سازمان هواپیمایی و حمل و نقل هوایی

دانلود پایان نامه

    شرکت خدمات هوایی کیش، یکی از شرکت‏های هواپیمایی خصوصی ایرانی متعلق به سازمان منطقه آزادکیش است که در سال 1368 تأسیس شد. مرکز فعالیت این شرکت فرودگاه بین‏المللی کیش می‏باشد. ریاست این شرکت برعهده کاپیتان” هوشنگ محمدیان” است. سیاست این شرکت استفاده از هواپیماهای کوچک و بیشتر ناوگان این شرکت هواپیماهای فوکر 100 است که دارای ظرفیت ۱۰۵ نفر می‌باشد. دفتر مرکزی این شرکت درتهران است.[4] تصویر(2-2)
 

 •                                                                
  تصویر2-1 منبع: www.asemanbooking.com                     تصویر2-2 منبع: www.kishairline.com
   
      شرکت هواپیمایی ِارَم، در آبان ماه سال1384 توسط تعدادی از بازنشستگان صنعت هوانوردی کشور به منظور ایجاد امکان رفاهی بیشتر برای مردم آذربایجان به مرکزیت تبریز تأسیس شد ولی مرکزیت این شرکت فرودگاه مهرآباد تهران بوده است. ابتدا کار خود را با یک فروند توپولف ۱۵۴ آغاز کرد و از آنجایی که شرکت‏های با کمتر از ۳ فروند، حق برقراری پروازهای برنامه‌ای ندارند، این شرکت متعهد به وارد کردن هواپیماهای بیشتری شد. در سال ۱۳۸۷ دو فروند توپولف این شرکت که مدت قراردادشان تمام شده بود به روسیه بازگشتند و سه  فروند توپولف ایران  ایرتور به این شرکت تحویل داده شد  و در بهمن
  ماه 1387 نیز دو فروند بوئینگ  ۷۵۷ از  یک  شرکت روسی مسئولان ارم ایر اجاره کردند. ارم ایر در حال حاضر هیچ پروازی ندارد.[5] تصویر (2-3)
      شرکت هواپیمایی تابان، یکی از شرکت‌های هواپیمایی خصوصی ایران است. مرکز این شرکت در شهر مشهد است. این شرکت در سال ۱۳۸۴ موفق به کسب مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری ایران شد و از سال ۱۳۸۵ پروازهای خود را به طور رسمی آغاز کرد. شرکت هواپیمایی تابان توسط خلبان “اصغر عبدالله پور” و با مشارکت منطقه ویژه اقتصادی سرخس و شرکت سهامی توس گستر فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت علاوه بر پروازهای داخلی خدماتی نیز برای مقصدهای خارجی دارد.[6] تصویر(2-4)
   
   
  تصویر2-3 منبع : www.eramair.com                                   تصویر2-4 منبع: www.tabanair.ir
   
      شرکت هواپیمایی آتا، یک شرکت هواپیمایی می‏باشد که در شهر تبریز تأسیس شده. این شرکت با تصویب هیأت دولت، در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۷، به عنوان شانزدهمین شرکت هواپیمایی کشور ایران راه‌اندازی شد. شرکت هواپیمایی آتا فعالیت خود را با ۴ فروند هواپیما شروع کرد و در اردیبهشت ۱۳۹۰ تعداد هواپیماهای این شرکت به ۱۵ فروند افزایش یافت. حمید حاجی زاد منصور، مدیر عامل این شرکت می‏باشد. مالک اصلی این شرکت، محمدرضا زنوزی مطلق است. نخستین پرواز شرکت هواپیمایی آتا در تاریخ۱۰دی ۱۳۸۸هجری شمسی همزمان با افتتاح این شرکت توسط وزیر راه و ترابری، از فرودگاه بین المللی تبریز به مقصد مشهد صورت گرفت. پروازهای رسمی این شرکت هواپیمایی از تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ هجری شمسی از تبریز به مقصد تهران انجام شد و روزانه دو پرواز در این مسیر انجام می‌دهد. این شرکت علاوه بر پروازهای داخلی، خدماتی نیز برای مقصدهای خارجی ارائه می‌دهد.[7] تصویر(2-5 )                                                                                        
       شرکت هواپیمایی ملی ترکیه[8] ، به عنوان حامل ملی پرچم ترکیه در سال 1933 تأسیس و برای ارائه خدمات داخلی و بین‏المللی به کشورهای اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا برنامه‏ریزی شده است. پایگاه اصلی این شرکت در فرودگاه بین‏المللی آتاتورک استانبول قرار دارد. این خطوط هوایی از سال 2008  عضو اتحادیه استار شده است.[9]  این خطوط هوایی در سال  2011  جایزه  بهترین خطوط هوایی اروپا را دریافت و یکی از شرکت‏های هواپیمایی بزرگ در دنیا می‏باشد که دارای شرکت‏های هواپیمایی کوچک‏تر
  و سهامدار بسیاری از شرکت‏های هواپیمایی دیگر کشورها نیز می‏باشد.[10] تصویر(2-6)
   
   
   
  تصویر2-5 منبع: com . www.ataair.ir                              تصویر2-6 منبع: www.turkish airlines.com
   
      شرکت هواپیمایی ملی بلاروس[11]، حامل پرچم بلاروس است که در سال7 نوامبر 1933 تأسیس شد. مقر اصلی آن در فرودگاه بین‏المللی مینسک می‏باشد و اولین پرواز این شرکت بین مینسک و لندن بود. هم اکنون نیز ارائه دهنده خدمات بین شهرهای اروپایی و کشورهای مستقل مشترک المنافع و همچنین برخی از مقاصد شرق میانه می‏باشد.[12] تصویر(2-7)
      شرکت هواپیمایی ملی عراق[13]، به عنوان حامل ملی پرچم عراق در سال1945 تأسیس شد و اولین پرواز این شرکت در سال 1946صورت گرفته است. این شرکت یکی از قدیمی‏ترین شرکت‏های هواپیمایی در خاور میانه می‏باشد، و ارائه دهنده خدمات در سرویس‏های داخلی و منطقه‏ای است. پایگاه اصلی آن در فرودگاه بین‏المللی بغداد قرار دارد.این شرکت عضو سازمان حمل و نقل هوایی عرب[14]است.[15]تصویر(2-8
  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.