دانلود تحقیق با موضوع آگاهی اجتماعی و مدیریت رابطه و آگاهی اجتماعی

دانلود پایان نامه
 • تیز هوش و هوش هیجانی قابلیت‌های متضادی نیستید، بلکه بیشتر می‌شود چنین گفت که متمایزند. همه ما از ترکیبی از هوش و عواطف برخورداریم، افراد دارای ضریب هوشی بالا و هوش هیجانی پایین به رغم وجود نمونه‌هایی، نوعی بسیار نادر هستند. در واقع میان بهره هوشی و هوش هیجانی همبستگی مختصری وجود دارد. هر چند این ارتباط آنقدر هست که روشن کند این دو قلمرو اساسا مستقل‌اند (شرفی، 1385).

 • بر خلاف آزمون شناخته شده تیز هوشی، هنوز هیچ آزمون نوشتاری واحدی که مشخص کننده «رتبه هوش هیجانی» می‌باشد وجود ندارد و ممکن است هیچ گاه هم بوجود نیاید. اگر چه تحقیق‌های بسیار زیادی در زمینه‌ی هر یک از مولفه‌های آن صورت گرفته است. بعضی از آن‌ها همانند هم حسی را در بهترین حالت می‌توان با نمونه گیری از توانایی عملی خود در اجرای تکلیفی مربوط به آن آزمود (شرفی،1385).
  جان بلاک[131] روانشناس دانشگاه کالیفرنیا در بر کلی برای سنجش آنچه او “من منعطف” (بازگشت به خود) می‌خواند کاملاً مشابه هوش هیجانی است. به لحاظ نظری مقایسه‌ای میان این دو نوع خالص انجام داده است: افراد دارای ضریب هوشی بالا در مقابل افراد دارای تمایلات عاطفی بالا. تفاوت ها قابل توجه هستند. گونه خالص دارای بهره هوشی (یعنی کاملا فاقد هوش هیجانی) تقریبا اغراق‌آمیزی از روشنفکرانی است که در قلمرو ذهن استادند، اما در دنیای فردی ناکار آمدند (پارسا، 1383).
  نیم رخهای آماری مردان و زنان در خصوص هوش هیجانی و بهره هوشی تا حدی متفاوت هستند و دارای بهره هوشی بالا به طیف گسترده‌ای از علاقه و توانایی های ذهنی مشخص می‌شود که البته تعجبی ندارد. این مرد بلند پرواز و مولد قابل پیش بینی و سرسخت است و در بند علاقه‌های شخصی خود نیست. بر عکس مردانی که از نظر هوش هیجانی بالا هستند از نظر اجتماعی متوازن، خوش برخورد و شاش هستند و در مقابل افکار نگران کننده یا ترس‌آور مقاوم هستند. زنان دارای ضریب هوشی بالا از اتکا به نقش هوشمندانه‌ای که از آنان انتظار می‌رود برخوردارند. آنان همچنین رونگر، مستعد به اضطراب و در ابراز خشم خود رنگ می‌کنند. بر عکس زنان دارای هوش هیجانی سرشار، با جرات هستند و احساس خود را مستقیم بروز می دهند و درباره‌ی خودشان احساس مثبتی دارند، زندگی برای آنان سرشار از معنا و مفهوم است (پارسا،1383).
  فردی که فقط از نظر بهره هوش (IQ) در سطح بالا، ولی فاقد هشیاری عاطفی است، تقریبا کاریکاتوری از یک آدم خردمند؛ در قلمرو ذهن چیره دست است، ولی در دنیای شخصی خویش است. افرادی که از هوش هیجانی قوی برخوردارند، از نظر اجتماعی متاعادل، شاد و سرزنده‌اند و هیچ گرایشی به ترس و نگرانی ندارند و احساسات خود را به طور مستقیم بیان و راجع به خود مثبت فکر می‌کنند. هر فرد به هر اندازه دارای بهره هوش هیجانی باشد، به همان مقدار از خصوصیات مرتبط با آن بهره مند خواهد بود. با این همه میان این دو هوش هیجانی بسیار بیشتر از بهره هوشی خصایص را در اختیار ما قرار می‌دهد که به کمک آن‌ها چهره انسانی مان را کاملتر می‌کنیم (پارسا،1383).

  مطلب مشابه :  مقاله الگوریتم بهینه سازی و هزینه تمام شده

  2-6-5- کاربردهای هوش هیجانی

  هیجانات مسری هستند؛ تحقیقات گوناگون و زیادی در مورد سرایت هیجانات، در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دنیا صورت گرفته است که نشان می‌دهد گروه از هیجانات اعضا و بویژه رهبر گروه تاثیر‌گذاری و تاثیر پذیری دارد. تاثیر متقابل و مداوم مدارهای هیجانی یک شخص (که اساس فیزیولوزیک و عصب شناختی آن نیز مورد بررسی قرار گرفته) در میان اعضا گروه نوعی سوپ هیجانی را بوجود            می‌آورد که در آن هر فرد طعم خاص خود را به آن می‌دهد. اما این رهبر گروه است که قویترین چاشنی را به این ترکیب اضافه می‌کند. چرا که به خاطر آن واقعیت همیشگی در کار همه چشم به رئیس می‌دوزند- افراد از سطوح بالاتر خود تقلید هیجانی می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد این اثر بویژه وقتی که برای کل گروه مسئله و سوالی مطرح می‌گردد، افراد نگاه خود را به روی رهبر خیره می‌کنند تا پاسخ به آن بدهند و لذا از روی آن برای خود الگو می‌سازند، یعنی رهبری هیجانی را تعیین می‌کنند (بلوچ، 1384).
  وقتی افراد احساس خوب داشته باشند به بهترین نحو ممکن کار خواهند کرد. احساس خوب کارایی ذهنی را یاری می‌کند و افراد را در درک بهتر اطلاعات و استفاده از قواعد تصمیم‌گیری در قضاوتهای پیچیده توانا می سازد- علاوه بر آن آنان را در تفکر انعطاف پذیرتر می‌نماید و خلاقیت و مهارت‌های تصمیم‌گیری را افزایش می‌دهد افراد را در جهت مفید واقع شدن آماده می‌سازد (بلوچ ،1384).

