تحقیق درباره مطالعه و مشاهده

دانلود پایان نامه
 • به منظور مطالعه لیتواستراتیگرافی، بیواستراتیگرافی و تعیین محیط رسوبی سازند داریان، دو برش سطح­الارضی کوزه کوه و فهلیان به ترتیب در خاور و باختر گسل کازرون انتخاب شده است.
  سازند داریان در برش‌های کوزه کوه و فهلیان به سه بخش داریان زیرین، داریان میانی و داریان بالایی تقسیم می‌شود (شکل 4-1).

  • توالی بخش‌های داریان زیرین (Dr.)، داریان میانی (M.Dr.) و داریان بالایی (U.Dr.) در برش کوزه کوه، نگاه به سمت جنوب باختری.

   
  بخش داریان زیرین: این بخش از سنگ آهک‌های خاکستری روشن تا خاکستری مایل به قهوه‌ای تشکیل شده است که بر روی شیل‌های هوازده و پوشیده شده سازند گدوان قرار می‌گیرد. در قسمت بالایی بخش داریان زیرین، لایه‌های چرتی سیاه تا قهوه‌ای که به صورت بین لایه‌ای در میان سنگ آهک‌ها و شیل‌های آهکی متراکم و ورقه‌ای حاوی رادیولر فراوان (Radiolaria flood zone) خاکستری روشن قرار دارد، مشاهده می‌شود. ستبرای باندها و لایه‌های چرتی از 1 تا 15 سانتیمتر در تغییر می‌باشد. (شکل 4-2  و 4-3) در قسمت زیرین لایه‌های چرت دار واحدی از سنگ آهک ضخیم لایه خاکستری حاوی دوکفه ای دیده می‌شود.  در برش‌های کوزه کوه و فهلیان طبقات چرت دار یک شاخص بسیار خوب برای قسمت بالایی بخش داریان زیرین می‌باشد. در این واحد میکروفسیل‌های پلانکتونی به ویژه رادیولاریا و انواع فرامینیفرهای پلانکتونی وجود دارد (شکل 4-4). در قسمت  بالایی  شیل‌های آهکی قالب و کست های فراوان آمونیت وجود دارد و در آخرین واحد این توالی نودول های اکسید آهن مشاهده می‌شود. (شکل 4-5)
   
   
   

  مطلب مشابه :  عهدنامه مالک اشتر و جامعه اسلامی

  • A و B: سنگ آهک و شیل آهکی متراکم و ورقه‌ای با میان لایه‌های چرتی سیاه در قسمت بالایی بخش داریان زیرین،:: A برش فهلیان، B: برش کوزه کوه.: C لامیناسیون در سنگ آهک‌های نازک لایه قسمت بالایی بخش داریان زیرین در برش فهلیان، D: آغشتگی به اکسید آهن در آخرین واحد بخش داریان زیرین در برش فهلیان.

   
   
   
   

  • B, A و C: قسمت بالایی بخش داریان زیرین شامل توالی سنگ آهک و شیل آهکی با میان لایه‌های چرتی حاوی رادیولر فراوان ( flood zone) در برش کوزه کوه، نگاه به سمت شمال خاور. D: باندهای چرتی در قسمت بالای بخش داریان زیرین در برش کوزه کوه.

   
   
   

  این نوشته در آموزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.