دانلود پایان نامه درمورد قانون مبارزه با قاچاق انسان و عناصر تشکیل دهنده جرم

دانلود پایان نامه
 • ب) منقول بودن مال در سرقت : موضوع سرقت باید مال منقول باشد بر خلاف مال در کلاهبرداری که دارای مالیت و ارزش مادی است ممکن است در سرقت مال دارای اهمیت مالی نبوده بلکه برای دارنده آن ارزش معنوی یا عاطفی یا اهمیت دیگری باشد.
  ج) برای تحقق سرقت باید مال موضوع سرقت در زمان ارتکاب سرقت متعلق به سارق نبوده بلکه متعلق به دیگری اعم از شخص حقیقی یا حقوقی باشد .
  د) وجود قصد متقلبانه (یا قصد مجرمانه) در سرقت : تحقق جرم سرقت مستلزم وجود قصد مجرمانه است وآن عبارت است از علم وآگاهی بزهکار بر ربودن مال دیگری بر خلاف میل و رضایت مالک یا دارنده آن و به قصد تصاحب و تملک آن مال[91].
  بند چهارم : صدور چک پرداخت نشدنی
  منظور از صدور چک پرداخت نشدنی صدور چک به گونه ای است که بانک به یکی از علل قانونی از پرداخت وجه آن خود داری نماید .
  در ادامه به بررسی عناصر تشکیل دهنده جرم صدور چک پرداخت نشدنی می پردازیم:
  الف) عنصر مادی : عمل فیزیکی عبارت است از فعل مثبت صادر کردن برگه چک که با امضای آن محقق می­گردد.
  ب) عنصر معنوی :  جرم صدور چک پرداخت نشدنی از زمره جرایم مادی صرف می باشد یعنی در آن نیاز به اثبات برخورداری متهم به عنصر روانی وجود ندارد.[92]
   
   
   
  گفتار دوم : فریب در ازدواج
  امروزه آسیب های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی سلامت جامعه را تهدید می کند. هزینه این تهدیدات هر دو جنس زن و مرد را شامل می شود، ولی گاه یکی از این دو جنس بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد، از جمله این آسیب ها می توان به رواج فریب و تدلیس در روابط افراد با یکدیگر و در امر مهم ازدواج اشاره نمود.
  تدلیس به چیزی اطلاق می شود که سبب ابهام امر بر فرد فریب خورده می گردد. ادیان الهی همواره بر لزوم رعایت مسائل اخلاق در روابط افراد، تاکید ورزیده و مومنان را از تدلیس و نیرنگ بازداشته اند.
  فریب در ازدواج (تدلیس) به مفهوم اثبات صفات مطلوب یا رفع عیوب به صورت دروغین، از جمله عوامل فروپاشی نظام خانوادگی یا تیرگی روابط زوجین است و دارای پیامدهای حقوقی نیز می باشد بدین لحاظ زن و مرد از فریب یکدیگر نهی شده اند. راهی که شارع مقدس برای جبران این ضرر پیش بینی نموده، حق فسخ  نکاح است  ولی اغلب زنان به جهت عدم آشنایی با این حق، زمانی که مورد تدلیس واقع می شوند، به طلاق روی آورده و از حقوق خود نیز می گذرند.[93]
  « فریب در ازدواج» تدلیس، خدعه، دروغ، شگردها و اعمال غیر متعارف نابهنجار و گاه مجرمانه ای است که با هدف مخفی ساختن عیوب و نقایص موجود یا ابراز دروغین اوصاف و کمالات مفقود یکی از متقاضیان ازدواج علیه طرف مقابل در اوان شکل گیری خانواده صورت می گیرد. این پنهان کاری و خلاف واقع نمایی، اعم از اینکه از سوی یکی از طرفین یا هر دو یا از ناحیه شخص واسطی باشد، به گونه ای خلاف انتظار غیرمتعارف و مسامحه ناپذیر و در جهت­گیری ارادی فرد به ازدواج تأثیر گذار است و فضای کنش را چنان غبار آلود و مشتبه می کند که امکان تشخیص واقع از غیر آن مشخص نیست[94] بنابراین تدلیس در نکاح آن قسمت که با عملیات متقلبانه نقض یا عیبی را که در یکی از زوجین است، پنهان دارند یا او را دارای صفات کمالی معرفی نمایند که فاقد آن است.[95]
  به عبارت دیگر تدلیس در نکاح عملیاتی است که موجب شود عیبی را بپوشاند یا وجود صفتی را که مورد نظر طرف عقد بوده در دیگری وانمود کند. خواه انجام دادن کارهای خدعه آمیز نظیر ارائه گواهی جعلی به صحت مزاج.[96]
  بر طبق ماده 647 قانون مجازات اسلامی «هرگاه هر یک از طرفین ازدواج قبل از عقد طرف خود را به امور واهی از قبیل تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای آن واقع شود مرتکب جرم بر طبق آن ماده محکوم می شود».
  مخفی نمودن ازدواج قبلی از مصادیق فریب در ازدواج است لذا زن با کره ای که قبل از عقد ازدواج دوم، واقعه ازدواج و طلاق اول خود را از شوهر مکتوم نگاه داشته مرتکب فریب در ازدواج شده و عملش با ماده 647 قانون مجازات اسلامی منطبق می باشد. ( طبق نظریه 4057/7  تاریخ  7/8/1364).
  مطلب مشابه :  امر به معروف و نهی از منکر و حقوق تبلیغات بازرگانی

 •  
  گفتار سوم:  قاچاق انسان و قاچاق مهاجرین
  امروزه مبارزه با قاچاق انسان،  به عنوان یکی از جرایم علیه کرامت انسانی، وجهه همت بسیاری از کشورها قرار گرفته است . نقص کرامت انسان به وسیله قاچاقچیان انسان و ارتباط تنگاتنگ قاچاق با دیگر جرائم سازمان یافته، مانند پول شویی از علل اصلی عزم جامعه جهانی برای مبارزه با این جرم است . ایران همانند بسیاری از کشورها از تیررس قاچاقچیان انسان در امان نمانده است . در سال 1383 به دنبال تحولات بین المللی ، همانند تصویب پروتکل راجع به پیشگیری و مبارزه با قاچاق اشخاص به ویژه زنان و کودکان الحاقی به کنوانسیون پالرمو دارای گزارشهای مبنی بر قاچاق زنان و کودکان از ایران به کشورهای همسایه ، قانون مبارزه با قاچاق انسان به تصویب رسید.
  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.