تحقیق رایگان با موضوع معماری بومی و نگهداری

دانلود پایان نامه

درهای ورودی گالری باید به حدی باشد که محافظت و کنترل آنها برای نگهبانان آسان و میسر باشد.در و یا درهای ورودی گالری باید از نظر تزئینات ساده و با سبک معماری بومی و معمول در جامعه هماهنگ باشد. همچنین اندازه آنها باید چنان باشد که تعداد زیادی از افراد در یک لحظه بتواند به آسانی از آنها عبور کنند.(همان)
اتاق ورودی گالری باید به گونه ای ساخته و تزئیین شود که نظر مردم را جلب نماید و معرف محل نمایش آثار نیز باشد. زیرا این اتاق نخستین بخش مراکز معماری است که بازدید کننده به آن وارد می شود. محوطه ورودی نباید آنقدر وسیع باشد که بازدید کننده در آنجا احساس غریبی و گم شدن نماید و از سوی دیگر باید آنقدر وسعت داشته باشد که گروه های بازدید کننده به راحتی در آن گرد آمده از آنجا به سوی تالارهای نمایش حرکت کنند.(همان.49)

 • مطلوبترین و مناسب ترین رابطه بین محوطه ورودی و تالارهای نمایش را می توان توسط دو در به دو طرف ساختمان که در آنها تالارهای نمایش واقع شده باشند برقرار کرد.وجود این دو در، تردد در تالارها و نظارت بر آنها را آسان می سازد.(همان)
  3_نور در تالارهای نمایش
  نور در تالارهای نمایش دو گونه است: طبیعی و الکتریکی.
  الف:نور طبیعی
  نور طبیعی یکی از ابزارهای اصلی فعالیت گالری ها به شمار می آید و جهت صرفه جویی در نیروی برق و روشنایی بدیهی است که باید ساختمان، تالارهای نمایش و کلیه قسمتهای گالری به طریقی ساخته شوند که از نور طبیعی بتوان بیشترین استفاده را کرد.(همان.50)
  در مورد تعبیه پنجره در گالری های مرکز نظریات موافق و مخالف ابراز شده است. موافقان معتقدند که استفاده از نور طبیعی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و از طرف دیگر نور طبیعی اشیاء سفالی و گلی باستانی را که با بهره گیری از گرمای خورشید ساخته شده اند واضح تر نشان می دهد.مخالفان نصب پنجره  در تالارهای نمایش می گویند که پنجره از لحاظ ایمنی مشکل آفرین است، به خصوص اگر در سطح پایین واقع باشد.همچنین معتقدند که ویترینهای اشیاء را نمی توان در دیوار مقابل پنجره ها قرار داد؛ زیرا اگر این اشیاء داخل ویترین نور را منعکس کنند، این انعکاس با تابش آفتاب تداخل یافته، مانع دیدن دیگر اشیاء در تالار می شود.(همان)
   
  ب:نور الکتریکی
  برای روشنایی گالری های مرکز نور خورشید به تنهایی کافی نیست و باید از برق نیز کمک گرفت یک چراغ ثابت و پر قدرت در سقف هر تالار ضروری است.(همان.51)
  ترجیحاً بهتر است که از چراغهای مهتابی در تمامی قسمتهای مرکز مانند قسمتهای خارجی، سالن سخنرانی، راه روها و زیر زمین استفاده کرد؛ زیرا مصرف برق آن کم و مقرون به صرفه است. ولی چراغهای مهتابی (فلور سنت) به علت دارا بودن اشعه ماوراء بنفش گاه برای اشیاء مضرند، لذا طراحان مرکز باید به کمک عایق و فیلترهای مناسب، بخش مضر اشعه را جذب کنند.(همان)
  4_دیوار و کفپوش تالارها
  رنگ و جنس دیوار و کفپوشها در تالارهای نمایش بسیار اهمیت دارند. در گذشته رنگ سفید را برای دیوارها انتخاب می کردند، زیرا معتقد بودند که در برابر رنگ سفید اشیاء ماهیت خود را بهتر نشان می دهند، ولی امروزه کارشناسان عقیده دارند در برابر رنگ سفید آثار تیره تر جلوه می کنند. بنابراین، رنگهایی برای دیوارها انتخاب می شوند که اشیاء در برابر آنها رنگ واقعی و اصلی خود را نشان می دهند. برای مقابله با یکنواختی تالارها می توان از رنگهای کم رنگتر در نقاطی که نور کمتر است استفاده کرده و دیواری را که نور بر آن مستقیم می تابد اندکی پر رنگتر نمود. جنس دیوارهای مرکز نیز باید با شرایط ساختمانی بومی و اقلیمی مطابق باشد.(همان)
  انتخاب کفپوش مناسب نیز از نکات قابل توجه در معماری است، زیرا بازدید کننده تمام مدت در حال حرکت است و پوشش زمین می تواند در خسته شدن یا اشتیاق او به ادامه بازدید مؤثر باشد در انتخاب کفپوش باید به مسائل مختلف از قبیل، دوام، مقاومت و استحکام در برابر رفت و آمد مردم، بی صدایی، عدم تولید گردو غبار، خسته نکردن بازدید کننده و سهولت نگهداری و نظافت آن کمال توجه را مبذول داشت.جنس کفپوش نیز مانند سایر موادی که در ساختمان مرکز معماری به کار می رود باید با شرایطی اقلیمی سازگار باشد.(همان.52)
  ج:مراکز جنبی موزه
  1_تالار های نمایشگاه موقت و سخنرانی
  این تالارها امروزه از الزامات موزه های جدید می باشد.تالارهای مذکور باید دارای مشخصات زیر باشد:
  الف:در نزدیکی در ورودی موزه و بهتر است که منشعب از آن باشد.
  مطلب مشابه :  منبع پایان نامه ارشد درباره استراتژی بازاریابی و کالاهای مصرفی

 • ب:از نظر تجهیزات ایمنی کاملاً مجهز باشد.(همان)
  2_کتابخانه و مرکز اسناد 
  کتابخانه و مرکز اسناد نیز از بخش های الزامی موزه است.ابعاد آن بستگی به تعداد کتابها و مواد چاپی، وسعت موزه و حجم مجموعه آثار آن دارد.(همان)
  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.