید باید در آب بزند و بخورد و یا به لباس خود آویزان کند و یا در اطراف خانه ی آن فردی که می خواستند نفهمد، قرار می دهند.
  روش های دعا نویسی
  1- طبق جامع الدعواتی که ملا دارد اسم دوازده ماه در آن نوشته شده است که عبارتند از: حمل، ثور، جوزا، سرطان، اسد، سنبله، میزان، عقرب، قوس، جدی، دلو و حوت.
  ملا نام بیمار و مادر بیمار را می پرسد مثلا علی زاد شکم صنوبر، از روی حروف ابجد شماره می کند وقتی عدد از دوازده بیشتر شود دوازده را از آن کم می کند و تا آخر که یک عدد از یک تا دوازده به دست می آید، نام یکی از ماه هال می باشد و طالع فرد را می گیرد و نگاه می کند که ببیند روی طالعش چه آمده و براساس دستوراتی که در جامع الدعوات است عمل می کند، مثلا برای ثور می گوید که ترسیده و وحشت کرده و دستور لازم را به بیمار میدهد و بیمار باید به درستی به آن عمل کند.
  2- کسی که بچه برایش نمی ماند: ملا دعای جوشن کبیر را بر روی کاغذ می نویسد، کاغذها را تکه تکه می کند و تکه ها را به هم می چسباند و به صورت یک حلقه درمی آورد و بچه را از میان حلقه عبور می دهد تا زنده بماند.
  3- برای زنی که دیر وضع حمل می کند: ملا دعا می نویسد و روی بازوی راست او می بندند تا زن زودتر وضع حمل کند.
  4- برای جلوگیری از چشم زخم از ملا دعا می گیرند، ملا دعا را می نویسد و 4 تکه می کند و یک طرف می نویسد یا کافی و در طرف دیگر یا شافی، بعد داخل پارچه می اندازند و به دوش بچه آویزان می کنند.
  5- برای بچه ای که دچار چشم زخم شده از ملا دعا می گیرند، ملا دعا را می نویسد و باید دعا را زیر دامن بیمار بسوزانند که دودش به طرف لباس های بیمار برود و یا داخل آب بیندازند و بیمار از آن بخورد.
  6- اگر بخواهند کسی را زبان بند کنند از ملا دعا می گیرند.
  7- برای اینکه دختر و پسری را به هم برسانند و یا دو نفر از هم جدا کنند، از ملا دعا میگیرند.
  8- برای کسانی که بچه دار نمی شود، از ملا دعا می گیرند.
  اعتقادات در مورد چشم زخم
  یکی از اعتقادات مردم گنجان، اعتقاد به چشم زخم است. این کار زمانی انجام می شود که یکی از افراد خانواده بدون دلیل دچار بیماری یا مشکلی شده باشد و از کسی که وارد است دعوت به عمل می آید تا برای رفع این مشکل کاری بکند که به این کار «نظر چین کردن» میگویند.
  – اعتقادات و باورهای مردم گنجان:
  مطلب مشابه :  پایان نامه رشته حقوق : تولید ناخالص داخلی

 • معتقدند که نباید بچه را روی تاقچه گذاشت چرا که باعث کم عمری و یا کوتاهی قد بچه می‌شود.
  معتقدند که وقتی شخصی روانه جایی است نباید گفت کجا می‌رود؟ باید پرسید: کجا خبر است.
  باران شب عروسی دال بر این است که عروس قبل از ازدواجش زیاد ته دیگی می‌خورده است.
  معتقدند که: مرد نباید با قابلمه آب خورد، چرا که شب دامادیش باران می‌بارد.
  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.