قانون تجارت الکترونیکی و پایگاه های اطلاعاتی

دانلود پایان نامه
 • دسته چهارم را میتوان «شهرهای مجازی واقعی» نامید. یعنی مدل های بسیار واقع گرایانه شهرها، که احساس اصیل و حقیقی راه رفتن در یک منطقه شهری را به مردم القا می کنند. برای واقعیت بخشیدن به این احساس، شهر مجازی باید دارای ظاهری به اندازه کافی واقعی، تنوع خدمات، کارکردها و اطلاعات باشد و از همه مهم تر، بستر مناسبی برای تعاملات اجتماعی میان مردم فراهم کند (درمانی ،1384).
  2-2-11-2- مفهوم و تعریف شهر مجازی
  شهر یک استعاره نیرومند است که اکثر مردم با آن آشنا هستند. وب جهان پهنا در ابتدا یک رویارویی بصری با منابع اطلاعاتی است. در این بافت، استعاره شهر، با ساختمان ها و ساختار آشنای راه ها و فضاهای عمومی، به عنوان رویارویی کاربر با یک رشته از اطلاعات، خدمات و تسهیلات به کار می رود. اصطلاحات شهر مجازی، شهر سایبر و شهر دیجیتال که به تعداد زیادی بر روی اینترنت وجود دارد، برای یک رشته گوناگون از رویارویی اطلاعات و بافت به کار می رود. مفهوم شهر دیجیتال به روشهای گوناگونی مورد استفاده قرار گرفته است. کاربرد اولیه مفهوم شهر دیجیتال مربوط به موقعیت در حال تغییر شهرها به عنوان گره هایی در سیستم اقتصاد جهانی و همچنین به نقش فزاینده تکنولوژی ارتباطی و اطلاعاتی است. یک کاربرد مرتبط با این مفهوم را میتوان در نمونه ابتکاری تله سیتی های اروپا مشاهده کرد. شبکه ای از 120 شهر و روستا که به ترویج استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات برای بهبود کیفیت خدمات عمومی محلی و برای توسعه اجتماعی و اقتصادی میپرداختند.
  2-2-11-3- زیر ساختار شهر الکترونیکی
  ایجاد یک شهر الکترونیکی بدون وجود یک زیر ساختار مناسب، ممکن نیست. چنین زیر ساختاری میتواند شامل بخشهای مهمی نظیر موارد ذیل باشد:
  وجود نیروی انسانی ماهر و متخصص
  محیط حقوقی به معنی وجود قوانین و مقررات مورد نیاز (شبیه قانون تجارت الکترونیکی ، قانون پرداخت الکترونیکی ، قانون جرایم رایانه ای و …)
  شرایط فرهنگی مناسب برای استفاده مناسب از خدمات شهر الکترونیکی
  زیر ساخت مخابراتی فناوری اطلاعات، شبیه توسعه خطوط تلفن ثابت و همراه ،توسعه مراکز خدمات اینترنتی وتقویت پهنای باند مورد نیاز (منبع: همان).
  در ایجاد هر شهر الکترونیکی مراحلی وجود دارد که این مراحل یکی پس از دیگری تکمیل شده وسبب توسعه، پیشرفت و تکامل شهر الکترونیکی خواهد شد ،این مراحل را می توان به شکل زیر بیان کرد:
  1- مرحله ی پیدایش
  2- مرحله ی ارتقا
  3- مرحله ی تعامل
  4- مرحله ی توسعه وگسترش.
  پیدایش
  در این گام از طراحی شهر الکترونیکی ایده ی اولیه،طراحی موضوعی وتهیه سند راهبردی ،مشورت با کارشناسان وصاحب نظران حوزه ict وتهیه زیر ساخت های فنی مورد نیاز از قبیل نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز است .
  ارتقا
  مطلب مشابه :  تحقیق رایگان درمورد رفتارهای شهروندی سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی

 • در این گام پس از پیاده سازی شهر الکترونیکی به صورتی کاملا ساده ،امکانات وتوانمندی های شهر برای استفاده بازدیدکنندگان، خصوصا شهروندان توسعه خواهد یافت و سعی در برآورد حداقل امکانات مورد نیاز شهر وندان در طراحی شهر است.
  تعامل
  در این بخش سعی در بر قراری ارتباط با سایت های مرجع در زمینه های تخصصی و نیز در اختیار گذاردن اطلاعات سایت در این گونه از پایگاه های اطلاعاتی است،بعلاوه با شهر های الکترونیکی موجود بر روی وب جهانی (world wide web) نیز تعامل برقرار خواهد شد وبه داد وستد دانش واطلاعات پرداخته می شود. به علاوه میتوان امکانی را برای استفاده ی شهروندان دیگر شهر ها از امکانات وتوانمندی های شهر در نظر گرفت.
  توسعه و گسترش
  این نوشته در آموزشی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.