موقعیت جغرافیایی و اقلیم گرم و خشک

دانلود پایان نامه
شهرستان ممسنی به طور کلی از نظر اقلیمی دارای سه اقلیم به شرح زیر است:

  • اقلیم گرم و خشک: این اقلیم در محدوده‌ای از شهرستان که در مجاورت شهرستان‌های گچساران و گناوه قرار دارد، مشاهده می‌شود.
  • اقلیم معتدل و مرطوب: این اقلیم محدوده‌ای از شهرستان را در بر می‌گیرد که هم جوار شهرستان کازرون و استان کهکیلویه و بویراحمد قرار دارد. در این اقلیم دشت‌های حاصل خیز مصیری، نورآباد، فهلیان و دهنو واقع شده است.
  • اقلیم سردسیری: این اقلیم در بخش دشمن زیاری که هم جوار با شهرستان سپیدان است، دیده می‌شود.

مهم‌ترین رودخانه‌های ممسنی شامل رودخانه فهلیان، رودخانه کتی، رودخانه تنگ شیو و رودخانه سرآب سیاه است و همچنین تالاب‌های برم شور در باختر بابامنیر و هفت برم در بخش دشمن زیاری از منابع آبی این ناحیه هستند.بلندترین ارتفاعات شهرستان کوه رنج، کوه زرآور و کوه تاسک می‌باشد. به دلیل آب و هوا و بارش به نسبت مناسب در سه فصل پاییز، زمستان و بهار و وجود بیش از شش حوضه آب خیز بزرگ که رودخانه‌های کتی، شکستان، شور و شیرین، فهلیان، تنگ شیو و کره سیاه از آن‌ها منشعب می‌شود، اقتصاد مردم این منطقه به طور عمده بر پایه کشاورزی (گندم، جو، برنج، گلزا و مرکبات و نیز خرما) استوار است.
بخش قابل‌توجهی از ناحیه مورد مطالعه، کوهستانی است. در نواحی کوهستانی، مورفولوژی متنوعی به دلیل وضعیت زمین‌شناسی ساختمانی و نیز سنگ‌شناسی متفاوت و اختلاف در میزان هوازدگی و فرسایش در سازندهای رخنمون یافته ایجاد شده است.
نقاط مرتفع در ناحیه مورد مطالعه به طور عمده از سنگ‌های کربناته گروه خامی و سازندهای سروک و آسماری تشکیل شده است و دشت‌های بین تاقدیس‌ها از تخریب سازندهای شیلی و مارنی به ویژه سازندهای گچساران، پابده، گورپی و گاه کژدمی تشکیل و به صورت آبرفت پوشیده شده است. این نواحی، دشت‌های کشاورزی را ایجاد کرده‌اند. به طور کلی نیمه شمالی این ناحیه به صورت کوهستانی با تاقدیس‌های مرتفع و نیمه جنوبی آن از تاقدیس‌های کم ارتفاع تر تشکیل شده است.
 

  • موقعیت جغرافیایی برش‌های مورد مطالعه و راه‌های دسترسی به آن‌ها (شکل‌های 1-2 و 1-3)
  1. برش کوزه کوه: این برش با مختصات جغرافیایی”1,25 ‘ 36 °51  طول خاوری و” 6,7 ‘ 12 °30 عرض شمالی (مختصات قاعده مقطع) در تاقدیس کوزه کوه در 158 کیلومتری شمال باختری شیراز، در شمال خاوری نورآباد ممسنی  واقع شده است. جهت دسترسی به این برش چینه شناسی پس از طی مسافت 10 کیلومتر به سمت شمال به سه راهی پل فهلیان خواهیم رسید. در این محل جاده آسفالته درجه 2 به سمت شرق وجود دارد که پس از طی مسافت حدود 7 کیلومتر در این جاده، به روستای گاو پیازی آب پخشان خواهیم رسید. برش مورد مطالعه در تنگ دوپر در 2 کیلومتری شمال روستا واقع شده است.
  2. برش فهلیان: این برش با مختصات جغرافیایی ” 8,24 ‘ 27  °51 طول خاوری و “8, 30 ’10°  30  عرض شمالی در تاقدیس فهلیان در 166 کیلومتری شمال باختری شیراز، در شمال باختری نورآباد ممسنی واقع شده است. جهت دسترسی به این برش چینه شناسی از شهر نورآباد ممسنی پس از طی مسافت 12 کیلومتر در مسیر آسفالت به سمت شمال غرب به روستای فهلیان خواهیم رسید. از این روستا به سمت جنوب غرب در مسیر جاده خاکی پس از طی مسافت 4 کیلومتر به محل برش دسترسی خواهیم داشت. این برش در تنگ بلبلک واقع شده است.
    • موقعیت برش‌های چینه شناسی فهلیان ((A و کوزه کوه (B)
مطلب مشابه :  پایان نامه رایگان درباره استحکام بخشی و دوره قاجار
این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.