دانلود پایان نامه درمورد بی مبالاتی در حفظ اطلاعات طبقه بندی شده و اطلاعات طبقه بندی شده

دانلود پایان نامه

جاسوسی در لغت به معنی جستجو کننده خبر، برای بدی است . جمع آن جوایس و با انگیزه خبر جستن در بدی است که در قانون تعریفی از جاسوسی نشده ولی می توان گفت جاسوس به شخصی گفته می شود که تحت عناوینی غیر واقعی و مخفیانه به نفع خصم در صدد تحصیل اطلاعات یا اشیایی باشد[101].
یکی از مصادیق بارز و قدیمی جرایم علیه امنیت، جرم جاسوسی است که معمولاً یک جرم سازمان یافته و در عین حال فراملی می باشد، چرا که با ارتکاب آن اطلاعات حیاتی یک کشور در زمینه امور نظامی، امنیتی، سیاسی از طریق یک نظام سازمان یافته و با استفاده از منابع انسانی ( و نه ابزاری مثل ماهواره اطلاعاتی ) در اختیار کشور یا کشورهای دیگر قرار می گیرد به طور سنتی جاسوسی را هم ردیف خیانت به کشور قرار  می دهند ، که اولی از سوی خارجیان و دومی از سوی اتباع یک کشور قابل ارتکاب می‏باشد .