  2-6-6- ارزیابی هوش هیجانی

  وقتی از مردم آزمون هوش هیجانی می گیریم به سرعت متوجه می شویم که آن‌ها نتیجه آزمون را خیلی جدی می‌گیرند، اما وقتی به آزمون‌های دیگر مثل آزمون شخصیت پاسخ می‌دهند معمولا از نتیجه آن راضی می‌شوند، هر چند ممکن است واقعیت امر چیز دیگری باشد. آزمون هوش هیجانی مقوله دیگری است وقتی به افراد اعلام می‌کنیم که از نظر هوش هیجانی در چه سطحی قرار دارند، ممکن است آن‌ها این موضوع را تهدید نسبت به خودشان حساب کنند. حتی مدیر دیرباور و شکاکی که اصطلاح هوش هیجانی را برای اولین بار یکی دو ساعت پیش از انجام آزمون شنیده است می‌داند که نمره کم آوردن می‌تواند برایش مشکل‌ساز باشد. این نگرانی‌ها برای موفقیت در خانه و محیط کار بسیار حیاتی است (متقی‌زاده، 1383).
  آزمون هوش هیجانی رفتار را به صورت عینی مورد ارزیابی قرار می‌دهد، اینکه چگونه با مردم برخورد و ارتباط برقرار کنیم و چگونه وضعیت‌های مهم را به کنترل درآوریم. اندازه‌گیری هوش هیجانی باعث می‌شود که آزمون از حد یک تمرین انگیزشی یا واقعیت مناسب‌تر مرتبط تر و شخصی‌تر به نظر برسد. آزمون هوش هیجانی مثل یادگرفتن شطرنج است، اگر به شما نشان دهیم که چگونه شطرنج بازی کنید هر یک از حرکات را با من تمرین خواهید کرد و به احتمال زیاد حرکات بهتر دز ذهن شما باقی خواهند ماند. نمره هوش هیجانی که با انجام دادن تست دریافت می‌کند مثل هم بازی در شرطنج است که به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را رشد و توسعه دهید. او به شما یادآوری می‌کند از روی بازی حرکات بعدی بازی چه باید باشد (متقی‌زاده، 1383).
  اکثر عناصر هوش هیجانی به چندین طریق اندازه‌گیری می‌شوند. از طریق ترکیب‌هایی از آزمون‌های خودسنجی چند رتبه‌ای و عملکردی این استراتژی برای تشخیص موقعیت خودتان در این موضوع روش قابل اعتمادی است. اما استثنایی که قائل می‌شویم به اولین عنصر EQ مربوط می‌شود شناسایی هیجان‌های خود این بعد فقط از طریق یک آزمون خودسنجی انجام می‌شود زیرا ارزیابی ایند بعد از EQ از هر طریق دیگری دشوار‌تر است. در این مورد آزمون چند رتبه‌ای زیاد مناسب نیست زیرا پرسیدن از دیگران که چه هیجانی دارند کمی دشوارتر است (متقی‌زاده، 1383).
  با ارزیابی هوش هیجانی درباره ی تمایلات و رفتارهایتان چیزهای بیشتری یاد خواهید گرفت، در حالی که بدون انجام دادن آزمون نمی‌توانستید به آنها پی بررید. نمودار روانی و هیجانی یک نمره برای هوش هیجانی کمی، دو نمره برای قابلیت‌های فردی و اجتماعی و چهار مهارت هوش هیجانی، یعنی خودآگاهی، خودمدیریتی، آگاهی اجتماعی و مدیریت رابطه در اختیار شما می‌گذارد. نتایج به دست آمده توجه شما را به مهمترین کارهایی که برای بالا بردن سطح هوش هیجانی خود باید انجام دهید جلب می‌کند (متقی‌زاده، 1383).

  مطلب مشابه :  تحقیق درمورد قانون حدود و قصاص مصوب و قانون مجازات اسلامی

  2-6-7- هوش هیجانی پایین و بالا

  از آنجایی که عواطف منفی، فقدان عواطف و ابزار غیر مستقیم و ابزار مستقیم همگی مسری هستند اجتناب از افراد با هوش هیجانی پایین عمل هوشمندانه است. در زیر خلاصه‌ای از مشخصات این افراد ارائه می‌شوند:

  • مسئولیت احساسات خود را بر عهده نمی‌گیرند.
  • نمی‌توانند جمله‌ای بسازد که با عبارت احساس می‌کند …. شروع می‌شود.
  • به شما حمله کرده شما را مورد سرزنش قرار می‌دهند و انتقاد می‌نمایند.
  این نوشته در آموزشی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.