دانلود پایان نامه دعاوی موجه و غیر موجه و زمانبندی پروژه

دانلود پایان نامه

Procurement-2

 • 2-1-6-3 قراردادهای طراحی، تأمین تجهیزات و ساخت و نصب (EPC )
  مخفف کلمات مهندسی (طراحی)، تامین کالا و ساخت و اجرا می باشد. در سالهای اخیر اجرای پروژه های بزرگ به روش EPC مورد توجه کارفرمایان دولتی قرار گرفته است.
  سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، پیمان های EPC را پیمانهایی میداند که طراحی تفصیلی، تأمین تجهیزات و کالا، عملیات ساختمانی و نصب در یک پیمان واحد منظور شده باشد. اجرای پروژه به صورت تک عاملی به دلیل یکی شدن منافع طراح، سازنده و مجری به تعامل بیشتر، ارتباطات نزدیکتر، هم سویی بیشتر دست اندر کاران اجرای پروژه و افزایش باز خوردهای سیستم، به کاهش تضادها، کاهش بوروکراسی یا کاغذ بازی منجر می شود. هچنین همکاری بهتر گروه برای تسریع در اصلاحات لازم در مواقع ضروری را در بر دارد. 
  شرکتی که مسوولیت اجرای پروژه به روش EPC را بر عهده می گیرد متعهد به اجرای یک سلسله فعالیتهای موازی در قالب برنامه زمانبندی پروژه می گردد. اصلی ترین ویژگی اجرای پروژه به این روش، انجام همزمان و سریع چندین بخش اصلی یک پروژه با حفظ کیفیت اجرا می باشد. این بخشها شامل اجرای:
  1.   طراحی مهندسی (E)
  2.   تامین تجهیزات پروژه (p)
  3.   ساخت،نصب و راه اندازی (C)
  2- 2 بخش دوم : دعاوی
  ادعا در فرهنگ لغت اکسفورد به معنی ” مطالبه چیزی به عنوان طلب و حق ” است. فرهنگ حقوقی کانادا، ادعا را ” مطالبه حق برای کسب مال، جبران خسارت و مبرا شدن از قصور ” تعریف کرده است. (عربشاهی،1389،ص31)
  در دانشنامه آزاد ویکیپدیا ادعا، ” یک اقدام حقوقی برای کسب پول، مال و یا اجرای حق در برابر گروه دیگر” تعریف شده است .
  به بیان ساده تر ادعا، مطالبه جبران خسارت تحمیل شده به یک گروه است.
  در صنعت ساخت، واژه ادعا عمدتا” به منظور توصیف درخواست پیمانکار برای پرداختی که خارج از ماده عادی پرداخت در قرارداد باشد، بکار می رود. به معنای عام، ادعا تقاضای پرداخت اضافی برای مساعدت به پیمانکار است. هر چند که این معنی، مطابق با لغت نامه های مذکور نیست. لغتنامه هایی که در آنها ادعا، اظهار یک حق و درخواست پرداخت اضافی به خاطر تغییر دستور کار، بر اساس شرایط قرارداد، بیان شده است. (عربشاهی،1389،ص31)
  این واژه همچنین برای توصیف مطالبه پیمانکار به منظور تمدید زمان مطابق با قرارداد ساخت، بکار می رود.
  ادعا یا خواسته را می توان به شرح زیر تعریف کرد:
  مطلب مشابه :  مقاله رایگان درمورد ساخت اجتماعی واقعیت و پیام های رسانه ای

 • «درخواست کتبی با انضمام مدارک قراردادی است، در باره جبران مالی، زمانی‌، یا تحقق سایر شرایط که از نظر قراردادی، موجب اختلاف درخواست کننده و طرف قرارداد یا کارفرما است» .
  (مدیریت ادعا، 2003)
  دعاوی بخش جدایی ناپذیری از قرادادهای مدرن هستند که امروزه رخداد آن در پروژه های صنعتی امری معمول تلقی می شود. این مفهوم در قراردادهای مفهوم جدیدی نیست اما نقطه تاریک آن، شیوه مدیران در ارزیابی و سنجش اثر بخشی فرایند ادعا و چگونگی پاسخگویی به آن می باشد. بر پایه چنین نگاهی، مطالعات و تحقیقات گسترده ای بر روی جنبه های مختلف آن انجام شده است. (باری،2000)
  بکار گیری کلمه “ادعا” نوعی واکنش احساسی را به دنبال دارد که در بیشتر مواقع با مفاهیم اتهام و تلافی همراه است. این مفهوم همچنین با نتایجی از قبیل در هم شکستن روابط، تضاد دیدگاهها و نیازها به حکمیت یا تعقیب قضایی همراه است که مجموع این موارد به بروز تأخیر در انجام کار و پرداخت هزینه های گزاف می انجامد. (برادلی و لانگفورد2 ، 1987)
  2-2-1 دعاوی موجه و غیر موجه
  ادعا غالبا” واژه ناخوشایندی برای کارفرمایان در صنعت ساخت به نظر میرسد. البته درک علت آن ساده است. زیرا غالبا” در نتیجه ی افزایش بودجه اولیه ایجاد میگردد. دو دسته ادعا وجود دارد: موجه و غیر موجه. ادعای موجه مطابق با شرایط قرار داد و قانون عرفی یا مدنی بیان می شود.
  ادعای غیر موجه با شرایط قرارداد مطابقت ندارد یا نمیواند معیارهای یک ادعای معتبر را در قوانین عرفی برآورده کند.
  بیشتر فرم های قراردادی صریحا” پیمانکار را برای دریافت جبران ضرر و زیان به دلیل قصور در موضوعات مصرح در قرار داد که در کنترل مستقیم کارفرما است یا مسئولیتش با وی است محق می دانند. از این رو مشکلی با دعاوی موجه ندارند.
  از سوی دیگر غیر موجه یا آن دسته از دعاوی که در طول پروژه یا حتی در طی مناقصه به وجود آمده است ممکن است باعث مشکلات بزرگی در صنعت ساخت شوند و در طرف مقابل این تصور پدید می آید که پیمانکار بدین وسیله قصد ناسازگاری دارد.
  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.