منبع تحقیق درمورد شیخ مفید و فرزندان

دانلود پایان نامه
 • شیخ مفید این کتاب را به درخواست یکى از یاران خود نگاشته‏اند. وى در آغاز کتاب مى‏فرماید: «من بنا به درخواست شما در این کتاب نام ائمه هدى(علیهم السلام) و تاریخ زندگانى آن‌ها و محل قبر و حرم آن بزرگواران را آورده‏ام. هم‌چنین به بخشى از روایات، درباره شأن و مقام آن امامان معصوم نیز اشاره دارم، تا عقیده شما به دین از روى آگاهى و شناخت باشد».
  شیخ مفید در کتاب الإرشاد همانند یک کتاب تاریخى عمل نموده و به بیان حوادث تاریخى پرداخته است.علاوه بر آن، این کتاب، یک کتاب عقیدتى نیز به شمار مى‏آید زیرا در آن به بسیارى از عقائد شیعه اشاره شده است. ضمنا شیخ مفید در این کتاب مانند کتاب‏هاى روایى مطالب را با ذکر سند آورده و این کار ارزش و اعتبار آن را بالا برده است.
  نکته دیگر این‌که نیمى از کتاب، اختصاص به زندگانى امیر مؤمنان على(علیه السلام) دارد و این حاکى از اهمیتى است که شیخ مفید براى آن حضرت قائل بوده است.
  مفید کتاب الإرشاد را در سال 411 هجرى نگاشته یعنى دو سال قبل از وفات و در اوج شهرت علمى ایشان که این نیز بر ارزش کتاب مى‏افزاید.
  در این کتاب بسیارى از موضوعات مهم تاریخ ائمه(علیهم السلام) بیان شده، مانند:
  1ـ خبر دادن حضرت على(علیه السلام) از شهادت خود.
  2ـ روایاتى که دلالت بر فضایل آن حضرت مى‏کند.
  3ـ قضاوت‏هاى آن حضرت‏.
  4ـ سخنان ایشان‏.
  5ـ تاریخ امام حسن(علیه السلام‏).
  6ـ حرکت امام حسین(علیه السلام) به سوى عراق‏.
  7ـ قیام زید شهید.
  8ـ امام رضا(علیه السلام) و ولایت عهدى‏.
  9ـ ورود امام هادى(علیه السلام) به سامرا.
  10ـ سیره امام زمان (عجل الله تعالى فرجه).‏
  و بسیارى از مباحث مهم دیگر از جمله به فرزندان ائمه وهمسران آنان اشاره کرده است.
  6ـ الفخری فی أنساب الطالبیّین:
  سید‌عزیزالدین ابوطالب اسماعیل بن‌حسین حسینى مروزى ازوارقانی نیشابورى عالم، نسب شناس، ادیب و قاضى(572 ـ 614ه ق )در شهر مرو متولد و در نیشابور دیده از جهان فرو بست.
  او براى کسب علم به شهرهاى زیادى از جمله شیراز، هرات، شوشتر، یزد، رامهرمز و بغداد مسافرت کرد و با عالمان و دانشمندان آن بلاد ملاقات نمود. وى علاوه بر تبحّر و تخصص در علم أنساب در ادب و شاعرى نیز مهارت داشت. مشایخ وى عبارتند از: ابو الفتح محمد بن‌سعد بن‌محمد بن‌ابى‌الفضل الدیباجى، ابو الفتح ناصر بن‌ابى‌المکارم عبد السید بن‌على المطرزى الخوارزمى، ابوبکر محمد بن‌عمر الصائغى السبخى، فخر الدین رازى و….
  آثار او عبارتند از: حظیره القدس، بستان الشرف، غنیه الطالب فی نسب آل ابی‏طالب، الموجز فی النسب، زبده الطالبیه، الفخرى فی أنساب الطالبیین، خلاصه العتره النبویه فی أنساب الموسویه، المثلث فی النسب، التعلیقه على سرّ الأنساب، نسب الساده المراوزه و…
  کتاب الفخرى درباره نسب خاندان ابوطالب یعنى فرزندان على(علیه السلام)، جعفر و عقیل تألیف شده و علت نام‌گذارى آن درخواست مفسر مشهور فخرالدین رازى براى تدوین این کتاب بوده و مؤلف، آن را براى عالم اهل سنت نوشته است.
  مطلب مشابه :  دانلود پایان نامه با موضوع مقایسه نتایج و پایان نامه

 • نویسنده پس از مقدمه‏اى در نسب پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)، به آل ابى‏طالب مى‏پردازد. نسب امیرالمؤمنین(علیه السلام) بیشترین حجم کتاب را به خود اختصاص داده و شامل اعقاب فرزندان آن حضرت است. اعقاب پنج پسر امام علی، محمد بن‌حنفیه، عمر الاطرف و حضرت عباس و امام حسن و امام حسین را آورده است.
  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.