 • از جمله مصادیق جرم جاسوسی در نظام کیفری ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  مطلع کردن اشخاص فاقد صلاحیت از اسرار ( ماده  501 قانون تعزیرات )
  ورود به اماکن ممنوعه جهت کسب اطلاعات ( ماده 503 قانون تعزیرات )
  جمع آوری اطلاعات ( ماده 505 قانون  تعزیرات )
  بی مبالاتی در حفظ اطلاعات طبقه بندی شده ( ماده 506 قانون تعزیرات )
  اخفای جاسوسان یا معرفی جاسوسی به کشورهای بیگانه ( ماده 510 قانون تعزیرات)
  جاسوسی به نفع یک دولت بیگانه و به ضرر دولت بیگانه دیگر ( ماده 502 قانون تعزیرات) [102]
  2- تروریسم
  واژه تروریسم که از زبان فرانسوی به زبان فارسی راه یافته است. از ریشه لاتین آن (terss) به معنی احساس ترس است و آن را ترس یا نگرانی شدید که اغلب از تهدید مبهم، نامأنوس و غیرقابل پیش­بینی می­گردد تعریف کرده­اند. [103]
  تروریسم مفهومی است که فعالیت بشریت را هدف اصلی خود قرار داده و خشونت­های سیستماتیک است که گروهی از افراد را همواره در حالت رعب و وحشت نگه می دارد. [104] تروریسم به کارهای جنائی ضد کشور به منظور ایجاد هراس در اشخاص یا اصناف و طبقات معینی و یا همه مردم کشور گفته می­شود. [105] تروریسم در زبان فارسی به مسلکی گفته می­شود که در آن از قتل­های سیاسی و ترور دفاع گردد. [106] تروریسم عنوان عامی است که به مجموعه­ای از جرایم ارتکابی در زمان و مکان معینی اطلاق می­شود. تروریسم به طور کلی یک عنوان مجرمانه نیست هر نوع اعمال و رفتار مجرمانه که باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه شود می­تواند در صورت وجود سایر شرایط، رفتار تروریستی تلقی شود. بزه دیده­ی پدیده تروریستی، عموم مردم هستند و یک نوع هشدار جمعی محسوب می­شود. هر چند ارتکاب اعمال تروریستی احتیاج به سازمان دهی دارد اما جرم تروریستی یک جرم سازمان یافته به معنای اخص آن در حقوق کیفری نیست. [107]
  تروریسم روش کسانی معرفی شده است که آدم کشی و تهدید مردم و ایجاد خوف و وحشت را به هر طریق که باشد ، برای رسیدن به اهداف سیاسی خود از قبیل تغییر حکومت و یا در دست گرفتن زمام امور لازم دانسته اند.[108]
  تروریسم در دانشنامه جرم شناسی به گونه ای از خشونت تعبیر شده است که به همراه استفاده سیستماتیک و یا توصل تهدید به قتل ، جهر و خرابکاری برای تهدید و یا ترساندن گروه مورد نظر که وسیع تر از قربانیان آنی جرم می باشند و یا به هدف ایجاد جو رعب و هراس صورت می گیرد .[109]
  عاملی که مفهوم حقوقی تروریسم را دچار پیچیدگی خاص نموده آن است که معمولاً جرایم تروریستی دارای یک ماهیت مستقل نیستند. از این رو بسیاری از جرایم عادی و عمومی تحت شرایطی می توانند به عنوان جرائم تروریستی پذیرفته شوند.
  به عبارت دیگر ، ماهیت تروریسم در بسیاری از قوانین جزایی همان بهره گیری از خشونت شدید             می باشد که از دیدگاه حقوق جزاء ، توصل به این خشونت زیاد در ارتکاب جرم ، تنها می تواند از عوامل تشدید کننده مجازات محسوب شود از نکات دیگر که در زمینه ماهیت جرایم تروریستی باید بر آن تاکید نمود ، نحوه ارتباط جرایم تروریستی با جرایم سیاسی است . جرایم سیاسی نیز به مانند جرایم تروریستی فاقد ماهیت مستقل بوده و معمولاً تحت شرایط خاص ، بسیاری از جرایم عمومی به عنوان جرم سیاسی پذیرفته شده اند، اما به نظر می رسد جرایم تروریستی را می توان به دلیل وسیله و روشی که در این جرائم مورد استفاده قرار می گیرد ، از جرایم سیاسی تفکیک نمود این امکان وجود دارد که مرتکبین جرائم تروریستی نیز دارای انگیزه و اهداف سیاسی باشند و از این جهت شبهه سیاسی بودن آن مورد تقویت قرار گیرد اما وسیله و روش خشونت آمیزی که مرتکبین جرایم تروریستی از آن بهره می گیرند سبب می شود تا طبیعت جرم ارتکابی از این پس در همان سطح جرم عادی باقی بماند . در حقیقت ، نتیجه عینی که از جرایم تروریستی ناشی می شود انگیزه شرافت مندانه را که به عنوان یکی از مولفه های اختصاصی جرائم سیاسی محسوب می شود از میان بر می دارد .[110]در این قسمت ارکان اختصاصی جرم تروریسم در حقوق ایران را مورد مطالعه قرار می دهیم:
  1– رفتار خشونت آمیز
  توسل به خشونت به منظور ایجاد رعب و هراس جزء ضروری و لاینفک هر نوع عملیات تروریستی است.
  2- انگیزه
  در حقوق کیفری بیشتر تأکید بر روی سوء نیت و قصد مجرمانه است و انگیزه، اهمیتی در ارتکاب جرم ندارد. در جرایم تروریستی غالباً گفته می­شود انگیزه این مجرمین شرافتمندانه و هدفشان تغییر جامعه است لذا انگیزه شخصی نیست و مجرمین سیاسی همانند تروریست­ها معمولاً انسانهای آرمان گرا هستند.
  3- بین­المللی شدن
  با جهانی شدن اقتصاد، جا به جایی سرمایه­ها، پدیده تروریسم و جهان گردی و جا به جایی انسانها در سطح جهان و ایجاد شرکتهای چند ملیتی باعث شده که جرایم تروریستی نیز جنبه بین­المللی پیدا کند زیرا به جای آنکه تروریست­ها برای پیدا کردن مخاطبین خود به سراسر جهان مسافرت کند، می­توانند با استقرار در کشور متبوع خود منافع و سرمایه و شرکتهای کشور هدف را مورد حملات خود قرار دهند.
  این نوشته در آموزشی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.